Cievne ochorenia a nízke teploty: Čo treba robiť, aby ste telo udržali v teple?

zápästie s viditeľnými cievami

Od zdravia ciev závisí aj fungovanie nášho srdca, ako ich ovplyvňuje chladné počasie? (Zdroj: GettyImages)

Nízke teploty môžu byť rizikom pre pacientov trpiacich cievnymi ochoreniami. Ohrozenou skupinou sú okrem iného aj malé detí, seniori či ľudia bez domova. Malé deti majú nedostatočnú schopnosť tepelnej regulácie, preto je potrebné obliecť ich čo najteplejšie.

Na problematiku upozornil na sociálnych sieťach Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava, ktorý zdôrazňuje, aby sa ľudia teplo obliekali a vyhýbali sa vdychovaniu studeného vzduchu.

Teplo sa oblečte, pozor na ľad aj alkohol

„Lepšie je si obliecť viac tenších vrstiev oblečenia, pretože tie zachytávajú teplý vzduch, a tak telo udržia teplejšie ako jedna hrubá vrstva. Dôležité je nezabudnúť na čiapku a šál, taktiež netreba zabudnúť na rukavice a teplé ponožky, pretože v chladnom počasí telo zvyšuje prietok do životne dôležitých orgánov a prietok krvi do končatín sa znižuje,“ priblížil úrad.

So zníženými teplotami je spojené aj riziko fyzických zranení pri pošmyknutiach na ľade a pádoch. Chlad taktiež môže mať škodlivé účinky na ochorenia dýchacích ciest a dýchanie samotné. „Vystavenie sa nízkym teplotám taktiež potláča imunitný systém, a tým sú ľudia náchylnejší na infekciu. Najviac sú ohrození tí s oslabenou imunitou, ľudia, ktorí len nedávno prekonali ochorenie, a preťažení ľudia, ktorí žijú v dlhodobom strese,“ ozrejmil.

Počas zimy tiež majte pod kontrolou konzumáciu alkoholických nápojov. „Alkohol všeobecne spôsobuje rozšírenie ciev, čo vo vonkajšom studenom prostredí môže byť veľmi nebezpečné,“ vysvetlila Natália Šranková z poradne zdravia RÚVZ Bratislava. Vypitie väčšieho množstva alkoholu môže mať za následok zníženú citlivosť na chlad a upadnutie do bezvedomia, čo môže viesť k podchladeniu a následnej smrti, uzatvorila Šranková.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame