Zábavná pyrotechnika a zvieratá: Peniaze za ohňostroj investujte inde, váš domáci miláčik vám bude vďačný

Zábavná pyrotechnika a zvieratá

Zábavná pyrotechnika a zvieratá - každoročný postrach majiteľov psov, ktoré sú na Silvestra v strese a boja sa hluku z ohňostrojov (Zdroj: Freepik/beavera)

Prichádza koniec roka a niektorí z nás už s obľubou nakupujú zábavnú pyrotechniku na Silvestra. Pravdou je, že sa petardy a ohňostroje rokmi stali skôr problémom, než pastvou pre oči a zábavou, a to najmä pre zvieratá. Zábavná pyrotechnika a zvieratá v jej blízkosti sú preto každoročným postrachom nielen majiteľov domácich miláčikov, ale aj ochranárov či ošetrovateľov v ZOO.

Jej používanie škodí spoločenským a voľne žijúcim zvieratám, no taktiež aj zvieratám v zoologických záhradách, pretože môže dokonca spôsobiť aj to, že uhynú. Občianske združenie Sloboda zvierat a Zoologická záhrada Bratislava preto vyzývajú ľudí na ohľaduplnosť a odporúčajú im, aby sa na oslavách nového roka radšej vyhli používaniu svetlíc či petárd.

Stres a úzkosť môžu zvieratám spôsobiť aj fyzické zranenia

„Počas osláv Silvestra trápia najmä nosorožce, kengury, antilopy, žirafy či primáty rôzne tráviace problémy spôsobené stresom a úzkosťou,“ vyjadrila sa vedúca zoologického oddelenia v Bratislave, Silvia Pirošková. Odpoveďou zvierat na tieto situácie je napríklad aj útek. Vtedy často v šoku narazia do oplotenia výbehu. „To sa stalo v minulosti osudným aj samici lamy, ktorá na následky nárazu uhynula,“ dodala Pirošková.

Zaručiť zvieratám bezpečie nemožno podľa nej ani tak, že sa počas Silvestra zatvoria do ochranných ohrád vo vnútri. Takto zatvorené šimpanzy napríklad často útočia na členov vlastnej skupiny. Počas ďalších dní po ohňostroji sa môžu zvieratá báť vyjsť z výbehov a spolupracovať s chovateľmi aj napriek tomu, že im dôverujú a poznajú ich.

Nemálo trpia aj zvieratá vo voľnej prírode, či zatúlané psy a mačky v útulkoch  

Predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová tvrdí, že im každý rok prídu do útulku zvieratá, ktoré sa zatúlajú svojim majiteľom. „Šťastné konce majú tie, ktorých majitelia dali označiť mikročipom, a tak sa môžu vrátiť do svojho domova. Bohužiaľ, množstvu zvierat nevieme pomôcť, stávajú sa zväčša obeťami dopravným prostriedkov. Na hluk z petárd trpia aj zvieratá v útulkoch,“ skonštatovala. Ak preto uvidíte nejaké zatúlané či zranené domáce zvieratá počas silvestrovskej noci, oznámte to na príslušnej linke útulku vo vašom meste či obci.

Pre záchranu voľne žijúcich zvierat je potrebné kontaktovať záchranné stanice spadajúce pod Štátnu ochranu prírody SR. Dobrou správou však je, že niektoré slovenské mestá nebudú počas tohtoročnej silvestrovskej noci usporadúvať ohňostroje a financie na ne radšej venujú organizáciám, ktoré zvieratám pomáhajú. Mestá tak chcú dať do povedomia, že zábavná pyrotechnika a zvieratá, ktoré sa jej boja, sú problémom, ktorý je potrebné riešiť.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame