Oleanna – slávna hra na doskách Štúdia L+S: Konverzačná dráma ako univerzálny obraz ľudského údelu

Oleanna

Dráma Oleanna (Zdroj: Tlačová správa)

Dráma Oleanna pochádza z roku 1992 a keď ju dramatik, scenárista, režisér David Mamet napísal, svet vyzeral celkom inakšie. Škandál Clinton – Lewinská bol v nedohľadne a o hnutí Mee Too svet ani len nechyroval. Podľa Mameta v tomto súboji nie sú dobrí ani zlí a neúprosná logika mocenských vzťahov je rovnako tragická ako antická dráma, v ktorej vládne slepá nevyhnutnosť.

Autor hry David Mamet je držiteľ Pulitzerovej ceny

Konverzačná dráma, ktorá môže byť úplne vymyslená rovnako ako do posledného písmena napísaná životom. V každom prípade je to masterpiece amerického dramatika, ktorý má na konte aj dve nominácie na Oscara. Zároveň, je to univerzálny obraz ľudského údelu.

Ústredné postavy sú profesor John a jeho študentka Carol. Jedno popoludnie sa stretnú v profesorovom kabinete s rozdielnou motiváciou. Carol na prvý pohľad jednoduché dievča potrebuje vylepšiť svoj prospech v problémovom predmete, na druhej strane sexista, elitár a egocentrik. Navyše, nevie sa dočkať profesorskej definitívy, ktorá mu otvorí cestu a záruku ku kontraktu na nový dom.

Oleanna
Dráma Oleanna (Zdroj: Tlačová správa)

Karty sú rozdané a nedorozumenie, ktoré od začiatku pripomína snehovú guľu, naberá na objeme a umocňuje napätie. Obvinenia a sťažnosť na seba dlho nenechajú čakať, a tak sa prirodzene ponúka otázka. Ako sa to skončí?

V hlavnej úlohe drámy Oleanna sa predstaví študentka herectva

Režisér Roman Polák obsadil do úlohy študentky Carol študentku herectva Annu Magdalénu Hroboňovú a dominantnú postavu vysokoškolského pedagóga Johna hrá Juraj Mokrý.

„Je to hra, ktorej sa túži dotknúť každý herec, aj mňa veľmi vzrušovala,“ vysvetľuje Juraj Mokrý. Ústredným motívom je konflikt medzi profesorom a študentkou. „V hre rozoberáme citlivú tému pokusu o znásilnenie. Ide popritom o nedorozumenie, pričom obidve strany majú svoju pravdu,“ dodáva.

  • Réžia: Roman Polák
  • Preklad: Peter Lomnický
  • Hrajú: Anna Magdaléna Hroboňová (poslucháčka VŠMU) a Juraj Mokrý
  • Premiéra: 25. február 2023

Vstupenky nájdete na Predpredaj.sk.
Podrobnejšie informácie: www.studios.sk

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame