Osteoporóza už nemá šancu: S týmito cvikmi nadobudnete pevnejšie kosti a vytúženú radosť z pohybu!

Osteoporóza

Osteoporóza je u väčšiny starších ľudí veľmi rozšírená, cvikmi sa však dá potlačiť (Zdroj: Freepik/freepik)

Starnutie so sebou prináša aj stratu hustoty kostí, čo môže viesť k ochoreniu, akým je aj osteoporóza. Tento stav postihuje veľké množstvo ľudí a mnohí ani nevedia, že ho majú, pokým neutrpia zlomeninu. Dôležité je, že sa s osteoporózou dá bojovať pomocou správneho životného štýlu a cvičenia. Prirodzene, existujú prekážky, ktoré bránia človeku viac sa hýbať, čím sa problém zhoršuje.

„Strach z pádu, strach z bolesti a strach zo zlomenín sú typickými prekážkami pri fyzickej aktivite u starších ľudí,“ hovorí fyziologička Richelle Street. „Výhody pohybu sú však obrovské, vrátane zvýšenej hustoty kostí a zníženého rizika zlomenín, fyzickej zdatnosti a sily, zlepšeného držania a pohyblivosti tela, zlepšenia nálady a vitality. Väčšina druhov pohybu je pre ľudí s osteoporózou bezpečná,“ hovorí fyziológ Abbey Dalton. Nezabudnite sa však predtým poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom.

Drepy s ľahkými váhami spevnia celé telo

Niektoré druhy cvičenia sú obzvlášť dobré na zvyšovanie hustoty kostí. Tým sa znižuje závažnosť osteoporózy a riziko zlomenín. Ide najmä o účinné aktivity, do ktorých zapájate celé telo, ako je tenis alebo volejbal. Tiež pomáha aj dvíhať dostatočne ťažké závažia, no nemusí to byť pre každého.

Ideálnym silovým cvičením by bol napríklad drep s dvíhaním ľahších činiek nad hlavu, keďže sa v tomto jednom cviku zaťaží a spevní čo najviac kostí. Tento cvik pokojne môžete začať sedením, prípadne vstávaním zo stoličky s ľahkými váhami. Môžete ho upraviť tak, aby ruky nešli priamo nad hlavu.

Dbajte na to, aby ste mali rovný chrbát a ohýbali sa len v kolenách. Ak sa nechcete príliš vyčerpať, alebo vám iné ochorenia nedovoľujú vydať zo seba toľko energie, skúste niekoľko jednoduchých balančných cvičení, ako je státie s nohami blízko pri sebe, státie na jednej nohe alebo opačná chôdza.

Tanec vás rozhýbe kdekoľvek a pomôže kostiam

Osteoporóza sa dá potlačiť aj inými aktivitami. Ak vás nebaví cvičenie, skúste si zatancovať. Pri tanci si stále môžete zapnúť svoju obľúbenú hudbu a zabaviť sa hocikde, najmä vo svojom vlastnom dome. „Boli by ste prekvapení, ako často odporúčam ľuďom, aby jednoducho tancovali v ich vlastnej obývačke,“ hovorí odborník.

„Radím to najmä tým, ktorí majú osteoporózu. Ak ste schopní pri tanci skákať do všetkých rôznych smerov tak náhodne, ako je to len možné, bude to naozaj dobré pre hustotu vašich kostí,“ dodáva fyziológ Dalton.Zdroj: guardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame