Súťaž o Naj horára: Kto zvíťazil a ako sa lesníci vrátili k tradíciám tento rok?

poľovník

Súťažili jednotlivci aj skupiny (Zdroj: Freepik/kinasholya)

Lesník Róbert Car z Odštepného závodu (OZ) Lesy SR Vihorlat a Lucia Forgáčová z OZ Tatry tohto roku vyhrali súťaž o Naj horára. Tá sa po troch rokoch konala Donovaloch opäť.

Súťažili skupiny aj jednotlivci

„Na súťaži sa zúčastnilo celkom 60 lesníkov. Okrem zamestnancov zo štátneho podniku Lesy SR sa zúčastnili aj zástupcovia Mestských lesov Banská Bystrica a Brezno, ako aj Vojenských lesov a majetkov Kežmarok,“ uviedla hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

Súťažili aj mužstvá v pošte troch členov, ktoré museli absolvovať päť súťažných disciplín. Medzi ne napríklad patrila bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, kde sa preverovala znalosť zákona, ochrana lesa, pestovanie lesa, poľovníctvo a taktiež meranie a odhad objemu drevnej hmoty. Z 20 družstiev vyhralo domáce družstvo z Poľany.

Zaujímavé aktivity boli pripravené aj pre návštevníkov

„Verejnosť si mohla vyskúšať hod sekerou, streľbu zo vzduchovky, ako aj lukostreľbu,“ doplnila hovorkyňa.

„Tohto roku museli kolegovia zvládnuť mnoho zaujímavých disciplín, ako napríklad zbíjanie feromónového lapača, rozmiestňovanie sadeníc v predpísanom spone či poznávanie požerkov. Ide o charakteristický tvar chodbičiek, ktoré v kôre vyhryzie konkrétny škodca,“ dodal generálny riaditeľ Lesov SR, Ján Marhefka.

„Som veľmi rád, že sa tradícia Naj horára obnovila a že sme sa vrátili k lesníckym tradíciám, ako aj znovuobjaveniu súdržnosti a kamarátstva lesníkov z rôznych častí Slovenska,“ uviedol zakladateľ súťaže Vladimír Masica.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame