Menej stresu, rýchlejšie hojenie aj lepší spánok: Môže za to tento domáci miláčik

Mačka benefity

Spolunažívanie s mačkou prináša viaceré benefity (Zdroj: GettyImages)

Na mačkách nás fascinuje ich povaha, nezávislosť, no pritom aj pocit dokonalého súznenia. Takého sa majiteľom mačiek dostane vo chvíli, keď sa pradúce klbko chlpov schúli na kolená a nechce ich opustiť. Ak patríte k milovníkom mačiek a na tú svoju nedáte dopustiť, nasledujúce zaujímavosti dodajú vášmu spolunažívaniu ešte hlbší rozmer.

Prítomnosť mačky zmierňuje stres a podporuje relaxáciu

Mačka, ktorá k vám prechováva dôveru, dokáže byť rovnako oddaným priateľom ako pes. Všimli ste si, že sa v jej spoločnosti cítite pokojnejšie a stres z celodenných povinností sa postupne vytráca? Hladkanie mačky spúšťa v tele uvoľňovanie upokojujúcich chemikálií, ktoré pomáhajú znižovať úroveň stresu a vypätia.

Prieskum z roku 2015 medzi takmer 7 tisíc používateľmi internetu ukázal, že už pozeranie videí s mačkami spôsobilo vyššie úrovne pozitívnych emócií, nižšie úrovne negatívnych emócií a pocit nabitia energiou. Ak máte mačku pri sebe, užívajte si jej jemnú srsť, pradenie a mačaciu dokonalosť.

Prínosná aj pre zdravie srdca

Niekedy sa možno pousmejeme nad tým, čomu sa zahraniční vedci venujú, v tomto prípade si však výsledok ich dlhoročného sledovania získa pozornosť každého mačkofila. Vedeli ste o tom, že vlastnenie mačky môže znížiť riziko vážnych kardiovaskulárnych chorôb až o 30 %? Môže za to predovšetkým už vyššie spomínaný vplyv na zníženie hladiny stresu. V spoločnosti tichého, čistotného a pokojného zvieraťa sa cítime jednoducho úžasne a vytráca sa dokonca aj pocit osamelosti. Je pritom známe, že dlhotrvajúca osamelosť a sociálna izolácia tiež významne zvyšujú riziko srdcového infarktu.


Mohlo by vás zaujať: Pes a mačka: Odvekí rivali alebo šťastná chlpatá rodina? Takto ich spriatelíte!


Pradenie urýchľuje hojenie tkanív

Ak ste si k mačkám niekedy v minulosti hľadali cestu, s najväčšou pravdepodobnosťou si vás získala práve pradenie štvornohej šelmičky, ktorá sa votrela do vašej blízkosti. Pradenie mačky je považované za jeden z najupokojúcejších zvukov na svete vôbec. Mačka tak dáva najavo, že sa vo vašej blízkosti cíti bezpečne a šťastne.

Pradenie však nie je iba relaxačné, spája sa s terapeutickou liečivou schopnosťou. Mačky pradú vo frekvencii od 20 do 140 Hz, pričom frekvencie v rozsahu od 18 do 35 Hz majú pozitívny vplyv na zlepšenie pohyblivosti kĺbov, urýchlenie hojenia poškodených svalových štruktúr a mäkkých tkanív.

Majiteľ mačky pôsobí bystrejšie

Mačka nemá priamo vplyv na vašu inteligenciu a neurobí vás múdrejším. Avšak práve vzdelanejší ľudia majú tendenciu uprednostniť chovanie mačky pred psom. Prečo je tomu tak? Mačky nie sú natoľko závislé od ľudskej spoločnosti, nevyžadujú si niekoľkohodinovú pozornosť a ani nepotrebujú venčenie ako psy. To vyhovuje predovšetkým ľuďom s nabitým programom, ktorí majú tendenciu tráviť veľa času v práci alebo štúdiom.

O milovníkoch mačiek sa tiež hovorí, že pred spoločnosťou ľudí uprednostnia svoje kreslo, čítanie kníh a prítomnosť pokojnej mačky. Nečudo, že u majiteľov mačiek je vyššia pravdepodobnosť, že budú vysokoškolsky vzdelaní.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Miezhaus_meow (@miezhaus_meow)

S mačkou k lepšej kvalite spánku

Máte pochybnosti o tom, či je správne nechať mačku spať spolu s vami v posteli? Mačka je vzrastovo menšia ako priemerne veľký pes, je mimoriadne flexibilná, nenápadná a o jej prítomnosti na posteli sa často dozviete až po prebudení. Pri mačke chovanej v byte máte väčšiu kontrolu nad jej zdravotným stavom a nemali by vás prekvapiť parazity a riziko prenosu iných chorôb.

Ak sa k vám teda zvykne pritúliť, môžete si užívať jej mäkký hrejivý kožuch a jemné pradenie. Tento tichý zvuk na pozadí má na spánok podobný upokojujúci efekt ako biely šum. Spoločného spánku sa však vzdajte pri mačke, ktorá si žije svojím vlastným nočným životom a mraučaním či škriabaním sa vás snaží zobudiť.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame