Medzi koreňmi lipy sa objavil vyše 50-ročný nález: Znovu ho otvoril jeden z ľudí, ktorí ho tam vložili

V zemi pod lipou sa našli staré dokumenty (Zdroj: Freepik/freepik)

Niekedy sa dá aj počas zdanlivo obyčajnej povinnosti natrafiť na kus histórie. Nedávno sa tak stalo po odstránení odumretej lipy v Trenčíne, kde bol po viac ako pol storočí medzi koreňmi objavený uzatvorený tubus. Ten prináša zaujímavý odkaz z minulosti.

Mesto muselo lipu slobody na Mierovom námestí kvôli uhynutiu odstrániť. Vo štvrtok 30. marca bol počas ďalších záhradníckych prác objavený zakopaný tubus, ktorý obsahoval dokumenty z roku 1968. Informáciu o náleze priniesla hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Podľa nej bol tubus starostlivo zapečatený, takže sa v ňom zachovali všetky dokumenty. Tie svedčia o dobrých vzťahoch medzi Čechmi a Slovákmi. Aby nájdené dokumenty mohli uvidieť aj ďalšie generácie, poputujú do časovej schránky umiestnenej v múre mestského úradu.

Tento tubus vložili ku koreňom lipky v centre Trenčína členovia vtedajšieho hnutia odporu proti okupácii Československej socialistickej republiky Emil Sedlačko, Ján Prodaj, Ján Žitňan, Michal Šváby, Miloslav Ábel, Eugen Szép a Leo Kužela. Stalo sa tak v októbri 1968 a boli pri tom dokonca aj herci Mikuláš Huba a Eva Kristínová.

„Nález tubusu bol výnimočný a emočný pre Emila Sedlačka, jedného z priamych aktérov hnutia odporu proti okupácii v roku 1968. Bol to on, ktorý po otvorení dobre uzavretého tubusu vybral dokumenty, ktoré tam osobne pred vyše polstoročím vložil,“ doplnila hovorkyňa.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame