Predstavujeme superpotraviny, ktoré nájdete bežne v potravinách: Stravujte sa zdravo aj bez drahých nákupov

superpotraviny

Superpotraviny, ktoré nájdete bežne v obchodoch (Zdroj: GettyImages)

Zabudnite na drahé exotické superpotraviny, ktoré k nám cestujú tisícky kilometrov. Semienka chia, acai či kimči majú na naše zdravie po každej stránke skutočne blahodárny účinok, no potravinové hviezdy, ktoré vám dnes predstavíme vám rastú rovno v záhrade a ani v supermarkete za ne neutratíte majetok.

Kráľovná húb, hliva

Hliva ustricová je jednou z najchutnejších húb, a pestovať ju možno aj na starom pníku vo vašej záhradke. Hliva obsahuje vitamíny ako B, C, D, K a z minerálov železo, draslík, meď či selén. Vďaka betaglukánom efektívne aktivuje náš imunitný systém. V tele likviduje nežiadúce plesne, vírusy aj baktérie, odstraňuje únavu a napomáha regenerácií. Hliva je prosto kráľovná húb a ak ste ju ešte nevyskúšali v paprikáši, je najvyšší čas to napraviť.

Orechy plné živín

Vedci dokázali, že pri pravidelnej konzumácii zlepšujú vlašské orechy funkcie nášho mozgu. Sú zdrojom kvalitných zdravých tukov, vitamínov aj minerálov. Podporujú trávenie, znižujú hladinu cholesterolu, blahodarne pôsobia napríklad aj na našu psychickú pohodu a aby toho nebolo málo, posilňujú aj sexuálnu potenciu a plodnosť.

Červená repa prekvapí

Červená repa je často prehliadaná slovenská superpotravina. Podporuje libido, obsahuje vitamíny A, B, C, E a K a je mimoriadne bohatá aj na minerálne látky (železo, horčík, draslík, vápnik). Vďaka farbivu betanín, ktoré ju oblieka do fialova, má aj skvelé antioxidačné účinky. Pomáha aj pri liečbe vysokého krvného tlaku, aterosklerózy a ďalších ochorení srdcovo-cievneho obehu.


Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP Cesnak ako všeliek poznali už naše babičky: Prečo sa ho oplatí jesť a ako bojovať s nepríjemným pachom?


Na vysoký tlak cesnakom

Cesnakom liečili vysoký krvný tlak už v starovekom Grécku. Vďaka vysokému obsahu vitamínov A, B, C, selénu, medi, jódu, vápnika a aminokyselín je jedným z najuniverzálnejších prírodných liekov. Bráni vzniku usadenín v cievach, zlepšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak aj hladinu cholesterolu v krvi. Ako účinné prírodé antibiotikum a antivirotikum posilňuje imunitný systém a pomáha v boji proti virózam.

Podporte črevá ľanovými semienkami

Ak by sme proti sebe v ringu postavili semiačka z ľanu a chia semienka, nenašli by sme jednoznačného víťaza. Ľanové semená obsahujú vitamín B1, množstvo minerálov, vlákniny aj nenasýtených mastných kyselín. Sú úplne bezlepkové. Prispievajú k normálnemu tráveniu a správnemu fungovaniu čriev a posilňujú imunitu. Jesť ich však treba iba rozmixované či rozdrvené.

Čučoriedky dodajú antioxidanty

Čučoriedky chránia pred infekciami, blahodarne pôsobia na náš zrak a korigujú hladinu cholesterolu. Obsahujú celé spektrum antioxidantov, vrátane vitamínu C, ktoré pôsobia v našom tele ako ochranný štít pred vírusmi a baktériami. Pomáhajú pri chrípke či angíne, ale aj pri problémoch s trávením a otravách jedlom. Čistia ľadviny a močové cesty a pomáhajú liečiť aj infekcie týchto oblastí.

Okrem toho zlepšujú funkciu lymfatického systému. „Tmavé bobuľové ovocie, ktoré obsahuje farbivá anthokyany, je superpotravinou. Pôsobia aj ako antioxidanty a prispievajú k prevencii nádorových ochorení. Môže to byť čierna ríbezľa, ostružiny či čučoriedky,“ hovorí expertka na potraviny Karolína Four. 

Do prehľadu sa nám ani zďaleka nezmestili všetky poklady, ktoré ukrývajú slovenské záhrady. Medzi superpotraviny zaraďujú experti aj kyslú kapustu, jablká, maliny, ríbezle, brusnice, ružičkový kel, zelený jačmeň, cibuľu, chren, rakytník či medvedí cesnak. Ktoré z nich máte najradšej vy? 

 


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame