Často sa budíte zo spánku kvôli zlým snom? Práve tento objav môže pomôcť zlepšiť liečbu nočných môr

senior, ktorý má problém zaspať

Nová liečba nočných môr je sľubná, zistila štúdia (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Nočné mory vedia často potrápiť najmä ľudí s traumou, posttraumatickou stresovou poruchou, depresiou alebo úzkosťou. Desivé sny ich nepripravujú len o kvalitný spánok, ale v konečnom dôsledku im ničia aj zdravie.

Vízie z nočných môr môžu niektorých jedincov prenasledovať aj počas dňa, čo narušuje ich schopnosť sústrediť sa a myslieť. Nálada klesá a úzkosť stúpa. Dni človeka trpiacim nočnými morami môžu byť naplnené intenzívnym strachom zo zaspávania.

Takéto príznaky môžu viesť k diagnóze poruchy nočných desov, stavu spánku, ktorý podľa Americkej akadémie spánkovej medicíny postihuje asi 4 % dospelých.

Niekedy nezaberie ani liečba

Liečba tohto javu môže zahŕňať znižovanie stresu, poradenstvo, postupnú desenzibilizáciu a medikamentóznu liečbu, ale zlatým štandardom je terapia nácvikom zobrazovania, forma kognitívno-behaviorálneho tréningu, ktorý učí ľudí znovu si predstaviť svoje nočné mory s pozitívnymi koncami. Napriek tomu nie každý s poruchou nočných môr reaguje na liečbu, hovoria odborníci.

Znovuobjavenie nočnej mory

Táto terapia má štyri základné kroky, ktoré sa dajú naučiť za jeden deň, hovoria odborníci. Po prvé, ľudia sú požiadaní, aby si zapísali každý detail svojej nočnej mory. Potom každý prepíše nočnú moru pozitívne a uistí sa, že skončí príjemným alebo posilňujúcim riešením či rozuzlením.

Prepracovaný sen je nutné opakovať si 5 až 20 minút každý deň, kým sa nedostane do pamäťových okruhov mozgu.

Objav, ktorý môže pomôcť

Nová štúdia, publikovaná v časopise Súčasná biológia (Current Biology), teraz pridala zvrat – prehrávanie zvuku, ktorý si pamäť človeka spájala s pozitívnejším výsledkom počas REM (rýchleho pohybu očí) alebo v snovom štádiu spánku. Výsledkom bolo štvornásobné zníženie nočných môr oproti samotnej základnej terapii.

„Pokiaľ viem, toto je prvá klinická a terapeutická štúdia, ktorá využíva aktiváciu cieľovej pamäte na urýchlenie a zlepšenie terapie,“ povedal hlavný autor Lampros Perogamvros a psychiater zo Spánkového laboratória Ženevskej univerzity.

„Je to sľubný vývoj. Zdá sa, že pridanie dobre načasovaného zvuku počas REM spánku zvyšuje účinok terapie nácvikom obrazu… čo je v súčasnosti štandardná a možno jedna z najúčinnejších nefarmakologických terapií,“ objasnil Timothy Morgenthaler, profesor medicíny na Lekárskej fakulte Mayo Clinic.

Ako to prebiehalo?

Osemnásť ľudí s poruchou nočných môr počulo neutrálny zvuk klavíra, zatiaľ čo svoje nočné mory pretvárali pozitívnejším spôsobom. Kontrolná skupina 18 ľudí, ktorí mali tiež poruchu nočnej mory, nepočula žiadny ďalší zvuk, zatiaľ čo menili svoje sny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako ľahšie zaspať? Tieto jednoduché tipy vám pomôžu razom zlepšiť kvalitu spánku

Všetkých 36 ľudí dostalo čelenku zvanú aktimeter, ktorú mali nosiť v noci po dobu dvoch týždňov. Okrem monitorovania fáz spánku zariadenie vydávalo zvuk spôsobom, ktorý by spiaceho neprebudil – prostredníctvom kostného vedenia.

„Jednou z významných vecí na intervencii tejto štúdie je použitie relatívne novej technológie, ktorá dokáže presnejšie načasovať stimul na skutočný REM spánok,“ povedal Morgenthaler.

Výskum priniesol pozitívne výsledky

Zvuk bol dodávaný obom skupinám každých 10 sekúnd počas fázy spánku počas dvoch týždňov. Vo výsledku skupina, kde bol zvuk spojený s pretváraním snov na pozitívne, bol pokles nočných môr výrazne väčší. „Mali takmer štyrikrát menej nočných môr,“ dodal profesor. Okrem toho mali členovia tejto skupiny viac radostných výjavov a lepšiu náladu ako jedinci v kontrolnej skupine.

Nová technika liečby je sľubná

Na overenie týchto výsledkov a rozšírenie konceptu je potrebný ďalší výskum, ale Perogamvros povedal, že dúfa, že táto technika by mohla viesť k zlepšeniu stavu pre asi 30 % pacientov, ktorí nereagujú na terapiu nácviku zobrazovania, o ktorej sme hovorili vyššie.

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame