Návšteva lekára: Kartičku poistenca už nemusíte nosiť so sebou, postačí vám digitálna verzia preukazu

zošit, mobil a fonendoskop

Cieľom využívania elektronickej kartičky poistenca je modernizácia zdravotníctva (Zdroj: Freepik/irrmago)

Ak ste cestou k doktorovi zistili, že ste si so sebou zabudli vziať kartičku poistenca, nepanikárte. U lekára sa vám stačí preukázať elektronickou verziou preukazu, ktorú poisťovne ponúkajú v rámci svojich aplikácií. Týka sa to poistencov všetkých zdravotných poisťovní. „Napriek rastúcemu počtu používateľov našej mobilnej aplikácie sa stále nájdu poistenci, ktorí nevedia, že v prípade straty či krádeže preukazu poistenca nemusia nevyhnutne žiadať o nový a čakať naň. Všetci naši poistenci sa môžu preukazovať pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku elektronickou verziou kartičky poistenca, ktorú nájdu priamo v mobilnej aplikácii Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP),“ uviedla hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Môžete si vybrať

Rovnaký postup platí aj pre poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. „Pri návšteve zmluvného zdravotníckeho zariadenia je potrebné, aby sa poistenci preukázali preukazom poistenca (plastová kartička) alebo preukazom poistenca v mobilnej aplikácii alebo občianskym preukazom s čipom,“ priblížil PR špecialista poisťovne Matej Štepiansky. V súčasnosti sa podľa zákona môže poistenec pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku preukázať občianskym preukazom s elektronickým čipom, respektíve dokladom o pobyte s elektronickým čipom. Použiť tiež môže preukaz poistenca, európsky preukaz alebo náhradný certifikát k preukazu poistenca, preukaz poistenca s označením preukazu Európskej únie, či uvedením svojho rodného čísla v prípade, že poistencovi nebol vydaný preukaz poistenca ani občiansky preukaz s elektronickým čipom. A po novom sa môže preukázať už aj preukazom poistenca zobrazeným v mobilnej aplikácii zdravotnej poisťovne.

Modernizácia zdravotníctva

Cieľom využívania elektronickej kartičky poistenca je podľa hovorkyne zdravotnej poisťovne Union Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej zjednodušenie postupov a modernizácia v zdravotníctve. „Je preto umožnené každému poistencovi preukázať sa preukazom poistenca prostredníctvom mobilnej aplikácie v prípade, ak nevlastní doklad totožnosti s čipom. Alternatívou je preukázanie sa prostredníctvom uvedenia svojho rodného čísla, ktoré si daný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže overiť na portáli príslušnej zdravotnej poisťovne, alebo na portáli Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ spresnila.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame