Nákupy potravín: 5 dôvodov, prečo uprednostniť nákupy u lokálnych predajcov

Lokálne nákupy ale majú svoj zmysel (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Nákupy na trhoch, či mini susedské burzy boli kedysi normálne. V dnešnom rýchlom svete mnohí z nás skôr uprednostnia supermarkety, kde nájdu všetky potraviny pod jednou strechou. Často pozeráme aj na to, že v takýchto reťazcoch sú produkty omnoho lacnejšie. Lokálne nákupy ale majú svoj zmysel. Ak ich skúsite, ochutnáte potraviny plné chuti za (často) rovnakú sumu ako v supermarkete, tak už nebudete chcieť nakupovať inde!

Vyššia kvalita, plnšia chuť

Toto je benefit, ktorý nájdete naozaj len pri lokálnych potravinách. Dovozové produkty strácajú na chuti, pretože sa musia oberať nezrelé, cestujú tisíce kilometrov a stoja v skladoch. Lokálni predajcovia svoje produkty zbierajú čerstvé a zrelé, čo potravine dodá nielen na kvalite, ale najmä na chuti.

Ekológia

Nákupy u lokálnych producentov prispievajú aj šetreniu životného prostredia. Aj banálna vec, akou je čerstvosť mäsa, má dočinenie s ekológiou.

Je ideálne, ak máte možnosť nájsť hospodára na produkciu živočíšnych potravín niekde v okolí. Akékoľvek veľké prevážanie mias ovplyvňuje nielen kvalitu potraviny, ale aj uhlíkovú stopu, ktorú so sebou nesie. Najlepšou alternatívou je preto nákup mäsa od lokálnych chovateľov.

Poznáte pôvod potravín

Opäť najmä pri mäsových výrobkoch sa často stáva, že sa miesto pôvodu ani nedočítame a tak si nemôžeme byť celkom istí tým, v akých podmienkach zvieratá žili a ako na ne bolo dohliadané.

Napríklad na Slovensku na bitúnkoch je pri porazení každého kusu prítomný štátny veterinár, ktorý zaisťuje kontrolu mäsa. Overuje sa napríklad, že mäso neobsahuje antibiotiká. Až po nej je mäso uvoľnené na predaj.

Podpora domácich produktov

Je to kolobeh veľmi jednoduchý – vy podporíte domáceho producenta, a on podporí vás. Takto to vždy „zostane doma“. Nákupmi u lokálnych producentov podporujete nielen domácu ekonomiku a zamestnanosť, ale aj ich priamy rozvoj, vďaka ktorému môžu nielen mať dobré ceny, ale aj uvádzať nové produkty.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nákupy z druhej ruky: To nie sú len second handy, ale aj luxusná Chanelka!

Dobrá nálada

Tú v hypermarkete nájdete len zriedka, zatiaľ čo na trhovisku sa spriatelíte raz-dva. Dobrá nálada, ktorá na trhoch panuje vo vás preto často môže podnietiť tvorbu nového rituálu – ranná prechádzka, káva so sebou, stretnutie so známymi a plné košíky chutných dobrôt na váš stôl.

 

Nakupujete u lokálnych predajcov?

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame