Kontrolný zoznam cyklistického oblečenia na horský bicykel: Čo si vziať na seba?

ľudia na bicykloch

Viete, ktoré cyklo kúsky by ste si mali zaobstarať pred jazdou na horskom bicykli? (Zdroj: Shutterstock/Cast Of Thousands)

Jazda na horskom, resp. MTB bicykli sa od tej na klasickom cestnom modely odlišuje hneď v niekoľkých bodoch. Nielenže jazdné parametre, napríklad zdvih či geometria, sú rozdielne, iné sú aj nároky na cyklistické oblečenie. Ktoré cyklo kúsky by mali mať miesto vo vašom šatníku, ak ste milovníkom horských trailov?

Cyklistické šortky s vystužením

Cyklistické šortky vyrobené z pružnej strečovej látky sú základom šatníka každého cyklistu. Väčšina týchto šortiek má integrovanú cyklistickú vložku, ktorá eliminuje nepríjemné trenie. Polstrovanie na šortkách, ktoré si vezmete na horský bicykel, môže byť tenšie ako pri ostatných štýloch jazdy. Takéto šortky by tiež mali byť zhotovené z hrubších látok, vzhľadom na potrebný vyšší stupeň ochrany proti odretiu. Rovnako tak je vhodné, aby boli dlhšie.

Tip: Pri jazde na MTB bicykli vyhľadávajte vložky s gélovým jadrom. Ak vystuženie v rozkroku cyklo šortky nemajú, je dobré si kúpiť samostatné cyklistické spodné prádlo (klasické nie je tak pohodlné a môže spôsobovať odreniny).

Cyklistické dresy

Základnou požiadavkou všetkých cyklistických dresov je, aby dobre odvádzali vlhkosť, rýchlo schli a boli priedušné. Kým dresy na cestné bicykle sú typické svojou priliehavosťou, pri horskej cyklistike môžete zvoliť aj voľnejší strih.

Tip: Výhodou sú aj dlhé rukávy, ktoré budú chrániť vaše ruky pred ostrými konármi a predný zips pre reguláciu prúdenia vzduchu pri namáhavom stúpaní do kopca alebo rýchlej downhill jazde.

Cyklistické rukavice

K nevyhnutnému cyklistickému oblečeniu na horský bicykel patria aj rukavice. Na rozdiel od modelov na cestný bicykel sú tu badateľné dve odlišnosti, a to pokrytie a polstrovanie. Cyklistické rukavice na MTB bike nemusia mať vypchávky (už samotné gripy na riadidlách sú pri týchto typoch bicyklov polstrované), vďaka čomu budete mať lepšiu kontrolu pri riadení na nerovnom teréne. Rukavice by mali mať komplexné celoprstové pokrytie.

cyklistické oblečenie
(Zdroj: Shutterstock/Africa Studio)

Cyklistické bundy

K nepriaznivému počasiu patria z pohľadu cyklistického oblečenia aj bundy, ktoré plnia funkciu ochrany pred poveternostnými podmienkami a dažďom. Pri náročných a namáhavých jazdách, akou je aj cyklistika na horskom bicykli, si vyberajte kvalitné priedušné materiály, ktoré majú zároveň zvýšenú odolnosť (napr. tie s technológiou GoreTex). Praktické je aj predĺženie zadnej strany, vďaka čomu budete mať aj pri predklone zakryté kríže a odnímateľná kapucňa, ktorá je kompatibilná s ochrannou prilbou.

Ďalšie cyklistické oblečenie a doplnky

Ďalším cyklistickým oblečením na horský bicykel, ktoré oceníte hlavne v chladnejšom počasí, sú cyklistické pančuchy, vystužené nohavice, návleky, kukly a iné izolačné vrstvy. Zabudnite na bavlnu – oveľa lepšie pre tento účel funguje napr. nylon, vlna alebo polypropylén. Nepodceňte ani ochranné prvky.

Jazda na horskom bicykli po nespevnenom teréne si vyžaduje zvýšený stupeň ochrany, tzn. vyberajte si prvky (chrániče na kolená a lakte, prilby) s väčším pokrytím. Výber tiež závisí od štýlu vašej horskej jazdy a technických nárokov terénu (downhill, enduro, cross-country a podobne).

Zdroj: PR článok
Odporúčame