Mandarínky: Skvelá vitamínová bomba, ktorá vás nielen osvieži, ale posilní aj imunitu a organizmus

mandarínky

Mandarínky sú nabité vitamínmi a minerálmi, ktoré telu v zimnom období nesmú chýbať (Zdroj: Freepik/azerbaijan_stockers)

Odhliadnuc od momentálneho obdobia sme v zime oveľa viac náchylnejší na rôzne ochorenia či prechladnutie. Imunitu by sme najmä teraz mali čo najväčšmi posilňovať. Napríklad ovocie, akým sú aj mandarínky, ju výrazne podporujú a prispievajú tak k pevnejšiemu zdraviu. Obsahujú veľké množstvo zdraviu prospešných látok, najmä vitamínu C, ktorý je zároveň antioxidantom a chráni bunky pred vplyvom voľných radikálov. Na sociálnej sieti to pripomenul Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava hlavné mesto.

Denná dávka vitamínov zaručená

Dva až tri kusy tohto lahodného citrusového ovocia vám dodajú a zabezpečia odporúčanú dennú dávku vitamínu C. V mandarínkach sa okrem neho nachádzajú tiež vitamíny A, B1, B2, B6, E a kyselina listová. Nechýbajú ani životne dôležité minerály, ktoré si z nich naše telo môže veľmi ľahko doplniť. „Ide najmä o draslík, horčík, fosfor, vápnik, sodík, mangán a železo,“ prízvukuje RÚVZ.

Vďaka vitamínom, minerálom a stopovým prvkom, ktoré mandarínky obsahujú, pomáhajú chrániť orgány v našom tele, a to najmä cievy a obličky, podporujú činnosť srdca a znižujú riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody. Tiež znižujú a zmierňujú reumatické bolesti. „Ovocie obsahuje rozpustnú vlákninu pektín, ktorá napomáha pri trávení, plynatosti a znižovaní hladiny zlého cholesterolu v krvi,“ spresnil RÚVZ.

Vhodné pri redukcii hmotnosti a aj pre diabetikov

Mandarínky sú vhodné aj pre ľudí trpiacich napríklad cukrovkou, pretože majú nízky glykemický index. Veľmi prospešné sú aj pre tých, ktorí by chceli schudnúť zopár kilogramov, pretože prispievajú aj k redukcii hmotnosti. „Vo vyššom množstve je v mandarínkach prítomný synefrín, ktorý pomáha uvoľniť upchatý nos a dokáže tiež spaľovať tuky,“ dodáva Regionálny úrad.

Šikovne môžete využiť aj kôru z mandarínok, a to napríklad ako prírodný osviežovač vzduchu do domácnosti, v kozmetike alebo dokonca v kuchyni. V kôre je totiž prítomný aj salvestrol, prírodná ochranná látka s protirakovinovými účinkami. „Dôležité je aj správne skladovanie mandarínok, a to na tmavom mieste a pri teplote do ôsmich stupňov Celzia,“ zakončuje RÚVZ.Zdroj: TASR, plnielanu.sk

Odporúčame