Nekonečný boj s kurími okami: Staňte sa konečne víťazmi!

Noha

thinkstockphotos.com

Medzi skutočne nepríjemné kožné záležitosti patria bezpochyby kurie oká. Každý, kto sa už s nimi na vlastnej koži stretol, vie, že život s nimi veru nie je jednoduchý. Čo na týchto nevítaných hostí platí a ako sa ich zbaviť čo najrýchlejšie.

Kurie oká sú zhrubnuté kúsky kože, ktoré predstavujú odumreté kožné bunky. Tie vznikajú pri silnom trení buď nohy o topánku, alebo pri vzájomnom tlačení kostí chodidiel. Na to, že ide o mŕtve bunky, spôsobujú človeku neprimeranú bolesť.

Nečakajte a konajte čo najskôr

Nedajte kuriemu oku šancu a zničte ho už v zárodku. Začnite s liečbou už v momente, keď je ešte len zhrubnutým kúskom kože, ktorý trochu bolí, no vážnejšie problémy nerobí. Postihnuté miesto natrite krémom, čím ho zmäkčíte a nebude sa toľko odierať. Zároveň nezabudnite na vhodnú podložku, aby ste znížil tlak. V mnohých prípadoch je vhodné obrátiť sa na dobrú pedikérku, ktorá sa vám o chodidlá odborne postará.

Hra na chirurga sa neoplatí

Na to, aby ste už vytvorené kurie oká odstránili, máte viacero možností. Buď sa spoľahnete na prípravky z lekárne, ktoré vám alebo odporučí lekár, alebo si ich môžete aj voľne zakúpiť. Tie fungujú na princípe zmrazenia (ceruzka na kurie oká) alebo vypálenia (náplasti). V prípade náplasti, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú, je treba mať na zreteli, že vhodné používanie je maximálne dvakrát za týždeň. Ak tento spôsob nepomáha, môže lekár nariadiť vypálenie tekutým dusíkom a vo vážnych prípadoch aj chirurgický zákrok. V žiadnom prípade si ich však nevyrezávajte svojpomocne! Počas domácej operácie by ste do nich mohli zaniesť infekciu a neskôr by ste riešili oveľa väčší problém.


Mohlo by vás zaujať: Ako na kurie oká? Pomoc ponúka lekáreň aj matka príroda


Jednoduchá pomoc z domácnosti

Ak sa však radšej spoliehate na domáce recepty či prírodné liečivá, máme pre vás niekoľko zaujímavých a overených typov, ktoré pomohli aj našim čitateľom. Jednou z najčastejších babských rád sú obklady. Kurie oko môžete tak oslepiť napríklad zábalom z cibule. Tú položíte na kurie oko, jemne obalíte obväzom a necháte účinkovať celú noc. Rovnako pôsobí aj citrónová šťava alebo ocot, ktoré nanesiete na postihnuté miesto pomocou vatového tampónu.

Netradičnou no účinnou zbraňou je lepiaca páska. Odstrihnite kúsok v približne rovnakej veľkosti, akú má kurie oko, a nalepte ju naň. Takto prelepené ho nechajte šesť dní. Potom pásku odstráňte a miesto ponorte na chvíľu do vody. Vrchnú časť môžete jemne odstrániť pilníkom. Po vysušení (cez noc) ho opäť zalepte. Tento postup opakujte každý deň.

Ricínový olej sa používa na najmä pri zápaloch, bolestiach či detoxikácii organizmu. No v boji proti kurím okám je nenahraditeľným pomocníkom. Aj keď je trochu drahší, jeho účinok za to stojí. Jedna kvapka trikrát denne by mala na postupné zbavenie sa nevolaného návštevníka úplne stačiť. Nezabudnite potreté kurie oko prelepiť náplasťou.


Mohlo by vás zaujať: Využite ocot naplno: Výborne čistí a zaberá aj na plesne na nohách či kurie oká


Prírodné zbrane: účinné a dostupné

  • Cesnak Pomocník, ktorý sa nájde v každej domácnosti, zaberá aj na problematické kurie oká. Stačí z jedného strúčika spraviť jemnú kašičku, priamo aplikovať a prekryť náplasťou. Dávajte však pozor, aby ste zbytočne nepotierali okolitú pokožku, pretože cesnak je dosť agresívny. Preto je vhodné okolie natrieť vazelínou.
  • Lastovičník väčší – šťavou zo zlomenej stonky tejto rastlinky stačí jedenkrát denne potrieť kurie oko a po krátkom čase samé zmizne.
  • Aloe vera Pre svoje schopnosti je dostatočne známa, ale vedeli ste, že pomáha aj pri liečbe kurích ôk? Stačí odtrhnúť lístok a vytečený gél každý deň natierať na kurie oko.
  • Papája alebo ananás Okrem toho, že si na nich pochutíte, môžete využiť aj ich liečivé účinky. Odrežte kúsok ovocia a položte ho na kurie oko. Takýto postup opakujte trikrát denne a už po štyroch dňoch by ste mali vidieť výsledky.

Poznáte nejaké ďalšie účinné rady, ktoré pomôžu v boji s pachom a baktériami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maria
Odporúčame