Nízky príjem živín vo vyššom veku môže byť nebezpečný: Ako ich účinne dostať do tela?

pár v kuchyni

Doprajte vášmu telu poriadnu dávku živín (Zdroj: Freepik/drobotdean)

So stúpajúcim vekom sa ľahko môže stať, že váš apetít začne klesať. Je to v dôsledku zníženej aktivity alebo pohybu, kedy si telo prestane pýtať tak veľa energie. Pokiaľ si človek nedá pozor, môžu telu postupom času chýbať potrebné živiny. Malnutrícia, respektíve podvýživa, sa objavuje veľmi často, aj keď sa jej v spoločnosti nepripisuje veľký význam.

Môže však prispieť k vzniku rôznych ochorení a oslabiť imunitný systém. Americké ministerstvo hospodárstva (UFDA) predstavilo niekoľko šikovných trikov, ktorým oklamete myseľ a zároveň doprajete vášmu telu to, čo potrebuje.

Univerzálne potraviny

Ak nemáte veľkú chuť do jedla, doprajte si takzvané „univerzálne potraviny“. Ide o plnohodnotné jedlo, v ktorom bude množstvo vlákniny, proteínov a aj tukov. Práve tie sú totiž skvelým zdrojom energie, ktorú si telo môže uložiť a v prípade potreby po nej siahnuť.

Dostatok tekutín

S podvýživou úzko súvisí aj nízky príjem tekutín. Doprajte si v priebehu dňa najmä nesladené nápoje, ktoré váš organizmus hydratujú. Veľké množstvo cukru v nápojoch môže v tomto prípade spôsobiť viac škody ako úžitku.

Dôležitá je zelenina a tuky

Vo vyššom veku je mimoriadne dôležitý príjem zeleniny. Konzumovať ju môžete surovú, alebo si ju pripraviť na pare prípadne v teplovzdušnej fritéze s minimom oleja. Dodá vám potrebné aminokyseliny, vitamín D, vápnik a ďalšie živiny. Prospešné tuky nájdete zase v rybách, orechoch alebo mandliach.

Nepreťažujte svoj žalúdok

Pokiaľ prijímate málo potravy, nezaťažujte svoj žalúdok jedným ťažkým jedlom za deň, ktoré bude tráviť celý deň. Radšej si doprajte menšie porcie ľahkých jedál, ako sú rôzne šaláty, ovsené kaše, ovocné misy a podobne. Energiu tak budete prijímať rovnomerne počas celého dňa a nakopnete aj svoje trávenie.

Rastlinné mliečne alternatívy

Množstvo ľudí má v určitom veku problémy s trávením živočíšnych tukov. Nebojte sa siahnuť po rastlinných alternatívach. Nespôsobia vám pocit ťažkosti alebo nafúknutia a podporia apetít. Mandľové mlieko alebo sójový jogurt sú už dnes bežne dostupné.

Zdroj: plnielanu.sk, seniornews.com
Odporúčame