Netradičné pracie prostriedky: Ako na fľaky od pera, čokolády či kečupu?

Sušenie bielizne

thinkstockphotos.com

Určite to poznáte. Stačí chvíľka nepozornosti a nepekný fľak je na svete. Nevyhne sa im starý ani nový kúsok oblečenia. Nemilá situácia nastáva, ak sa fľak objaví na veciach, ktoré síce nechceme ešte vyhodiť, no využiť služby drahej čistiarne je na ne škoda. Prečo teda neskúsiť prostriedky, ktoré máte v domácnosti? Overených rád, ako sa fľakov zbaviť, je pomerne veľa. Vyskúšali ste už niektorý z týchto netradičných prostriedkov?

Lak na vlasy

V každej domácnosti sa nachádzajúci lak na vlasy nemá za úlohu len udržať vaše vlasy pokope v želateľnom tvare. Poradí si však vraj aj so škvrnami od guličkového pera, ktoré neobídu azda nikoho. Problém vyriešite tak, že bielu košeľu či tričko len nalakujete týmto vlasovým produktom. Potom už len stačí oprať tak, ako ste zvyknutí. Aj záclony budú ako nové, ak ich po vypraní a usušení jemne prestriekate lakom na vlasy.

Mlieko

Ani odstraňovanie atramentových škvŕn nie je veľkou zábavou a často sa ich nezbavíme ani účinnými pracími prostriedkami. Ak sa s takýmto problémom často stretávate, namočte zašpinené oblečenie na celú noc do mlieka a potom klasickým spôsobom operte.Rovnako účinne pôsobí mlieko aj pri fľakoch od tušu. Silu mlieka môžete vyskúšať aj pri škvrnách od čokolády či zmrzliny. Znečistený odev nechajte chvíľku vymočiť v mlieku a následne preperte napríklad aj v mydlovej vode.


Mohlo by vás zaujať: Viete správne dávkovať prací prášok či aviváž? Takto ochránite svoju práčku a ušetríte


Colové nápoje

O čistiacich účinkoch sladeného nápoja ste už určite počuli. Vedeli ste ale, že cola môže byť nápomocná aj pri zbavovaní sa fľakov na oblečení? Zvykne si poradiť so zákernými škvrnami od krvi, ktorých sa zbaviť je skutočne náročné. Zašpinené oblečenie namočte na celú noc do cocacoly a následne vyperte. Fľaky by mali byť minulosťou.Colou by ste mohli odstrániť aj škvrny od hrdze.

Zubná pasta

Silu zubnej pasty môžete vyskúšať aj pri zápase so škvrnami. Zabrať by mala napríklad na fľaky od rúžu či make-upu! Na odev s takouto škvrnou naneste zubnú pastu a bavlnenou handričkou rozotierajte dovtedy, kým fľak úplne nezmizne. V prípade odolnejšej škvrny postup opakujte.

Pena na holenie

Nepekné a nepoddajné škvrny zanecháva na oblečení aj kečup či paradajková omáčka. Tie by sa mali odstrániť  jednoduchšie, ak ich potriete penou na holenie. Nechajte zaschnúť a až potom obvyklým spôsobom operte.  Pozor však na to, aby ste penu nezamenili za gél na holenie. Takéto pranie by nemuselo dopadnúť najlepšie.


Mohlo by vás zaujať: Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?


Šampón na vlasy

Šampón na vlasy vraj nedodá krásu a nový  lesk a výlučne vašim vlasom, ale aj oblečeniu.  Môžete ho vyskúšať  napríklad na fľaky od potu. Skúste goliere a kraje oblečenia najskôr preperiete šampónom na vlasy a až potom bežným spôsobom.

Prášok do pečiva

Záclony budú krásne biele, ak do prania prisypete prášok do pečiva. V prípade, že sú zažltnuté od cigaretového dymu, ešte pred praním ich namočte do vody. V nej predtým rozmiešajte 5 balíčkov prášku do pečiva. Výsledok vás určite poteší. Prášok navyše pomôže aj pri nepríjemných čučoriedkových škvrnách.

Zemiak

So zelenými fľakmi od špenátu vraj najlepšie bojuje rozkrojený zemiak. Stačí ním prechádzať po škvrne dovtedy, kým zelené stopy nezmiznú a potom jednoducho oprať.


Aké ďalšie netradičné pracie prostriedky používate vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame