Vzácna knižnica predstaví pútavú výstavu: Čomu bude venovaný ôsmy ročník?

Oponická knižnica

Príďte si pozrieť výstavu do nádhernej knižnice v Oponiciach (Zdroj: Wikimedia Commons/Slovak National Library)

Baví vás história a máte radi vôňu starých kníh? V tom prípade si do kalendára poznačte dátum výstavy Gutenbergova knižnica, ktorá sa bude konať v priestoroch Aponiovskej knižnice v Oponiciach. Každoročne ju tam pripravuje Slovenská národná knižnica a tento rok sa uskutoční už ôsmy krát. Hlavnou témou výstavy bude história kníhtlače.

„Výstava s názvom Zrod knihy potrvá od 4. do 31. marca. Vrátime sa v čase, až do obdobia, kedy vznikali prvé tlačené knihy,“ uviedol správca Aponiovskej knižnice Ondrej Šomodi.

Návštevníci výstavy budú môcť detailne spoznať históriu kníhtlače. „A na tejto ceste v čase ich bude sprevádzať samotný Johann Gutenberg, ktorý prezradí, ako jeho tlačiarensky lis zmenil ľudstvo. Okrem toho uvidia niekoľko zaujímavých a vzácnych kníh. Gutenbergova knižnica je totiž podujatie, ktoré spája výstavu kníh s dramatizovaným výkladom, ktorý pútavou formou vyrozpráva návštevníkom príbehy minulosti. Už tradične ho organizujeme v spolupráci so Chateau Appony na prelome februára a marca,“ povedal správca knižnice.

Okrem samotnej výstavy je podľa jeho slov zaujímavá i samotná Aponiovská knižnica, ktorá obsahuje 8222 titulov v 12 jazykoch. „Je to viac ako 15 000 zväzkov, ktoré boli v roku 2007 na Ministerstve kultúry SR zapísané pod číslom 267 do Ústrednej evidencie historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov SR. Pozoruhodné je, že žiadna z kníh nie je písaná v slovenskom jazyku. V knižnici je deponovaných aj ďalších približne 6000 zväzkov Zayovskej knižnice,“ dodal Šomodi.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame