Rebríček najlepších slovenských nemocníc: Je medzi nimi aj tá vaša?

najlepšie slovenské nemocnice

Slovenský pľúcny ventilátor pomáha aj v Afrike, stojí zlomok ceny klasického prístroja (Zdroj: Freepik/ipopba)

Zdravotná poisťovňa Dôvera vo štvrtok zverejnila rebríček hodnotenia slovenských nemocníc, ktorý zostavila už po 16. raz. Dotazník vyplnilo viac ako 7000 pacientov, ktorí sa vlani liečili v niektorej z našich nemocníc. Nehodnotili odbornosť lekárov alebo použité liečebné metódy, sústredili sa na kvalitu ubytovania, prístup personálu a subjektívny pocit zlepšenia zdravia po prepustení z nemocnice.

Najlepšie hodnotené

Medzi najlepšie zdravotnícke zariadenia na Slovensku z pohľadu hodnotenia pacientov patria Národný ústav detských chorôb v Bratislave, Železničná nemocnica Košice, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave – Detské kardiocentrum a Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci.

„Prieskum nám ukázal výrazný nárast spokojnosti detských pacientov, respektíve ich rodičov. Po minulé roky sme boli svedkami toho, že práve rodičia boli tí, ktorí hodnotili prísne a dávali najavo nižšiu mieru spokojnosti. Myslíme si, že detské fakultné nemocnice urobili veľa práce v prospech spokojnosti pacientov, čoho odrazom je aj umiestnenie Národného ústavu detských chorôb na čele rebríčka fakultných nemocníc,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Komu patria spodné priečky rebríčka?

Medzi najhoršie hodnotené zdravotnícke zariadenia podľa pacientov patria Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Všeobecná nemocnica s poliklinikou vo Veľkom Krtíši, Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela v Pezinku a Sanatórium Tatranská Kotlina.

Hodnotenie sa týkalo troch oblastí, a to personálu, ubytovania a stravy a zlepšenia zdravotného stavu po prepustení z nemocnice. Najhoršie hodnotenou nemocnicou z pohľadu všetkých troch kategórií bola Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela. Vo všeobecnosti boli pacienti najspokojnejší s lekármi a sestrami, najlepšie sa v tejto kategórii umiestnila nemocnica ORL v Humennom. Dlhodobo najhoršie hodnotenou kategóriou je ubytovanie a strava v zdravotníckych zariadeniach, pričom pacienti najviac kritizujú stravu. Najspokojnejší boli v Sanatóriu Koch v Bratislave.

Hodnotenie ovplyvnilo pohlavie či vek

Z regionálneho pohľadu boli najlepšie hodnotené nemocnice v Bratislavskom a Košickom kraji, ženy pacientky opäť udeľovali prísnejšie známky ako muži. Podobne je to aj s hodnotením podľa veku, mladší pacienti v priemere udeľovali o niečo horšie známky ako starší.

Celková priemerná známka hodnotenia pacientov sa v porovnaní s rokom 2020 zhoršila. Dospelí pacienti hodnotili mierne horšie takmer všetky otázky, okrem subjektívneho hodnotenia zlepšenia zdravotného stavu po prepustení z nemocnice. Najprudší prepad v spokojnosti sa zaznamenal v hodnotení nemocničnej stravy.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame