Objavte javorový sirup: Zdravú a chutnú dobrotu z kanadskej divočiny

Javorový sirup

wikipedia.org/Dvortygirl

Javorový sirup je kanadská špecialita, ktorá je stále známejšia už aj u nás. Využíva sa ako sladidlo, resp. sladká poleva do viacerých jedál, no jeho využitie nekončí len pri prírodnom sladení. Javorový sirup je totiž veľmi zdravý. Vedci v ňom objavili až 20 telu prospešných látok a antioxidantov, z ktorých 13 bolo prvýkrát objavených práve v javorovom sirupe.

Ej, Javor, Javor… Javor cukrový

Javorový sirup sa považuje za zdravé prírodné sladidlo. Jedná sa o číru hnedú tekutinu, ktorá má zemito sladkú chuť. Vyrába sa z miazgy javora cukrového (Acersaccharinum) a na výrobu 1 galóna javorového sirupu je potrebných až 40 galónov javorovej miazgy. Kvalitný prírodný BIO javorový sirup je vyrobený bez akýchkoľvek prímesí, farbív, stabilizátorov a bez pridaného cukru, preto si dobre preštudujte aj zloženie daného výrobku.

Využitie je všestranné

Použiť ho môžete všade tam, kde aj cukor. Teda aj na varenie a pečenie. Použitie je naozaj širokospektrálne. Používa sa ho trochu menej ako cukru, v mierke zhruba 4:3. Teda, ak by ste niekde pridali 4 lyžičky cukru, javorového sirupu pridáte len 3 lyžičky. Z toho logicky vyplýva, že je o niečo sladší ako cukor a má teda aj o niečo viac kalórií (avšak stále menej ako med). No viac nemá len tých, oproti cukru má tiež omnoho vyššiu výživovú hodnotu. Použiť ho môžete napríklad na palacinky, lievance, ovocné knedle, zmrzlinové poháre, dezerty, no môžete ním ochutiť napríklad aj biely jogurt. Pridať si ho pokojne môžete aj do kávy alebo čaju.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Nie je sirup, ako sirup

V obchodoch môžete nájsť aj lacné náhrady javorového sirupu, ako napríklad obyčajné sirupy, ktoré majú len javorovú príchuť. Ak to však s javorovým sirupom myslíte naozaj vážne, radšej sa im rýchlo vyhnite. Ak chcete naozaj kvalitu, hľadajte ju pod názvom prírodný alebo Bio javorový sirup (originálny názov – Maple syrup). Za kvalitu si samozrejme musíte aj čosi priplatiť. Za 250 ml balenie pravého kanadského javorového sirupu zaplatíte minimálne tých 8 – 10,- Eur. Navyše je rozdelený do troch typov od A – C, alebo 1 – 3, prípadne označením light, medium, amber, podľa výrobcu. Pritom platí, že variant A, light, alebo 1 je najjemnejší a najbledší, zatiaľ čo variant C, amber, alebo 3 je najtmavší a má najvýraznejšiu chuť.

Hlavným producentom je kanadská provincia Quebec, ktorá produkuje až 75% celosvetovej produkcie a na výrobe sa podieľajú aj severovýchodné oblasti USA. Zaujímavosťou je, že javorový sirup môže pokojne zmrznúť a po rozmrazení má rovnakú kvalitu. Väčšie zásoby sa teda dajú skladovať aj v mrazničke.

Pomáha nervom, aj imunite

Javorový sirup je vhodný:

  • pri tvorbe bielych krviniek
  • chráni telo pred voľnými radikálmi
  • pomáha srdcu
  • znižuje cholesterol
  • je prevenciou aterosklerózy
  • je zdrojom energie pre organizmus
  • pôsobí protizápalovo
  • pôsobí protirakovinovo
  • je vhodný pre cukrovkárov 2. typu (po konzultácii s lekárom)

Tiež by vás mohlo zaujať: Spomínate si ešte na rybí tuk? Upravuje tlak, pomáha kĺbom aj imunite


Bohatý na draslík a vápnik

Javorový sirup je mimoriadne bohatý na minerálne látky, najmä vápnik a draslík. Okrem nich však obsahuje aj zinok a mangán, fosfor, železo, viaceré vitamíny skupiny B, riboflavín, niacín či tiamín. Okrem toho obsahuje fytohormón a kyselinu abscisovú, ktoré pomáhajú regulovať cukrovku. V spomaľovaní rastu rakovinových buniek je efektívnejší ako rajčiny, brokolica, či čučoriedky. Už ¼ šálky sirupu obsahuje viac kalcia ako rovnaké množstvo mlieka a viac draslíka ako banán.

Pozor na váhu

Nemali by ste však zabúdať na to, že aj keď je javorový sirup taký zdravý, predsa len je to sladidlo a ak si chcete udržať štíhlu líniu, nemali by ste to ani s ním príliš preháňať. Jedna lyžica denne by vám mala stačiť. Okrem sirupu si však môžete dopriať napríklad aj javorové maslo, javorové cukríky, alebo javorový cukor, karamel, či želé. Všetko nájdete v predajniach zdravej výživy, alebo si môžete vybrať v pokoji z pohodlia domova cez internet.


Používate javorový sirup? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: wikipedia.org/Dvortygirl, wikipedia.org/Dvortygirl, Nela
Odporúčame