Nedostatkom spánku netrpia len ľudia: Ako tento deficit podľa vedcov ohrozuje zvieratá?

Spánok patrí k základnej fyziologickej potrebe nielen u ľudí, ale aj u zvierat (Zdroj: Freepik/freepik)

Nekvalitný spánok a nedostatočný spánkový režim nie je problémom len u ľudí. Problémy v tejto oblasti pociťujú aj zvieratká, ktoré s tým nevedia samostatne bojovať. Vedci zo susedného Česka riešili tento problém prostredníctvom nedávneho výskumu, ktorý priniesol (ne)očakávané výsledky.

Analýza zvierat

Spánok patrí k základnej fyziologickej potrebe nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Výskum kvality ich spánku prebehol pod vedením vedcov z Fakulty lesníckej a drevárskej Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Zaujímavej štúdie sa, okrem českých odborníkov, zúčastnili tímy vedcov z Kráľovskej univerzity v Belfaste a Univerzity Swansea vo Veľkej Británii.

Podrobného skúmania sa zúčastnilo 30 divokých prasiat, ktoré žijú na dvoch rôznych miestach územia Českej republiky. Vedci ich pozorovali po dobu troch rokov, aby mohli prísť k čo najpresnejším záverom.

Ročné obdobie ako dôležitý faktor

Ako je zo spomínanej štúdie známe, zistilo sa, že meniace sa ročné obdobie a zmeny poveternostných podmienok ovplyvňujú spánok divo žijúcich zvierat do väčšej miery ako sa predpokladalo. Výsledky hovoria o tom, že na spánok (a jeho kvalitu) vplývajú vyššie letné teploty či nepríjemné chladné a daždivé počasie.

Podobne ako u človeka, aj u zvierat má nekvalitný spánok vplyv na celkové zdravie jedinca a jeho mentálnu pohodu. Odborníci tiež odhalili, že množstvo spánku a jeho kvalita sú u zvierat znížené najmä počas teplých a vlhkých dní. Naopak, chladnejšie počasie, sneženie či prehánky dokážu podporiť kvalitu spánku.

Môže za to planéta

„S ohľadom na hlavnú rolu, ktorú hrá spánok v celkovom zdraví organizmu, naše výsledky signalizujú, že globálne otepľovanie, a s ním spojený nárast extrémnych klimatických udalostí, pravdepodobne negatívne ovplyvní spánok a zdravie divokých zvierat. Potenciálne táto hrozba číha aj na ľudí,“ uviedla Isabella Capelliniová z Kráľovskej univerzity v Belfaste, ktorá sa spolupodieľala na štúdii.

„Celkové výsledky naznačujú, že jedinci, ktorí konzistentne spia menej (alebo menej efektívne) pravdepodobne získajú menej výhod zo spánku a môžu vykazovať známky dlhodobých škodlivých účinkov spánkovej deprivácie,“ doplnila.

Záver je smutný

K zberu informácií o divokých zvieratách, ktorý prebehol prostredníctvom senzorov v teréne, sa vyjadril aj zástupca prieskumu z univerzity v Prahe: „Je fascinujúce ako pomocou nových spôsobov môžeme nepozorovane sledovať detaily života divokých zvierat v ich prirodzenom prostredí. Zmeny v spánkovom rytme sú tak ďalšou potvrdenou zmenou v správaní divokých zvierat, ktoré čelia intenzívnemu ľudskému využívaniu krajiny a s tým súvisiacich zmien“.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame