Nebezpečný vírus spôsobuje rakovinu krčka maternice: Nový výskum ukazuje, čo je najlepšia prevencia

mama s dcérou

S HPV vírusom sa stretne počas života takmer každý (Zdroj: Pexels/Cottonbro)

Pri každom type zhubného nádoru všeobecne platí, že čím skôr ho odhalia, tým existuje väčšia šanca na úplne uzdravenie a vyliečenie. Rakovina krčka maternice v tomto tiež nie je výnimkou. Ide o ochorenie, ktoré postihuje ženy nielen starších vekových kategórií, ale aj čoraz mladšie ročníky. Dobrou správou však je, že existuje spôsob, sa jej dá úspešne vyhnúť.

Dôležitá prevencia

Rakovinu krčka maternice spôsobuje vírus HPV – takzvaný ľudský papilomavírus. Prenáša sa najmä kožou pri pohlavnom styku alebo iným úzkym kontaktom s nakazenou osobou. Tento vírus má viacero druhov, pričom niektoré z nich sú neškodné (označované za nízkorizikové) a iné naopak spôsobujú vyššie spomínané nádorové ochorenie (označované za vysokorizikové). V niektorých prípadoch telo tento vírus zničí sám. Ak sa tak však nestane, zvyčajne z neho vzniká nádorové bujnenie.

Tomuto typu rakoviny sa však dá úspešne predísť, a to nielen sexuálnou zdržanlivosťou či pravidelnými gynekologickými prehliadkami a skríningami, ale najmä očkovaním. Tento fakt priniesla na svet britská štúdia, ktorá potvrdila, že sa výskyt rakoviny krčka maternice u žien zmenšil až o 87% práve vďaka očkovaniu.

Úspešný výskum

Vedci z Kings College v Londýne skúmali skupiny žien v rôznom veku, ktoré sa od roku 2006 do roku 2019 dali alebo nedali zaočkovať proti HPV vírusu, pričom porovnávali dve najčastejšie používané vakcíny. Tie ženy, ktoré sa dali očkovať v nízkom veku, napríklad medzi dvanástym a trinástym rokom života, boli najviac chránené. S narastajúcim vekom sa však percento ochrany pomaly znižovalo, preto je potrebné dievčatá očkovať ešte predtým, ako začnú byť sexuálne aktívne.

„Štúdia reprezentuje dôležitý krok vpred pri prevencii rakoviny krčka maternice. Dúfame, že tieto nové výsledky podporia lepšie prijatie vakcíny, keďže úspech tohto programu závisí nielen od jej účinnosti, ale aj od podielu zaočkovanej populácie,“ vyjadrila sa doktorka Kate Soldan z Bristolu, ktorá sa na tomto výskume významne podieľala.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame