Vyhnite sa chybám na konci zimy: Správne kúrenie šetrí náklady i prostredie

Radiátor

thinkstockphotos.com

Hoci je zima už pomaly na konci, teploty posledných týždňov nás ešte stále nútia kúriť. Hoci sú možnosti vykurovania domov rôzne, spájajú ich niektoré dôležité zásady, ktoré treba dodržiavať, ak chceme, aby sme mali v domácnosti príjemne teplo a zároveň sme nemíňali obrovské peniaze. Základom efektívneho kúrenia je rozumné nastavenie, usporiadanie izby, ale aj vetranie, prístupnosť radiátoru a v prípade kotlov tiež kvalita samotného prístroja i paliva.

V obývačke a spálni 21 stupňov

V prvom rade si je však potrebné ujasniť, aká je najvhodnejšia teplota v jednotlivých miestnostiach domácnosti. Najčastejšie sa pohybujeme v obývačke, kde je odporúčaná teplota okolo 21 stupňov, čo platí tiež pre spálňu alebo pracovňu. „Ak je tepelný výkon zariadenia predimenzovaný, každý jeden stupeň Celzia tepla v domácnosti navyše znamená zvýšenie ročných nákladov na kúrenie o šesť percent,“ informuje Slovenská agentúra pre životné prostredie.

O tri stupne má byť teplejšie v kúpeľni, naopak, na toalete, kde sa zdržujeme zvyčajne len krátko tak môže byť teplota len 18-20 stupňov. Chladnejšie, ako v obytných izbách môže byť tiež v kuchyni, keďže varením sa teplota zvyšuje, ale aj na chodbe či v predsieni. Tam sa odporúča len 15 stupňov.


Mohlo by vás zaujímať: Vysoké účty za teplo? S našimi tipmi ušetríte


Dajte radiátorom priestor

Jednou z najčastejších chýb pri vykurovaní domácností je zakrývanie radiátora. Je nevhodné postaviť pred neho gauč, dokonca aj zakrývanie závesom môže spôsobiť zbytočnú stratu tepla. Tá sa prejaví na cenách za energie. Najlepšie tak urobíte, ak výhrevné teleso dostane dostatočný priestor, aby sa teplo mohlo ľahko šíriť.

Náš tip: Sušenie bielizne na radiátore síce urýchli proces, stojí však nemalé peniaze. Ak ho zvyknete obložiť vlhkým textilom, strácate údajne až pätinu energie na kúrenie.

Prekurovanie nie je vhodné

Samozrejme, väčšina z nás sa teší, ak je doma príjemne teplo. Prekurovanie je však častou chybou, ktorá stojí nemalé finančné prostriedky. Rôzne odborné zdroje potvrdzujú, že znížením teploty o jeden stupeň je domácnosť schopná ušetriť až 6 percent energie. V regulovaní sú veľmi nápomocné termohlavice, vďaka ktorým dokážete ľahko nastaviť želanú teplotu miestnosti.

Ďalším nevhodným zvykom je celkové vypínanie kúrenia pri odchode z domu či bytu na pár dní. Priestorom totiž hrozia problémy s vlhkosťou a tiež bude trvať nejaký čas, kým sa v nich usadí príjemná a želaná teplota. V tomto prípade by ste mali teda temperovať.

Pozor na úniky tepla

O teplo môžeme prísť rôznymi spôsobmi, hlavným je však zlé tesnenie okien. Pri  nových oknách, prípadne pri tých s kvalitným tesnením, sa dá ročne ušetriť výrazná položka. Hovorí sa až o štvrtine energie.

Druhým spôsobom je neadekvátne vetranie. Počas chladných mesiacov sa odporúča nárazové vetranie, pri ktorom sa vypnú radiátory a opakuje sa niekoľkokrát denne na 3 až 5 minút. Počas tohto času sa priestor vychladí omnoho menej, ako pri priebežnom vetraní vetračkou, vzduch v miestnosti sa však stihne vymeniť.


Mohlo by vás zaujímať: Sezóna vykurovania sa blíži: Skontrolujte radiátory a vyhnite sa nemilým prekvapeniam


Keď kúrime drevom

Dôležité je spaľovať len drevo predpísané výrobcom, ideálne čo najsuchšie. Slovenská agentúra životného prostredia varuje pred spaľovaním odpadu, pri ktorom sa skracuje životnosť spaľovacieho zariadenia a do ovzdušia sa vypúšťa veľké množstvo škodlivín. Navyše je takéto konanie protizákonné.

Modernizáciou kotla môže domácnosť ušetriť stovky eur ročne, znížiť negatívny vplyv na životné prostredie a zároveň si uľahčiť prácu. Napríklad vďaka prechodu z prehorievacieho kotla na splyňovací minie na energie za desať rokov o 3500 eur menej a zabráni vypusteniu 10.000 ton oxidu uhoľnatého do ovzdušia.

Čistejší plyn

Vykurovanie drevom je napriek tomu podľa prepočtov len do dvadsať eur mesačne lacnejšie ako kúrenie zemným plynom. Podľa výkonného riaditeľa Slovenského plynárenského a naftového zväzu Jána Klepáča je tak ekonomická výhodnosť pri spaľovaní dreva sporná. „Ak si aj odmyslíme hrozbu karcinogénnych emisií tuhých znečisťujúcich látok pri spaľovaní dreva a užívateľský komfort v podobe potreby dopravy, skladovania a prikladania dreva, tak je potrebné položiť si otázku, či nám taká úspora stojí za to,“ uviedol Klepáč.


Darí sa vám v zimnom období ušetriť na kúrení? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip, TASR, SITA
Odporúčame