Opatera o ťažko chorého člena rodiny: Dôležité je myslieť aj na seba

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Starostlivosť o ťažko chorého člena rodiny nie je ľahká. Každý deň musíte zvládať svoje malé aj väčšie boje a nájsť dostatok síl, aby ste si zachovali chladnú hlavu aj láskavý prístup. Či už je na vašu pomoc odkázaná mama, otec, sestra, brat alebo váš partner, stojíte pred množstvom náročných úloh. Tie môžu byť pre vás v roli opatrovateľa nové a niekedy sa im musíte prispôsobiť za krátku dobu. Ak bojujete s myšlienkami, či to, čo robíte, má význam a zdá sa vám, že strácate sami seba, je na mieste prijať opatrenia, ktorá aj vám prinavrátia vnútorný pokoj.

Myslite aj na seba

„Budem mať dostatok času, vedomostí a energie plnohodnotne sa postarať o mamu/otca? Zostane mi čas pre deti a partnera? Zvládneme to po finančnej stránke? Nebola by odborná starostlivosť lepším riešením?“

Choroba niekedy prichádza postupne, inokedy sa môže stať súčasťou našich rodín zo dňa na deň. Z dovtedy vitálneho člena rodiny sa stáva bezvládny, odkázaný na pomoc, opateru a vľúdnosť ostatných členov rodiny. Ak ste sa rozhodli opätovať starostlivosť, ktorú ste dostávali počas života vy, nepodceňte svoje vlastné duševné zdravie. Vo chvíľach, na ktoré vás nikto vopred nepripraví, môže totiž prechádzať viacerými skúškami.

Riskujete vyhorenie

Letíte domov z práce, kde na vás čaká množstvo povinností? Alebo ste sa svojej práce vzdali, pretože situácia sa už nedala inak zvládať? Mnoho ľudí, ktorí sa v dobrej vôli, s odhodlaním a láskou rozhodli pre opatrovanie člena rodiny, priznáva psychické vyčerpanie. Všetky ich životné plány idú razom do úzadia, na svojich pleciach pociťujú ťarchu, ale aj bezmocnosť. Neriskujte vyhorenie, má niekoľko zjavných príznakov:

– Strata motivácie vykonávať opatrovanie, strata vlastných záľub, bezcieľnosť
– Narušené medziľudské vzťahy s členmi rodiny, priateľmi, kolegami
– Narastajúca nespokojnosť – pocit neplnohodnotného života
– Zanedbanie starostlivosti o seba a sklony k požívaniu návykových
– Zhoršenie vlastného zdravotného stavu – najčastejšie sú zmeny na hmotnosti, problémy s trávením, zlý spánok, problémy s tlakom a srdcom
– Zhoršené kognitívne funkcie – zhoršená pamäť, pozornosť, koncentrácia, neschopnosť riešiť problémy.


Mohlo by vás zaujať: Máte doma starších členov rodiny? Zistite, ako sa o nich postarať


Ako to zvládnuť?

1. Prerozdeľte povinnosti aj na ostatných členov rodiny: Snažte sa do všetkých bežných domácich povinností zapojiť aj zvyšok rodiny (upratovanie, varenie, …). Je dobré, ak aj ďalší dospelý človek (váš partner alebo súrodenec) pozná, ako dávkovať lieky, či akým spôsobom uskutočňovať hygienu pre bezvládneho člena rodiny. Môžete totiž ochorieť alebo ísť k lekárovi, a vtedy potrebujete istotu, že všetko pôjde na chvíľu aj bez vás.

2. Ukradnite si čas, ktorý bude výhradne iba váš: Buďte občas egoista, ktorý nezabudne na svoje záľuby, športové aktivity a relax. Potrebujete zažívať príjemné chvíle, aby ste lepšie zvládali náročné situácie. Pre vašu psychickú pohodu je nevyhnutnosťou aj dostatočne dlhý spánok, aspoň 7 hodín.

3. Z času na čas musíte odísť z domu: Nerobte imobilného človeka aj zo seba. Neuzatvárajte sa v jednom byte. Isto aj vám prospeje krátka prechádzka, zmena prostredia, komunikácia s inými ľuďmi. Aspoň sa budete mať o čom porozprávať s opatrovaným.

4. Hľadajte v opatrovaní pozitívne pocity: Je ušľachtilé, že ste sa rozhodli venovať svoj čas pomoci najbližšiemu a nezvolili ste jednoduchšie spôsoby, ktoré by vám natoľko neobmedzovali život. Ak sa vám u ťažko chorého podarí vyčarovať úsmev na tvári, vedzte, že robíte dobrý skutok.

5. Vyhľadajte pomoc, ak je to nevyhnutné: Ak cítite, že situáciu nezvládate, neváhajte kontaktovať odborníkov, ktorí vás nasmerujú a ukážu spôsoby, ako túto náročnú životnú etapu zvládnuť tak, aby sa zachovala kvalita života pre opatrovaného aj opatrujúceho.


Aké skúsenosti s opatrovaním blížneho máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame