Skvelý objav českých vedcov: Ako môže pomôcť pacientom s rakovinou?

práca a objav českých vedcov v laboratóriu

Poškodenia genetických informácií v DNA spôsobujú rôzne problémy (Zdroj: Freepik/DC Studio)

Donedávna to ešte znelo ako hudba z budúcnosti, ale objav českých vedcov môže znamenať obrovský krok pre ľudské zdravie. Vedci z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied Českej republiky (AV ČR) totiž objavili nový spôsob ako kontrolovať opravu poškodenej DNA v ľudských bunkách. Kľúčovým objavom sú nové funkcie proteínu RAD18, doteraz známeho najmä v procese reakcie buniek na pôsobenie UV žiarenia.

Prelomový objav českých vedcov

Poškodenia genetických informácii v DNA spôsobujú rôzne faktory ako napríklad karcinogénne látky alebo röntgenové žiarenie. Ľudské bunky sa proti nim chránia účinnou opravou. V závislosti od bunkového cyklu opravujú zlomy v DNA buď jednoduchým zlepením oboch koncov vlákien DNA k sebe alebo zložitejším procesom, ktorý zahŕňa rekonštrukciu poškodeného vlákna kopírovaním neporušenej DNA, tzv. homológnej rekombinácie. Druhý proces je omnoho presnejší a odborníci intenzívne študujú mechanizmy, ktoré riadia výber správnej cesty opravy DNA. Potencionálne by totiž mohli pomôcť pri liečbe rakoviny.

Podiel porúch proteínu na vznik rakoviny treba ešte preskúmať

Na základe 3D-SIM mikroskopie vo vysokom rozlíšení českí vedci odhalili, že proteín RAD18 nespôsobuje iba odpoveď buniek na UV žiarenie. Jeho ďalšou funkciou je aj riadenie výberu špecifických ciest používaných k oprave zlomov DNA, čím zabraňuje rozvoju nestability daného genómu. Práve táto nestabilita je jedným z charakteristických znakov rakoviny. „V miestach poškodení DNA sme pozorovali nahromadenie RAD18, čo umožnilo odtlačiť proteín 53BP1 mimo oblasť zlomov a potlačiť tak nepresnú opravu prostredníctvom spojenia koncov DNA,“ uviedol Matouš Palek z Ústavu molekulárnej genetiky AV ČR.

Identifikovaných bolo aj niekoľko mutácii RAD18, ktoré spôsobujú, že proteín pri oprave zlyhá, čo môže prispievať k nestabilite genómu. Podiel funkčných porúch RAD18 na vzniku rakoviny bude predmetom ďalšieho výskumu. Pochopenie procesov opravy poškodenej DNA môže vedcov priviesť k lepšiemu pochopeniu vzniku rakoviny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pri kúpaní vo verejnej vode treba zvýšiť opatrnosť: Aké ochorenia vás môžu potrápiť?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame