Ovčie kiahne alebo osýpky: Ako ich rozoznať a čo proti nim zaberá?

Kiahne

Viete, aký je rozdiel medzi kiahňami a osýpkami? (Zdroj: GettyImages)

Jedným z najbežnejších detských ochorení sú ovčie kiahne. Každý si nimi za svoj život prejde a ak nie v detstve, čaká ho to v dospelosti. Ak ste ich ako deti už raz mali, neznamená to, že sa už nikdy nemôžu vrátiť. Aký je rozdiel medzi nimi a oveľa nebezpečnejšími osýpkami a kto sú najohrozenejšie skupiny?

V článku sa dočítate:

Čo sú ovčie kiahne?

Ovčie kiahne sú bežným ochorením a spôsobuje ich vírus zvaný varicella-zoster. Toto ochorenie sa prejavuje aj vizuálne a to známymi malými červenými pľuzgierikmi, ktoré sa nachádzajú prakticky na celom tebe. Najmä však v oblasti tváre, na končatinách a na trupe. Tie pôsobujú nepríjemné svrbenie.

Najčastejšie sa vyskytujú najmä v detskom veku. Najpravdepodobnejšie nimi dieťa ochorie na konci predškolského obdobia, teda približne v piatich a šiestich rokoch života. Vyskytujú sa až po prvý studeň základnej školy, teda do desiateho až jedenásteho roku. Kiahňam praje chladnejšie obdobie, časté sú najmä počas zimných a skorých jarných mesiacov (nie je to však pravidlom).

Ovčie a pravé – aký je rozdiel?

„Kiahne“ ako im ľudovo hovoríme, sa delia na ovčie a na pravé. Tie ovčie určite dobre poznáte a zrejme ste si ich priebehom prešli. Asi 10 % adolescentov a dospelých nemalo v detstve ovčie kiahne a preto ich čaká toto ochorenie v neskoršej fáze života.

Pravé kiahne hovoríme tým, ktoré ešte v prvej polovici 20. storočia zabíjali ľudí, aj malé deti. Po vojne a najmä v 50. a 60. rokoch sa však začalo povinné očkovanie detí proti pravým kiahňam. Výsledkom je, že na Slovensku sme už 40 rokov nezaznamenali jediný prípad pravých kiahní. Toto očkovanie je povinné dodnes.

Najväčší rozdiel medzi nimi bol v ich liečiteľnosti. Kým ovčie kiahne by vám zmizli aj samé od seba (zvyčajne do 3 týždňov), tie pravé nie. Aj kedysi bola nutná izolácia. Ovčie kiahne síce samé ustúpili, ale bez liečenie bol ich priebeh nepríjemný – človek (najmä dieťa) sa zvíjal v horúčkach a ak si prípadne svrbiace pupáčiky aj škriabal, mohli mu na tele ostať jazvy. Dnes však medicína poriadne pokročila.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prekonali ste covid a stále sa necítite dobre? Ak máte tieto príznaky, možno trpíte postcovidovým syndrómom

Ich vznik, príznaky a liečba

Ovčie kiahne patria medzi jedno z najnákazlivejších ochorení. Toto však nie je dôvod na paniku. Mnohé mamy trvajú na tom, aby sa aj ich dieťa čo najskôr nakazilo a prešlo si týmto ochorením. Dieťa začne pociťovať horúčku, bolesti hlavy, celkovú únavu či dokonca nechuť do jedla. Samotné vyrážky sa dostavia do dvoch dní od nákazy.

Zaujímavé na kiahňach je, že aj keď nie sú na pohľad vidieť, ochorenie je infekčné zhruba 24 až 48 hodín predtým, ako sa objavia prvé vyrážky. Aj preto len málokedy ochorie z celého kolektívu iba jedno dieťa – zvyčajne ich majú viacerí, alebo pokojne aj všetci. Ako prvé sa dieťa bude sťažovať na horúčku, neskôr nastúpi bolesť hlavy. Vyrážky očakávajte nasledovný deň.

Dôležité je vedieť, že liek na ovčie kiahne neexistuje. Lekár vám však určite odporučí lieky na tlmenie bolesti. Na utlmenie horúčky a bolesti hlavy môžete použiť Panadol a Paralen (v adekvátnom množstve a dávkach). Samotné vyrážky môžete pravidelne pokrývať zinkovou masťou a na časté svrbenie pomôžu antihistaminiká – napríklad kvapky Fenistil. Ochorenie by malo zmiznúť do dvoch až troch týždňov.

Čo sú osýpky?

Osýpky nie sú rovnaké ochorenie ako kiahne, aj keď sa tak na prvý pohľad môže zdať. Osýpky spôsobuje vírus morbilli. Ani počas prvých dní však nemusíte naisto vedieť, či dieťa trpí osýpkami alebo kiahňami. Prvý týždeň prebieha veľmi podobne. Osýpky sú bez pochýb jedným z najzávažnejších ochorení, akým si môže vaše dieťa prejsť. Spoločne s nimi môžu nastúpiť aj mnohé pridružené choroby ako napríklad zápal pľúc, priedušiek, uší alebo centrálneho nervového systému.

Ako ich rozoznať od kiahní?

Doma ich viete rozoznať, aj keď nie na sto percent. Pri kiahňach sú pridruženými chorobami horúčka a bolesť hlavy. Pri osýpkach nastupuje aj nádcha a kašeľ. V tomto prípade skontrolujte deťom ústnu dutinu. Ak sa v nej nachádzajú žlté či sivé škvrny, prípadne je nepríjemne červená, rozhodne kontaktujte pediatra, aby si dieťa prezrel a určil diagnózu. V žiadnom prípade však nechoďte priamo k lekárovi, radšej mu zavolajte a dohodnite si stretnutie na izolačke, ak takúto miestnosť má.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ceny nehnuteľností začínajú klesať: Oplatí sa vám ešte počkať, ak plánujete kúpiť byt alebo dom?

Osýpky sa šíria rýchlo a nielen kvapôčkami. Ich liečba je náročná a musíte vyhľadať odbornú pomoc. Nakoľko ide o vírus, zaberať nebudú ani antibiotiká. Dieťaťu viete tlmiť bolesť hlavy vyššie spomínanými liekmi a masťami proti svrbeniu. Po vyliečení bude mať jedinec doživotnú imunitu – výskyt druhých osýpok je na celom svete mimoriadne nezvyčajný a „vzácny“.

Prečo proti nim očkovať deti?

Proti osýpkam sa na Slovensku očkuje povinne už od konca 60. rokov. Očkovanie je dvojfázové – prvýkrát dostane dieťa dávku medzi 15 a 18 mesiacom (spoločne s mumpsom) a druhú v 11. roku života. Očkovať sa dá aj proti ovčím kiahňam, toto očkovanie nie je také účinné a navyše ani povinné. Dieťa vie ochrániť približne na 95 %. Mnohí pediatri radšej odporučia tradičný priebeh ochorenia v predškolskom veku.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva informuje, že ročne sa na Slovensku objavujú prípady osýpok v jednotkách až desiatkach prípadov (grafy od strany 14). Aj napriek tomu, že očkovanie je povinné, nie každý rodič nechá svoje dieťa zaočkovať. Vyskytli sa síce aj prípady, kedy vakcína nezaberie alebo má po nej dieťa dočasné zdravotné problémy, no očkovanie je štatistiky bezpečnejšie, ako vystaviť dieťa aj tak pomerne výrazne zaočkovanej populácii.

Priebeh ochorenia ovčích kiahní

Ovčími kiahňami sa ročne na Slovensku nakazí približne 18- až 20-tisíc ľudí, prevažne detí. Hovoriť však o nakazení nie je úplne správne. Kiahne majú pomerne mierny priebeh a to u drvivej väčšiny nakazených. Jedinec by počas ochorenia, až kým sa nezbaví vyrážok, mal byť v domácej izolácii a pristupovať k nemu môže len niekto, kto už chorobu prekonal.

Pľuzgiere sa dostavia do dvoch dní od nákazy a vyskytujú sa minimálne 10 dní, zvyčajne však aspoň dva týždne. Na rozdiel od osýpok, ktoré miznú postupne, vyrážky počas ovčích kiahní ustupujú naraz. Dohromady sa ich na tele vytvorí od 200 až do 500 v závislosti od veku a teda aj veľkosti kože jedinca. Po dvoch týždňoch začnú vyrážky pukať a ak všetky zmiznú, ochorenie je prekonané.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako obmedziť šírenie respiračných ochorení? Odborníci radia dbať na túto jednu vec

Mnohé mamy nechajú vlastné dieťa nakaziť iným, ktoré už má kiahne. Tento trend máme na Slovensku dlhé roky, no väčšina lekárov vám ho neodporučí. Takzvané „kiahňové párty“, na ktorých sa zídu rodičia s deťmi u jedného nakazeného sú vonkoncom zlým nápad. Ochorenie by malo nastúpiť prirodzene. Pri vysokej nákaze môže aj dieťa s ovčími kiahňami skončiť so zápalom pľúc alebo priedušiek. Táto kombinácia je dlhšia na samotnú liečbu. Určite nechcete vaše dieťa vidieť s priebehom týchto ochorení v domácej liečbe či dokonca v nemocnici.

Rizikové skupiny

K rizikovými skupinám patria deti v pomerne mladom veku –  do 1 roka života. V tomto prípade určite kontaktujte pediatra, ktorý vám v krajnom prípade odporučí zavesiť dieťa do nemocnice. Ťažšie znášajú kiahne aj ľudia s pridruženými chorobami – najmä onkologickí pacienti, ľudia po transplantácii orgánov či HIV pozitívni. Títo znášajú ochorenie intenzívnejšie a aj ovčie kiahne im vedia na pár týždňov poriadne strpčiť život.

Pozor, ak ste tehotná

Pozor by si mali dať aj tehotné ženy. Ochorenie počas prvých dvoch trimestrov je mimoriadne nebezpečné a môže priamo vplývať najmä na samotné dieťa. Spôsobuje horší telesný vývin, problémy so zrakom, mentálne poruchy či nižšiu váhu počas narodenia. Ovčie kiahne počas tehotenstva rozhodne nie sú srandou a mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára, nie ho osobne navštíviť.

Ak nechcete, aby sa u vás objavili ovčie kiahne aj druhýkrát, mali by ste dodržiavať hygienické zásady. Šanca na druhotné ochorenie je síce minimálna, no nie nulová. Obmedzte osobný kontakt s nakazeným, pravidelne si umývajte ruky s mydlom aspoň 20 sekúnd (to je čas, keď mydlo zabije všetky baktérie) a zvážte dobrovoľné očkovanie. Karanténu by ste mali s nakazeným dodržiavať aj vy.

Kedy ste mali ovčie kiahne

 

Zdroj: plnielanus.sk, lekar.sk, sprievodcaockovanim.sk, RÚVZ, zdravoteka.sk
Odporúčame