Časté chyby, ktoré robíme pri zariaďovaní bytu a domu: Vyhnite sa im a prerábanie bude hračkou

Maľovanie steny štetcom na bielo

Biela farba dokonale presvetlí interiér (Foto: GettyImages)

Náš domov by sa mal stať miestom, kde sa naozaj cítime spokojne. Každému interiéru z času na čas prospeje zmena. Nový nábytok, zbavenie sa starých, nepotrebných vecí či iné usporiadanie miestnosti, urobí hotové zázraky. Je však dobré vyvarovať sa týchto najčastejších prehreškov, ktorých sa dopúšťame.

Plán je základ

Drvivej väčšine „prešľapov“ môžete predísť dôkladným plánovaním. Napíšte si, čo chcete, a čo nechcete. Vytvorte si aspoň akú-takú predstavu. Pozerajte sa na veci z hľadiska ich funkčnosti. V každej miestnosti vytvorte ohnisko, niečo, čo bude pútať pozornosť pozitívnym smerom. Stačí len jeden výrazný prvok. Keď je ich priveľa, miesto dobrého dojmu vytvoríte chaos.

Jeden štýl a dosť

Nie je dobré sedieť na viacerých stoličkách. Týka sa to aj oblasti interiérového dizajnu. Ešte pred samotnou rekonštrukciou si pozrite viaceré štýly a vyberte ten, s ktorým sa stotožňujete najviac. Kombinovať provensálsky dom zázrakov so sklobetónom či poľovníckymi prvkami nie je dobrý nápad. Pokiaľ sa však budete držať jedného smeru, určite tým nič nepokazíte.


Mohlo by vás zaujať: Bývajte štýlovo a bez harabúrd: Stavte na elegantný minimalizmus


Minimalizmus nie je všetko

V dnešnej dobe sa minimalizmus teší čoraz väčšej obľube. Vďaka nemu sa zbavujeme nepotrebných vecí, nekupujeme zbytočnosti a nechávame si len to, čo je naozaj potrebné. Na druhej strane kvôli minimalizmu našu domácnosť často zbavujeme osobného ducha, tepla, ktoré vytvára domov. Preto sa nebojte ozvláštniť interiér fotografiami, kvetinami, knihami alebo niečím, čo charakterizuje ľudí, ktorí v ňom žijú.

Farby s citom

Páči sa vám veľa farieb a neviete, akú si vybrať? Siahnite po neutrálnych, pastelových farbách. Biela, kapučínová či jemná vanilková vynikajúco presvetlí interiér. Zároveň je ich možné kombinovať s drevom, kameňom či kovom. Príliš veľa farieb v interiéri len zbytočne púta pozornosť. Samozrejme, neželaným smerom.

Svetlo je kamarát

Zohráva v interiéri kľúčovú rolu. Jeho nedostatok sa odzrkadlí aj na našej celkovej nálade. Pomerne častou chybou je slabo zvolené zdroje svetla, ktoré z pomerne peknej obývačky spravia pochmúrnu miestnosť. Pri výbere nábytku dbajte na to, aby veľké kusy neprekrývali okná a aby lampy či iné osvetlenie naozaj osvetľovali celú miestnosť.

Gauč vynikne v strede izby

Vo väčšine domácnosti je gauč pritisnutý na stenu. Podľa architektky Darren Palmer, je to však chyba. Nábytok lepšie vynikne, keď ho dáme do stredu miestnosti a ukotvíme lampou, kvetinou alebo servírovacím stolíkom. Pri modernizácii interiéru sa môžete radiť aj týmto odporúčaním. Teda vtedy, ak vám to priestor dovolí.


Mohlo by vás zaujať: Závan luxusu u vás doma: Dodajte interiéru lesk a noblesu aj za pár eur!


Nové nahradí staré

Väčšina domácností bojuje s nedostatkom priestoru. Preto sa pri modernizácii interiéru skúste rozlúčiť s kusmi nábytku, ktorý ste prestali využívať. Máte k starému sekretáru citovú väzbu? Nevadí! Poďakujte mu za to, že vám tak dlho slúžil a nahraďte ho niečím novým, jednoduchým a funkčným.

Dekorácie ako posledné

V predajni nábytku určite nájdete množstvo dekorácií, ktoré vás zaujmú. Skôr, než po nich siahnete, zvážte ich umiestnenie. Možno sa obrovský obraz vynikajúco hodí do priestrannej haly, ak ho však dáte do malej obývačky, bude vám len zbytočne zavadzať. Dekorácie vyberajte ako posledné. Najskôr sa sústreďte na väčšie kusy nábytku, ktoré nakoniec doladíte pár dekoráciami. Pamätajte, že menej je viac!

Ešte jedna malá rada na záver: Vyčleňte si jednu miestnosť, ktorá sa stane rodinným prístavom. Najčastejšie to býva obývačka alebo jedáleň. Ak je to len trošku možné, nechajte ju otvorenú. Tak bude prirodzene spájať všetky ostatné miestnosti.


Aké tipy pri prerábaní by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame