7 druhov exotického ovocia, o ktorom ste možno ešte nepočuli: Už ste ho mali na tanieri?

Tamarillo

Tieto exotické druhy ovocia vám prekvapia chuťou (Zdroj: GettyImages)

Dnes nebude reč o odrodách jabĺk, banánov či pomarančov. Predstavíme vám ovocie, ktoré sa v našich končinách vyskytuje iba málokedy alebo vôbec. Počuli ste už ich názvy, alebo ste ich nebodaj vyskúšali? Ak nie, je teraz najvyšší čas to zmeniť.

Hurmikaki už ste možno jedli

Občas naň môžeme natrafiť aj v slovenských supermarketoch. Ide o ovocie, ktoré pochádza z východnej Ázie. Chuťovo pripomína mix zrelej marhule zmiešanej s mrkvou.

Goji poznáme najmä v sušenej podobe

Kustovnica čínska je preslávená pre svoj vysoký podiel bielkovín. Nečudo, že sa o nej hovorí aj ako o superplodine. Natrafiť na ňu môžeme predovšetkým v Číne, Japonsku a Kórei. Konzumovať sa dajú jej sušené plody alebo sa z nej pripravuje čaj.

Babaco uvarte pred konzumáciou v sladkej vode

Už na prvý pohľad vás zaujme jeho dlhý, mohutný a žltý tvar. Babaco je exotická plodina, ktorá sa najviac približuje k papáje. Zaujímavosťou je, že pred konzumáciou ho musíte najskôr uvariť v sladkej vode s pridaním pár kvapiek limetky. Konzumuje sa olúpané.

Loguat má tvar slzy

Stretnúť sa môžeme aj s jeho ďalším názvom, ktorý je mišpuľa japonská. Má tvar slzy, žlto-oranžovú farbu a sladkú dužinu. Z jeho lístkov sa dá dokonca pripraviť aj čaj.

Sapodilla bude chutiť milovníkom piva

Patríte k milovníkom piva? To vám potom bude dozaista chutiť aj sapodilla, ktorá pochádza zo Strednej Ameriky. Jej chuť pripomína mierne korenisté pivo. Ak by ste sa chceli o tomto ovocí dozvedieť viac, hľadajte ju aj pod názvom Manilkara gumová.

Tamarillo je príbuzným paradajky

O tamarillo môžeme hovoriť aj ako o vzdialenom príbuznom klasickej paradajky, ku ktorej sa dá najviac prirovnať svojou chuťou. Podtón je však veľmi blízky marakuji. Konzumuje sa iba dozreté, pretože surové je mimoriadne kyslé.

Salak pripomína hadiu kožu

Označuje sa aj ako hadie ovocie, pretože jeho obal sa podobá hadej kožke. Keď sa však poriadne odstráni, prekvapí nás lahodná a neopakovateľná chuť. Priblížili by sme ju mixu ananásu s orieškami a možno kúsku banánu. Rozhodne ho odporúčame vyskúšať!

Pozrite sa spolu s nami ako toto netradičné ovocie vyzerá. Fotografie nájdete v galérii nižšie. 

 Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame