Snažíte sa obmedziť pitie alkoholu? Vďaka týmto radám začnete už dnes a vaše orgány sa vám poďakujú

obmedzenie alkoholu

Obmedzenie alkoholu vám prospeje po fyzickej aj psychickej stránke, začať môžete zľahka (Zdroj: Freepik/user10669693)

Občas sa človeku ponúka alkohol vo zvýšenej miere. Sviatky, oslavy, posedenia s priateľmi alebo len tak pohárik po dlhom dni večer na odreagovanie – väčšina z nás to pozná. Niekedy sa však môže stať, že sa pitie alkoholu začne vymykať správnej miere. Ako teda kontrolovať jeho príjem bez toho, aby sme predišli prípadnému zájdeniu do extrémov?

Začnite pomaly, budujte si návyk, ktorý časom premeníte na zvyk

Ak nemáte problém s pitím, ale chcete len vo všeobecnosti obmedziť príjem alkoholu, začnite zľahka. Skúste napríklad nepiť len isté dni v týždni – začnite na dvoch dňoch, po čase pridávajte. „Čokoľvek vám pomôže udržať si navýšený počet dní, počas ktorých nepijete, je dobrá vec,“ vyjadrila sa doktorka Nicole Lee z Národného inštitútu pre výskum drog na Curtin University.

Dané dni v týždni si pevne určte a počas nich nekonzumujte absolútne žiaden alkohol. Ak sa tak podarí, bude to mať pozitívny „dominový efekt“ a dni bez alkoholu sa budú úspešne nabaľovať; napokon sa z nich stanú mesiace, či dokonca aj roky.

Hoci akékoľvek zníženie príjmu alkoholu môže byť pre vás dobrým impulzom, doktorka dodáva, že by sme mali zamerať skôr na dlhodobejšie odriekanie si alkoholu, a preto odporúča pokojne pridať na začiatok aj viac, ako len dva dni. Zaistite si, že si tri alebo štyri dni v týždni vôbec nevypijete – to vám môže výrazne uľahčiť dodržanie stanoveného cieľa.

 Obmedzenie alkoholu má blahodarné účinky na telo aj myseľ

Ďalšou metódou, hoci trochu drsnejšou, môže byť aj polotvrdá abstinencia. „Akékoľvek zníženie spotreby alkoholu môže mať krátkodobé a dlhodobé fyzické a psychické výhody,“ hovorí doktorka. „Ľudia, ktorí pijú pravidelne a na čas prestanú, zistia, že lepšie spia, môžu počas dňa jasnejšie myslieť a trochu aj schudnú.“ 

„Každý je iný. Čokoľvek vám pomôže udržať si čo najväčší počet dní abstinencie, znamená, že ste na dobrej ceste. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych stratégií, kým nájdete tú, ktorá je pre vás tá pravá. Vaše srdce, pečeň, žalúdok a mozog sa vám však poďakujú,“ vyjadrila sa vedkyňa.Zdroj: guardian.com, plnielanu.sk

Odporúčame