Ako ľahšie zaspať? Tieto jednoduché tipy vám pomôžu razom zlepšiť kvalitu spánku

insomnia muž a žena

Ako zlepšiť kvalitu spánku? (Zdroj: Freepik/frimages)

Niekto zaspí v momente a niekomu zas trvá hodiny, pokým vôbec dokáže zažmúriť oči. Kvalitný spánok je dôležitý nielen z krátkodobého hľadiska, aby ste mohli cez deň fungovať, ale najmä z toho dlhodobého a jeho nedostatok dokáže poriadne potrápiť zdravotný stav človeka po všetkých stránkach.

Ako teda docieliť, aby ste čo najlepšie zaspali? Prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dopracovať sa ku kvalitnému spánku.

Teplota vzduchu

Neverili by ste, ako chladno musí byť na to, aby sa človeku dobre spalo. V lete to môže vyriešiť otvorené okno či klimatizácia, v zime zas priškrtené ventily na radiátoroch. Vedci tvrdia, že ideálna teplota na pokojný a kvalitný spánok by mala byť minimálne 20 °C.

detail na ženskú ruku nastavujúcu teplotu vykurovania
Vykurovanie má vplyv na vaše zdravie a pohodu (Zdroj: GettyImages)

Vytvorte v izbe čo najväčšiu tmu

Kvalitnému spánku predchádza predovšetkým tma. Uistite sa, že budete spať v maximálnej možnej tme. Zastrite poriadne všetky okná kvalitnými závesmi, vypnite všetky svetlá a elektroniku v izbe. Taktiež zabezpečte, aby ste vo svojom okolí nemali nič, čo by vytváralo zdroj svetla, prípadne aj hluk (napríklad hodinky). Ak sa vám to nepodarí, zainvestujte aspoň do masky na oči určenej na spanie.

okno s tmavými závesmi
(Zdroj: Freepik/ASphotofamily)

Zrelaxujte pred spánkom

Kúpeľ, prípadne teplá sprcha na uvoľnenie je vždy dobrý nápad. Keď sa po sprche pripravujete do postele, natrite si dlane, krk a ušné lalôčiky magnéziovým olejom. Môžete ho natrieť aj na iné miesta na tele. Ten vám pomôže uvoľniť svaly a zrelaxovať. Ďalším skvelým tipom je natrieť si trochu vášho obľúbeného esenciálneho oleja za uši. Známa vôňa vám pomôže upokojiť sa pred spánkom.

(Zdroj: Freepik/jcomp)

Pravidelnosť spánku

Pokúste sa chodiť vždy spávať a aj vždy stávať v približne rovnakú hodinu. Spočiatku to bude ťažké, ale potom si vyladíte spánkový cyklus a budete vstávať odpočinutejší, s väčším množstvom energie a pripravení do nového dňa. V dodržiavaní vám pomôže inteligentný prsteň RingConn Smart Ring, ktorý meria a vyhodnocuje váš spánok. Zároveň si v ňom môžete dať cieľ napríklad v dĺžke spánku, ktorý prsteň bude za vás sledovať a vyhodnocovať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hľadáte úplne nové auto? Pozrite na 5 najlepších modelov, ktoré vás vyjdú do 13 tisíc eur
(Zdroj: Gettyimages)

Zdroj: instagram.com/lorafied, plnielanu.sk
Odporúčame