Nepoužívaný kožuch má doma mnoho ľudí: Poradíme vám, čo s ním

Kožuch

blogspot.com

Pred pár desaťročiami by ste našli pravý kožuch takmer v každej rodine, pretože patril k obľúbenému oblečeniu počas studenej zimy. Kožuchy boli drahé a preto sa vyhadzovali len výnimočne – častejšie sa odkladali (hoci majiteľovi už nepasovali) alebo dedili. Možno aj vy máte v skrini, v komore, či na povale pravý kožuch, ktorý na svojho nositeľa čaká už pomaly desiatky rokov. A hoci vlastne neviete, čo s ním, vyhodiť je vám ho ľúto. Poradíme vám, ako tento kus odevu možno využiť!

Vďaka väčšiemu dbaniu na práva zvierat, čoraz kvalitnejším umelým kožušinám a vláknam, ktoré v zime zahrejú možno ešte lepšie, sú pravé kožuchy na ústupe. Neraz sú kožuchy v porovnaní s dnešnými modernými bundami a kabátmi aj ťažšie na nosenie. Čo teda s nimi?


Mohlo by vás zaujímať: Hromadia sa vám doma nepoužívané veci? Takto s nimi konečne zatočíte!


Na výber máte niekoľko možností:

  • Šikovný kožušník vám dokáže starý kožuch prešiť na modernejšiu bundičku. Nejde však o lacnú záležitosť – pripravte si okolo 60 – 70 eur.
  • Jednoduchšia možnosť je z kožucha urobiť viacero menších vecí – ozdobný golier, ktorý vám skrášli iné kabáty, čiapku alebo ozdobné kožušinové lemovanie na modernom kabáte
  • Zachované kusy kožušiny pekne ozdobia váš gauč či kreslo. Miesto si nájdu aj pred krbom alebo vedľa vašej postele (nedávajte ich však na zem na veľmi frekventované miesta).
  • Roky nám neubúdajú a mnohí ľudia sú s vekom citlivejší na kríže. Teplý kožušinový vankúš za chrbát (nemal by byť veľmi vysoký, naopak, na výplni treba radšej šetriť, aby sa oň dobre opieralo) poteší aj ako darček.
  • Býva vám zima na nohy? Spravte si na ne kožušinovú dečku alebo vačky pred televíziu.
  • Ak máte alebo čakáte príchod potomka, čo tak mu pripraviť do studenej zimy teplý štýlový fusak?
  • Na internete sú inzeráty na výkup kožušín, skúste na ne zareagovať a uvidíte, či by bol záujem aj o váš kožuch.
  • Skúste kožuchy predať – pomôžu vám známi alebo internet. Nájdete viacero internetových bazárov, na ktoré môžete dať fotografiu s opisom a s cenou, ktorú by ste si zaň predstavovali. Uvidíte, či sa vám niekto ozve. 
  • Ak už nie je vo veľmi dobrom stave, ponúknite ho do útulku pre zvieratá, prípadne do ZOO, niekedy ich vedia využiť pre zvieratá, najmä v zime.

Mohlo by vás zaujímať: Kurzy šitia sú v Česku hitom: Skúsite to s ihlou aj vy?


Pracujte opatrne

Pred tým, ako s kožuchom začnete niečo podnikať, uistite sa, či v sebe neskrýva nejakú háveď, prípadne, ak treba, ho dajte očistiť. Ak naň chcete zobrať nožnice vy, pamätajte, že lepšie je dvakrát merať a raz strihať. Rezervujte si dostatok času, pretože práca s kožušinou je podstatne náročnejšia ako s „obyčajnou“ látkou.


Máte nejaký tip na využitie starého kožucha? Podeľte sa oň aj s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: blogspot.com, blogspot.com, Viera
Odporúčame