Spomaľte a započúvajte sa do spevu vtáčikov: Má pozitívny vplyv nielen na našu myseľ

žena v parku na lavičke

Počúvanie vtáčieho spevu vám môže zlepšiť náladu (Zdroj Freepik/freepik)

Mnoho ľudí pociťuje v živote stres alebo psychickú nepohodu. Môže to byť aj súčasným životným tempom, počas ktorého môžeme málokedy spomaliť. Vyhraďte si preto pravidelne čas na to, aby ste ho strávili v prírode. A započúvajte sa do liečivej sily vtáčieho spevu.

Preukázateľný vplyv na psychiku

Podľa viacerých štúdií, uvedených v The Washington Post, dokáže spev vtákov vniesť do nášho života harmóniu, ktorá nás už od nepamäti spája s prírodou. Na ľudskú myseľ má priam neuveriteľný vplyv. Zlepší viaceré aspekty súvisiace nielen so psychickou pohodou, ale aj výkonom a sústredením.

Odborníci počas jednej z nich pozorovali dobrovoľníkov niekoľko mesiacov. Tí mali počúvať nahrávky vtáčieho spevu a pritom vykonávať rôzne aktivity. Išlo napríklad o meditáciu, relaxačné cvičenia či prechádzku v prírode. Výskumníci pravidelne sledovali ich hladinu stresu, náladu a celkový psychický stav.

Výsledky štúdie priniesli zaujímavé zistenia. Počúvanie operených spevákov ovplyvnilo ľudí veľmi pozitívne.

Zníženie stresu

Štúdia dala do pozornosti fakt, že sa u dobrovoľníkov významne znížili hladiny stresu. Prítomnosť zvukov prírody, ako je čvirikanie, pomáha vytvárať pocit pokoja a uvoľnenia, pričom nám ponúka akýsi únik z každodenných starostí. Rytmické melódie vtáčích piesní majú ľudskú myseľ upokojujúci efekt, čím podporia pocit relaxácie a uľavia od stresu.

Zlepšenie nálady

Naša myseľ vníma vtáčie piesne ako povzbudivé a veselé. Vďaka tomu môžu mať pozitívny vplyv na našu náladu a emocionálne blaho. Keď sa účastníci započúvali do spevu vtáčikov, zažívali viac radosti, šťastia a spokojnosti. Kombinácia harmonických melódií a spojenie s prírodou dokáže povzniesť ducha a vytvoriť pocit pokoja.

Obnovenie kognitívnych schopností

Trávenie času v prírode a zahĺbenie sa do zvukov vtákov môže obohatiť naše kognitívne schopnosti. Podľa jednej zo štúdií sa u účastníkov, ktorí počúvali vtáčí spev zlepšila nielen pozornosť, ale aj sústredenie. Opakujúce sa vzorce vo piesňach operencov môžu obnoviť myšlienkové zdroje. Pomôžu tak bojovať proti zhoršeniu kognitívnych schopností a úpadku mentálneho zdravia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Stále vyhadzujeme kilá potravinového odpadu: Viete, ako ho znížite vo vašej domácnosti?

Spojenie s prírodou

Zvuk vtáčích piesní je pripomienkou spojenia ľudí s prírodou okolo nás. V súčasnosti vládne urbanizácia a technológie, preto môžeme niekedy cítiť odpútanie sa od prírodného prostredia. Započúvaním sa do vtáčieho spevu sa znovu spojíme s prírodou. Pritom sa v nás prebudí pocit úcty a obdivu. Toto prepojenie môže mať významné psychologické benefity, ktoré v nás vyvolajú väčší záujem o svet okolo nás. Možno povedú aj k zvýšeniu ekologického povedomia.

Stačí niekoľko minút denne

Zaujímavým zistením štúdie bol fakt, že zo spevu vtáčikov mali prospech nielen zdraví účastníci, ale aj tí, ktorým bola diagnostikovaná depresia. Celosvetovo ide o najčastejšie mentálne ochorenie a nie vždy naň zaberá farmakologická liečba. Podľa Ryana Hammouda, doktora z psychologického inštitútu na londýnskej King’s College, autora jednej zo štúdií, má zvuk vtáčích piesní preukázateľne pozitívny vplyv na ľudí s depresiou.

Počúvanie nahrávok so šiestimi minútami čvirikania stačilo na to, aby sa u zdravých účastníkov znížili pocity úzkosti, depresie a paranoje. „Aj počúvanie vtáčieho spevu cez slúchadlá môže byť cesta k psychickej pohode. To je naozaj milé zistenie,“ komentoval Hammoud ďalšiu štúdiu, na ktorej sa nepodieľal.

Keď budete v prírode, započúvajte sa do všetkých jej zvukov a vedome ich vnímajte. Môže vám to zlepšiť náladu a všetky starosti sa budú zdať o čosi menšie. Ak to nie je možné, pustite si video s takýmito príjemnými zvukmi.


Vnímate na sebe pozitívne účinky vtáčieho spevu?

Zdroj: plnielanu.sk, wbfi.org, washingtonpost.com
Odporúčame