Pes a mačka: Odvekí rivali alebo šťastná chlpatá rodina? Takto ich spriatelíte!

Pes a mačka

Spriateliť psa a mačku býva niekedy náročné (Zdroj: GettyImages)

Mačky a psy sú vykresľovaní ako odvekí nepriatelia, ktorí si dokážu kedykoľvek skočiť do srsti. Zároveň však existuje aj množstvo opačných prípadov, kedy sa z mačky a psa stala nerozlučná dvojka – priam až malá zvieracia rodina. Či už máte doma mačku, ku ktorej pribudol pes, alebo je situácia opačná, máme pre vás niekoľko tipov, ako spriateliť mačku a psa.

Rozdielne povahy vyžadujú rozdielny prístup

Hoci ide o zvieratá, ktoré zdomácneli už pred tisícmi rokov, proces domestikácie prebehol u mačiek a psov rozdielnym spôsobom. Pes je tvárnejší, oddanejší a s človekom vytvára svorku. Rešpektuje hierarchiu a v ideálnom prípade aj pokyny svojho pána.

Puto s mačkou je istým spôsobom špecifické. Dokonca sa môže zdať, že je to práve mačka, ktorá určuje, čo si k nej môže človek dovoliť. Koniec koncov, naďalej je to individuálny lovec, ktorý ani v prírode nežije vo veľkých skupinách. Ak sa mačke niečo znepáči, neštíti sa zadrapnúť pazúry ani do svojho majiteľa, ktorý ju ešte pred chvíľou škrabkal po chrbte.

Z tohto základu vychádzajte aj pri zoznamovaní psa a mačky. Psa, ktorý je popudlivý voči mačkám, dokážete s dávkou trpezlivosti vytrénovať. Kdežto mačku, na ktorú v jej teritóriu útočí pes, nikto nepresvedčí, aby si k nemu vytvorila tolerantný vzťah.

Prvé zoznámenie pod dohľadom

Najlepšie spolu vychádzajú mláďatá. Ak si v rovnakom čase zaobstaráte mačiatko a šteňa, proces spriatelenia prebehne prekvapivo jednoducho a vytvoria si blízky vzťah, ktorý bude radosť pozorovať. Šteňa bude považovať mačku za súčasť svorky, pre mačiatko nebude štvornohý parťák ohrozením ani konkurenciou.

Pri starších zvieratách zoznamovanie potrvá dlhšie. Záleží však od povahy konkrétneho zvieraťa, aj preto sú mnohé situácie nepredvídateľné. Najväčšie riziko hrozí, ak do bytu s dospelým psom donesiete malé mačiatko. Nevie sa dostatočne ubrániť nátlakom od psa. Utekajúce a prskajúce mača je pre necvičeného psa, ktorý doteraz nebol v kontakte s mačkou, okamžite korisťou. Už pár minút bez dozoru sa môže zraniteľnému mačiatku stať osudným.

Rozhodujúcim kritériom je tiež pohlavie. Dospelé sučky sú voči mačkám prívetivejšie. Aktivujú sa v nich materinské a ochranárske pudy. Ak ale doma máte štekajúcu „hysterku“, neberte ani túto radu s istotou.


Mohlo by vás zaujať: Pes alebo mačka: Kto vyhrá súboj o najlepšieho priateľa človeka?


Mačka potrebuje bezpečné miesto a slobodu

V situácii, keď k dospelej mačke do prostredia pribudne šteňa, dbajte na to, aby mačke zostali miesta, na ktorých sa pred akčným psíkom môže schovať a oddýchnuť si. Nikdy nezatvárajte zvieratá spolu do jednej miestnosti! Pes bude mačku otravovať a ak mačka nemá kam ujsť, vytvorí si voči nemu averziu. Je preto dobré, aby mala mačka k dispozícii odpočívadlá vo výške, ku ktorým nemá pes žiaden prístup.

Postupne znižujte citlivosť a naučte ich na vzájomné pachy

Prvé dni budú pravdepodobne vyzerať tak, že to budete mať chuť vzdať. Pes je popudlivý, mačka vystresovaná a v domácnosti už takmer nič nie je na svojom mieste. Mnohí toto rozhodnutie oľutovali, a dokonca sa nového štvornohého prírastku aj vzdali. Jednou z možností, ako prvotné komplikácie preklenúť, je umožniť zvieratám kontakt, no bez vzájomného ohrozenia.

Umiestnite do chodby napríklad detskú zábranu – takú, ktorá je pre psa skutočnou prekážkou a nie iba chvíľkovým zdržaním. Vytvoríte tak priestor, kde mačka nie je ohrozovaná. Pri zábrane sa budú postupne spoznávať a dovtedy neznáme pachy sa stanú domácimi. Účinnou pomôckou je vložiť kúsok handry, na ktorej spí mačka, do pelecha psa a naopak.

Pes potrebuje pochvalu

Zvyčajne je pes väčší ako mačka. V očiach majiteľov tak predstavuje aj väčšie potenciálne riziko. Iba málokedy mačka zaútočí na psa, avšak naopak – pes nepotrebuje veľa, aby bol vyprovokovaný do besnej naháňačky za mačkou. Pri potýčkach sa zdržte prehnaného karhania psa. Pes si totiž pomerne rýchlo zafixuje mačku ako príčinu vašej zlej nálady voči nemu a napätie medzi zvieratami sa ešte viac zvýši.

Zvoľte cestu pochvaly, ktorú psy zbožňujú. Za každé dobré správanie voči mačke nezabudnite psíka odmeniť slovne aj maškrtou. Platí totiž zlaté pravidlo – mačka je ochotná prispôsobiť sa psovi, ak sa pes naučí k nej správať.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame