Umelé zväčšenie prsníkov má svoje riziká: Vedci varujú pred vznikom nebezpečného druhu rakoviny!

zväčšenie prsníkov

Zväčšenie prsníkov je dnes bežnou skrášľovacou metódou, no odborníci varujú, že niektoré implantáty môžu spôsobovať rakovinu (Zdroj: Freepik/freepik)

Zväčšenie prsníkov je dnes bežným estetickým zákrokom, ktoré ženy vo veľkom podstupujú. Vedci sú však znepokojení a tvrdia, že implantáty musia so sebou niesť silnejšie a väčšie varovania o riziku rakoviny. Toto zákerné ochorenie sa vyvinulo najmä pri určitom type silikónových implantátov, a to konkrétne pri textúrovaných implantátoch.

Údaje odhaľujú, že u 88 žien v Spojenom kráľovstve bol diagnostikovaný zriedkavý lymfóm spojený s týmto postupom zväčšenia pŕs. U malého počtu žien, ktoré majú implantáty, sa taktiež môže vo všeobecnosti vyvinúť zriedkavý typ lymfómu známy ako anaplastický veľkobunkový lymfóm (BIA-ALCL).

Vo Francúzsku a Austrálii sú práve tieto textúrované implantáty zakázané, pretože sú so vznikom rakoviny často spájané. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv vydal na tieto prsné implantáty v októbri svoje najprísnejšie varovania. Celosvetovo bolo hlásených 733 prípadov tohto druhu rakoviny spojeného s prsnými implantátmi a k tomu 36 úmrtí.

Vo viacerých krajinách ich zakázali

Odvetvie kozmetickej chirurgie sa dostalo pod prísnejšiu kontrolu v roku 2010 po tom, čo sa zistilo, že prsné implantáty vyrábané francúzskou spoločnosťou Poly Implant Prothèse (PIP) boli naplnené lacným priemyselným silikónom absolútne nepovoleným a nevhodným na použitie pre ľudí.

Odhaduje sa, že asi 50 tisíc britských žien malo implantované práve spomínané implantáty Pip, ktoré mali v porovnaní s inými implantátmi viac ako dvojnásobnú tendenciu prasknúť. Následne bol zriadený register prsných implantátov, do ktorého sa však nie je povinné registrovať, a tak tam chýbajú tisíce žien.

Šesťdesiatjedenročná Carole Roberts z anglického Derby si nechala v roku 2004 na súkromnej londýnskej klinike vložiť implantáty Pip. Po prepuknutí škandálu si ich dala odstrániť a lekári ich v roku 2012 nahradili textúrovanými implantátmi. O sedem rokov neskôr jej diagnostikovali anaplastický lymfóm. 

Upozornenia na nežiaduce účinky chýbajú

Predpisy o zdravotníckych pomôckach nevyžadujú, aby pacienti dostávali písomné upozornenia na možné nepriaznivé účinky implantátov. Carole povedala: „Bola som znepokojená, pretože som si našla hrčku pod pažou. Diagnostikovali mi BIA-ALCL a lekári mi povedali, že toto síce nie je rakovina prsníka, ale že za to môžu moje implantáty. Bola som v absolútnom šoku. Nedostala som totiž žiadne varovania o rizikách.“

Carole podstúpila liečbu a teraz je jednou z ôsmich žien, ktoré plánujú právne kroky v súvislosti s údajným zlyhaním ich implantátov. Právnička Sarah Moore, ktorá sa zaoberala zodpovednosťou za zdravotnícke pomôcky, povedala: „Prsné implantáty by sa nemali považovať za rutinu, akou je pichanie botoxu či úpravy obočia. Ide o významný chirurgický zákrok, pri ktorom môžu nastať vážne problémy.“ 

Pri akejkoľvek zmene kontaktujte lekára

Suzanne Turner, profesorka bunkovej a molekulárnej biológie nádorov na Cambridgeskej univerzite, uviedla, že textúrovaný implantát Allergan Biocell, ktorý bol spojený s vyšším výskytom rakoviny, výrobca dobrovoľne stiahol z trhu v júli 2019. Zo 733 prípadov rakoviny bolo hlásených 620, ktoré sa týkali produktov Allergan. Skúmala, či lymfóm môže súvisieť s chemikáliami v implantátoch a uviedla, že orgány by mali zvážiť stiahnutie z trhu aj iných textúrovaných implantátov.

„Mali by sme ešte viac skúmať a pochopiť prepojenie medzi týmito implantátmi a rakovinou predtým, ako ich necháme ženy len tak voľne používať. Ak si všimnete náhly opuch, hrčku alebo bolesť, mali by kontaktovať lekára,“ dodáva. Predpisy v súčasnosti nevyžadujú, aby boli pacientky písomne ​​upozornené na možné nepriaznivé účinky prsných implantátov, no lekári majú zákonnú povinnosť prediskutovať možné riziká s pacientkami, ktoré by sa im mali poskytovať v letáku alebo v digitálnom formáte.



Zdroj: guardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame