Nepríjemný puch vo vašej práčke: Ako mu dať stopku raz a navždy?

Muž

thinkstockphotos.com

Vôňa čerstvo vypranej bielizne v celom byte je pre mnohých ľudí priam ideálnou arómou domova. Problém však môže nastať, keď sa práčka stane zo symbolu čistoty a vône naopak zdrojom nepríjemného zápachu. Ako možno proti tomuto nepríjemnému javu bojovať?

Základom práčky bez pachov a zatuchliny je poriadne vetranie. Pootvorené by mali byť nielen dvierka práčky, ale aj otvor na prášok a aviváž. Zabúdať by sme nemali ani na samotné vetranie miestnosti, v ktorej sa práčka nachádza.

Odstráňte príčinu

Niekedy má čudný puch v práčke celkom jednoduchého pôvodcu – stačí, že sa malý kus oblečenia (často najmä ponožka prípadne vreckovka) dostane za bubon a tam zatuchne. Ak si netrúfate práčku rozoberať sami, je lepšie zavolať opravára, ktorý preverí skryté zákutia. V budúcnosti sa takémuto problému môžete vyhnúť používaním sieťovinových vreciek na drobnú bielizeň.

Tmavé je háklivejšie

Vo všeobecnosti platí, že tmavé oblečenie zapácha častejšie ako biele. Na vine môžu byť nekvalitné farbivá, ale aj fakt, že ho perieme na nižších teplotách ako bielu bielizeň. Pozor si treba dať najmä na menej kvalitné tmavé kúsky z tržnice, ktoré podľa skúseností mnohých ľudí páchnu najčastejšie.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná kyselina citrónová: S čím všetkým si poradí aj vo vašej domácnosti?


Ktoré prostriedky zaberú?

Uistili ste sa, že vo vašej práčke neuviazla žiadna zabudnutá ponožka a práčka nepríjemne páchne aj po praní bielej bielizne? Prišiel čas siahnuť po silných zbraniach:

1. Stavte na ocot

Vylejte do práčky pokojne aj celú fľašu octu a nechajte bežať prázdny cyklus na 90 stupňov Celzia. Ocot by mal nielen práčku zbaviť vodného kameňa, ale aj pachov. V prípade potreby postup zopakujte ešte raz. Ocot je mimochodom aj vhodnou prevenciou proti pachom a tiež pomáha stálosti farby, takže ho môžete pokojne používať namiesto aviváže – stačí približne pol hrnčeka. Najmä pre alergikov môže byť vhodnejší ako klasická aviváž.

2. Pomôže aj kyselina citrónová

Podobný efekt by mala mať aj kyselina citrónová, ktorú nasypete do nádržky na prací prášok a opäť pustíte 90 stupňový cyklus.


Mohlo by vás zaujať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


3. Kryštalická sóda zaberie

Výborné výsledky sa dajú dosiahnuť aj kryštalickou sódou, ktorá býva súčasťou mnohých komerčných čistidiel. Možno ju použiť tak ako kyselinu citrónovú, alebo aj preventívne pridať „poldecák“ do bubna k bielizni.

4. Tablety do umývačky aj do práčky

Ak momentálne doma spomínané suroviny nemáte, vložte do práčky dve tablety do umývačky a opäť nechajte ísť cyklus naprázdno.

5. Prečistite hadicu, nádobku na prášok aj filter

Niekedy nemusí pach spôsobovať samotná práčka, ale zanesené hadice. Vyskúšať môžete gélový čistič odpadov. Nechajte ho nejakú dobu v hadici pôsobiť a uvidíte, aký bude výsledok. Poriadne nezabudnite vyčistiť ani nádobku na prášok, aviváž a filter. Ideálne je staviť na pravidelnosť, je najlepšou prevenciou.


Máte skúsenosti so zapáchajúcou práčkou? Ako ste si so zápachom poradili? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame