Zmena klímy si vyberá daň: Čoraz viac ohrozuje zdravie ľudí a to zďaleka nie je všetko

planéta Zem a zmena klímy

Klimatické zmeny ohrozujú planétu a zdravie ľudí (Zdroj: Freepik/freepik)

Zmena klímy zhoršuje povodne a suchá a znižuje kvalitu vody, čím čoraz viac ohrozuje zdravie ľudí. Uviedla to Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) a pridala aj niekoľko detailnejších informácií. Tie jasne preukazujú spojenie medzi životným prostredím a kvalitou života.

Zmena klímy sa týka takmer každého Európana

EEA so sídlom v Kodani vyzvala na urýchlené prijatie opatrení a lepšiu koordináciu medzi vládami jednotlivých krajín s cieľom obmedziť alebo zabrániť zdravotným rizikám zmeny klímy. Podľa správy EEA žije každý ôsmy Európan v oblastiach, ktoré sú potenciálne náchylné na povodne. Najviac ohrozenými povodňami, suchom, lesnými požiarmi alebo chorobami a patogénmi prenášanými vodou sú starší ľudia, deti, osoby s nižšími príjmami, poľnohospodári a záchranári, dodala agentúra.

„Ochrana ľudských životov a zdravia pred dôsledkami zmeny klímy vrátane sucha, povodní a zhoršenej kvality vody je mimoriadne dôležitá a naliehavá. Existujúce politiky EÚ v oblasti klímy, vody a zdravia ponúkajú pevný základ pre opatrenia, ale je potrebné ich uplatňovať širšie a systematickejšie,“ povedala riaditeľka EEA Leena Ylä-Mononenová.

Ako klimatické zmeny ovplyvňujú zdravie?

Klimatické zmeny majú rozsiahly a rôznorodý vplyv na zdravie ľudí, ktorý sa prejavuje na viacerých úrovniach. Ktoré sú hlavné spôsoby, akými klimatické zmeny ovplyvňujú ľudské zdravie?

1. Extrémne teploty

  • Tepelné vlny – zvýšená teplota ovzdušia a častejšie tepelné výkyvy vedú k vyššiemu výskytu prehriatia organizmu a výskytu iných chorôb, najmä u starších ľudí, detí a ľudí s chronickými ochoreniami.
  • Kardiovaskulárne problémy – vysoké teploty vzduchu môžu zhoršiť stavy ako srdcové ochorenia a zvýšiť riziko infarktov a mozgových príhod.

2. Kvalita vzduchu

  • Znečistenie ovzdušia – vyššia teplota vzduchu a zmeny klimatických podmienok môžu zhoršiť kvalitu ovzdušia, napríklad zvýšením koncentrácie ozónu a pevných častíc, čo môže viesť k dýchacím problémom, astme a iným pľúcnym ochoreniam.
  • Alergie – opäť sú to vyššie teploty vzduchu a aj vyššie koncentrácie CO2, ktoré vedú k dlhšej a intenzívnejšej peľovej sezóne, čo zvyšuje výskyt alergií.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Spomaľte a započúvajte sa do spevu vtáčikov: Má pozitívny vplyv nielen na našu myseľ

3. Infekčné choroby

  • Šírenie chorôb – klimatické zmeny ovplyvňujú geografické rozšírenie a sezónnosť hmyzu prenášajúceho choroby, ako sú komáre (prenášajúce maláriu, horúčku dengue, zika vírus) a kliešte (prenášajúce lymskú boreliózu).
  • Voda a potraviny – zmeny v teplotách a zrážkach ovplyvňujú kvalitu a bezpečnosť vody a potravín, čím sa zvyšuje riziko šírenia chorôb prenášaných vodou a potravinami, medzi ktoré patrí napríklad cholera a salmonelóza.

4. Extrémne poveternostné udalosti

  • Záplavy, hurikány a požiare – zvýšená frekvencia a intenzita extrémnych poveternostných udalostí vedie k priamym zraneniam, stratám na životoch a tiež k dlhodobým problémom, ako sú psychické traumy a nedostatok prístupu k zdravotnej starostlivosti.

5. Nedostatok potravín a vody

  • Sucho a neúroda – negatívne zmeny v zrážkach, ich nedostatok v kombinácii s extrémami teplôt môžu ovplyvniť poľnohospodársku produkciu, čo vedie k nedostatku potravín a podvýžive.
  • Vodné zdroje – klimatické zmeny ovplyvňujú dostupnosť a kvalitu vodných zdrojov, čo môže spôsobiť nedostatok pitnej vody a nárast hygienických problémov.

6. Migrácia a konflikty

  • Presídľovanie – zmeny v prostredí môžu viesť tiež k migrácii ľudí z oblastí postihnutých extrémnymi klimatickými podmienkami, čo môže vyvolávať sociálne napätie, konflikty a zhoršenie zdravotných podmienok v niektorých oblastiach.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR, eea.europa.eu
Odporúčame