Pri nesprávnom výbere obuvi môžete deťom poškodiť chodidlo: Čo je pre ne vhodné?

Viete, ako deťom kúpiť vhodnú obuv? (Zdroj: Freepik/freepik)

Pri správnom vývine pohybového systému u detí nemožno zabúdať na správne obúvanie. Detská noha je extrémne citlivá. Ak dôjde k nesprávnemu výberu obuvi môže následne dôjsť aj k poškodeniu kostry chodidla, jeho zmenám a následne zafixovaniu chybného držania tela (skolióza).

Obuv by mala byť o pár milimetrov dlhšia

Pri každom nákupe detskej obuvi je vhodné žiadať kvalifikovaného pracovníka o primeranie veľkosti nôh dieťaťa tak, aby vybraná obuv zodpovedala tvaru, dĺžke a šírke jeho chodidla.

„Obuv musí byť vpredu pred prstami o 10 – 15 milimetrov dlhšia než chodidlo. Polovica tohto priestoru slúži ako rezerva na pohyb prstov pri chôdzi, druhá polovica umožňuje správny rast chodidla,“ uviedla vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR, Jana Hamade.

Šírka obuvi je taktiež dôležitá

Aj správna šírka obuvi je dôležitá a zároveň je vhodné uprednostniť topánky s oblým tvarom špičky namiesto úzkeho, respektíve špicatého. Taktiež je nevyhnutné vyberať obuv vyrobenú z prírodných materiálov, ako napríklad prírodné usne a textil.

„Sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a zároveň sa vďaka svojmu zloženiu vhodne prispôsobia anatomickému tvaru chodidla,“ poznamenala odborníčka. Tieto materiály okrem iného vyhovujú náročným hygienickým požiadavkám aj z hľadiska nežiaduceho kožného dráždenia.

Záležať si dajte aj na materiáloch

Rôzne plasty, poroméry a koženky sú nevhodné materiály, keďže sú tvrdé, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a sú nepriedušné. „Pre malú schopnosť odvádzať vlhkosť z povrchu kože môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení,“ povedala.

V najmenších vekových skupinách detí je vhodné preferovať nízku členkovú obuv, šnurovaciu alebo uzatvárateľnú textilným pásikom, respektíve na zips z čo najľahších materiálov. Strih by mal zodpovedať tvaru chodidla tak, aby dieťa pri chôdzi neobmedzoval.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyrobte si doma lízanky bez kukuričného sirupu: Túto zábavnú aktivitu si vaše deti či vnúčatá určite zamilujú

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame