Vzácne ochorenie keratokonus: Za záhadným názvom sa skrýva veľká HROZBA pre zrak

špeciálne očné vyšetrenie na ochorenie keratokonus

Diagnostika v skoršom štádiu ochorenia je kľúčová (Zdroj: Freepik/freepik)

Mýlia si ho s astigmatizmom aj krátkozrakosťou. Vzácne degeneratívne ochorenie keratokonus postihuje rohovky a je možné ho spoľahlivo diagnostikovať len špeciálnymi prístrojmi. Avšak po jeho objavení je potrebné ihneď konať. Bez lekárskej pomoci hrozí v poslednom štádiu výrazné poškodenie rohovky a strata zraku. Aké je to ochorenie a ako sa dá liečiť?

Ochorenie keratokonus postihuje rohovku očí

Keratokonus je progresívne degeneratívne ochorenie rohovky, ktoré postihuje obe oči. Jeho názov je odvodený z gréckych slov „keras“, teda rohovka, a „konos“, čo znamená kužeľ. Kým rohovka zdravého človeka má guľovitý tvar a je priehľadná, u pacienta s keratokonusom dochádza postupne nielen k vyklenutiu rohovky do tvaru nepravidelného kužeľa, najčastejšie v dolných kvadrantoch, ale aj jej stenčovaniu. Postupne vzniká vysoká krátkozrakosť aj nepravidelný astigmatizmus a pacient prestáva cez túto rohovku vidieť.

  • Očná rohovka sa vydúva kvôli degenerovaným kolagénovým vláknam a pacient sa pozerá akoby cez krivé sklo.
  • Poznáme päť štádií ochorenia, pričom prvé štádium sa objavuje v detskom veku.
  • U niektorých pacientov má veľmi rýchlu progresiu a často už v dvadsiatke môže mať pacient až štvrté či piate štádium.
  • Pri poslednom štádiu neliečeného ochorenia môže dôjsť k akútnemu prasknutiu vnútornej membrány a k prieniku vody do rohovky, čo vedie k strate videnia.

„V takomto prípade je pre pacienta jedinou možnosťou na prinavrátenie zraku transplantácia rohovky od mŕtveho darcu. Darcov však nie je dosť a imunitný systém pacienta nemusí cudziu rohovku prijať. Je preto kľúčové správne diagnostikovať a začať liečiť keratokonus už v skorších štádiách,“ vysvetľuje očná lekárka a chirurgička, MUDr. Adriana Smorádková, ktorá patrí medzi popredných slovenských odborníkov na liečbu keratokonusu. Operácie vykonáva za použitia najmodernejšieho femtosekundového lasera VISUMAX 800. Tento typ lasera pomáha nielen zastaviť vývoj ochorenia, ale dokáže zvrátiť aj existujúce poškodenie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Agresivita za volantom NA CESTÁCH rastie: Ako zvládať nebezpečné situácie a zostať pokojný?

Ohrozené sú deti, mladí ľudia, aj dospelí

Prvé prejavy ochorenia sa môžu vyskytnúť už u detí a adolescentov od 10. do 20. roku života a pomaly sa rozvíjať. Okolo 30. roku života sa progresia ochorenia spomalí, ale nezastaví sa úplne. Celosvetovo trpí týmto ochorením približne 0,5 % populácie, pričom najviac sú ohrození obyvatelia krajín Arabského poloostrova, Južnej Ameriky a severnej Afriky. Dôvodom je silné slnečné UV žiarenie, ktoré poškodzuje kolagénové vlákna v rohovke.

„Keratokonus je čiastočne geneticky podmienený, 3 – 10 percent pacientov má príbuzného s rovnakou diagnózou, čo však nie je nevyhnutnou podmienkou a vyskytnúť sa môže aj sporadicky. V našich končinách postihuje výrazne menej ženy a dievčatá – až 70 percent prípadov sú muži či chlapci. Na Slovensku trpí týmto ochorením 1 z 2 000 ľudí. Môj najmladší pacient mal v čase vyšetrenia len 10 rokov a keratokonus v 2. štádiu,“ vysvetľuje MUDr. Smorádková, ktorá patrí k svetovej špičke v liečbe keratokonusu. O svoje bohaté skúsenosti sa delí na pravidelných prednáškach na svetových fórach, ktoré s týmto ochorením súvisia.

Medzi ďalšie rizikové faktory patrí aj:

  1. Časté šúchanie si oka a pretieranie si očných viečok.
  2. Spozornieť by mali aj pacienti s alergickými ochoreniami, ako je napríklad atopický ekzém či akné.

Keratokonus ako ochorenie býva často nesprávne diagnostikovaný

Prvým varovným signálom by pre detského či dospelého pacienta mala byť veľmi rýchle narastajúca krátkozrakosť a astigmatizmus, kvôli ktorej pacient musí meniť okuliare aj viackrát za rok. A práve za tieto dve diagnózy je keratokonus zamieňaný najčastejšie. Podľa očnej lekárky, „pri keratokonuse predpísané dioptrické okuliare nedokážu očnú chybu pacienta dostatočne korigovať kvôli nepravidelnosti zakrivenia rohovky. Ak pacient nedokáže ani s okuliarmi vidieť jasne a ostro, tak odporúčam absolvovať konzultáciu u iného očného lekára. Problémom často je, že v bežných očných ambulanciách nie sú také diagnostické možnosti ako v špecializovaných očných klinikách. Vďaka špeciálnemu prístroju na vyšetrenie rohovkovej topografie, vieme zachytiť keratokonus už v ranom štádiu.“

Najmodernejšie metódy pomáhajú zachrániť zrak pacientov

Štandardnou liečbou keratokonusu boli donedávna tvrdé kontaktné šošovky. „Predpokladalo sa, že vďaka tlaku šošovky na rohovku sa podarí spomaliť progresiu ochorenia. Nie však každý pacient dokázal tieto šošovky tolerovať. Navyše bolo preukázané, že ochorenie pod šošovkou naďalej postupovalo,“ vysvetľuje MUDr. Smorádková.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte pocit, že vám NEZABERAJÚ lieky? Odborníčka upozorňuje na častý fakt, môžete si za to sami!

V súčasnosti majú pacienti k dispozícii viacero metód, a to v závislosti od štádia ochorenia. „Nie je pravda, že pacienti s keratokonusom nemajú žiadne možnosti liečby. Pri zvolení správnej operačnej metódy vieme nielen zastaviť progresiu ochorenia, ale aj zlepšiť videnie. Tak ako aj pri iných ochoreniach platí, že čím skôr je pacient správne diagnostikovaný a liečený, tým lepšie výsledky dosiahneme ,“ povzbudzuje pacientov lekárka.

V prvom štádiu je možné ochorenie keratokonus liečiť metódou crosslinkingu (označovaného ako CCL alebo CXL). „Na operačnej sále pacientovi postupne do oka aplikujeme roztok riboflavínu (vitamínu B12) a následne oko vystavíme ultrafialovému žiareniu. Je to bezpečný a pre pacienta nenáročný zákrok, ktorý posilní väzby medzi kolagénovými vláknami, čo pomôže spevniť rohovku a spomaliť progresiu ochorenia. Z mojej praxe viem, že táto metóda vydrží približne 4-5 rokov, a potom sa rohovka začne opäť vyklenovať,“ vysvetľuje MUDr. Smorádková.

V druhom, treťom a čiastočne aj štvrtom štádiu ochorenia podľa štandardných liečebných postupov, ktoré pomáhala zostavovať MUDr. Smorádková, je metódou liečby implantácia rohovkových plastových segmentov, takzvaných keraringov, pričom „tieto malé rohovkové implantáty zatlačia na rohovku v mieste najväčšieho vyklenutia, čím dôjde k jej splošteniu, k postupnej prestavbe a stabilizácii rohovky. Zlepšuje sa videnie, znížia sa dioptrie a výrazne sa spomalí až zastaví progresia ochorenia.“

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame