Svrbenie, pálenie či zápaly: Zastavte problémy intímnych partií správnou stravou

Telo

thinkstockphoros.com

Kvasinky a bakteriálne infekcie, infekcie močových ciest, zápaly pošvy, nadmerný výtok alebo naopak suché prostredie – to všetko sú ťažkosti, ktoré môžu narušiť optimálny stav intímnych partií každej ženy. Pre mnohé z nás ide o chúlostivú tému, preto návštevu lekára často odkladáme. V skutočnosti však vôbec nejde o ojedinelé a ani nevyliečiteľné stavy a ich príčinou ani zďaleka nemusí byť nesprávna hygiena.

Hoci aj tá je jedným z dôvodov, ktoré niektorú z menovaných komplikácii spôsobujú, existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú vaginálne zdravie. K nim patrí napríklad nechránený pohlavný styk, zápalové ochorenie, endometrióza, psychologické problémy, či hormonálne zmeny v tele. Problémy však môže vyvolať aj nevhodne zvolená antikoncepcia.

Zdravé prostredie intímnych partií má prirodzene kyslú hodnotu pH. Jej zmena má za následok vznik ochorení, ktoré je v každom prípade nutné konzultovať s gynekológom. Správnou hygienou a niekoľkými potravinami však môžete zabezpečiť optimálnu hodnotu pH intímnych partií a vyhnúť sa tak zbytočným komplikáciám.

Probiotické jogurty či kefír zneškodňujú baktérie

Poctivý klasický či grécky jogurt obsahuje živé kultúry, ktoré bránia škodlivým baktériám spôsobujúcim choroby a zároveň produkujú látky ako je kyselina mliečna, ktorá zabraňuje vzniku infekcií. Okrem toho má schopnosť udržiavať optimálnu hladinu pH v tele. Laktobacily pomáhajú udržiavať normálne urogenitálne prostredie a zohrávajú kľúčovú úlohu v prevencii proti bakteriálnej vaginitíde, kvasinkám, zápalu močových ciest a pohlavne prenosných chorôb. Okrem probiotických jogurtov zaraďte do jedálnička aj potraviny ako miso (fermentovaný výrobok zo sóje), kimchi (podobné našej kapuste), kvasenú kapustu a štavu z nej, ako aj kefír.


Mohlo by vás zaujať: Zákerné mykózy a plesne: Týmito potravinami sa ich môžete zbaviť


Brusnice odolávajú infekciám a zápalom

Brusnicová šťava pomáha vyrovnať hladinu pH pošvy a jej bojuje proti baktériám, ktoré spôsobujú zápaly a infekcie močových ciest, vaginálne infekcie a ďalšie problémy. Ak teda chcete predísť komplikáciám, pite pohár nesladenej organickej brusnicovej šťavy denne, alebo (ak máte možnosť) rovno zjedzte za hrsť brusníc.

Citróny detoxikujú

Podľa doktorky Amy Meyers, ktorá sa špecializuje aj na problémy kvasinkových infekcií, pomáha citrón detoxikovať pečeň a práve takýmto spôsobom bojuje aj proti kvasinkám. Viaceré štúdie potvrdili aj protiplesňový účinok citrónového esenciálneho oleja. Okrem toho citrón funguje ako imunitný obal, ktorý pomáha brániť telo a bojovať proti akejkoľvek infekcii. Citrónová voda počas dňa teda nefunguje len ako antioxidačná kúra či spaľovač tukov, pôsobí aj v oblasti intímnych partií.


Mohlo by vás zaujať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Cesnak posilňuje celý imunitný systém

Jeho antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti pomáhajú predchádzať svrbeniu, páleniu, zápachu, vaginálnemu výtoku a dokonca aj infekciám močových ciest. Navyše posilňuje imunitný systém, takže telo je pripravené odolať infekciám. Jedzte 2 až 3 surové strúčiky cesnaku denne, alebo ho pridávajte cesnak do vašich jedál vždy, keď je to možné.

Listová zelenina odstraňuje svrbenie aj pálenie

Pre odstránenie problémov ako je vaginálna suchosť, svrbenie, či pálenie by ste mali do stravy zakomponovať potraviny s nízkym obsahom oxalátov. K nim patrí napríklad zeler, kaleráb, kapusta, či ostatná zelená listová zelenina. Kučeravý kel je bohatým zdrojom vitamínov A a C a pomáha zlepšovať krvný obeh. Okrem toho dáva aktivizuje a posilňuje prirodzený imunitný systém organizmu. Ku každému jedlu si teda ako prílohu pripravte šalát z listovej zeleniny a vhodným a chutným variantom sú aj moderné smoothie nápoje. Stačí keď rozmixujete zo dve hrste listovej zeleniny napríklad s acidkom probiotickým jogurtom. Môžete dodať či ovocie podľa chuti (ideálne nie veľmi sladké, alebo nie príliš veľa) a chutná antimykotická desiata je na svete.


Čo pri boji s chorobami intímnych partií najviac pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphoros.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame