Citlivosť na chlad, slabosť a vyčerpanie? Zrejme štrajkujú krvinky, doplňte im železo!

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Anémia patrí k najčastejším chorobným stavom vôbec. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ňou v dôsledku nedostatočnej výživy trpí asi 30 percent ľudí. Príčinou však nemusí byť vždy len nedostatok železa, môže ísť o vážnejšiu chorobu. Príznaky by sme nemali brať na ľahkú váhu.

Za všetkým stoja krvinky

Anémia (málokrvnosť) je chorobný stav, pri ktorom organizmus trpí nedostatkom okysličovania tkanív. Pojem „málokrvnosť“ vyjadruje znížený počet červených krviniek, hoci pri určitých poruchách dochádza k slabému okysličeniu aj pri ich normálnom počte. Hodnoty hemoglobínu – červeného krvného farbiva – sú znížené pod fyziologickú hranicu pre daný vek a pohlavie. Znížený je aj pomer hemoglobínu k celkovému objemu krvi.

Rôzne príčiny, rôzny typy

K nedostatočnej krvotvorbe dochádza pri: poruche kmeňovej bunky alebo nedostatku látok potrebných pre tvorbu červených krviniek a hemoglobínu (železo, kyselina listová a vitamín B12). Na základe toho poznáme anémiu primárnu – je zvyčajne vrodená, a sekundárnu. Práve tá druhá je najčastejším klinickým príznakom rôznych nehematologických chorôb. Podľa vyvolávajúcej príčiny možno rozlišovať 4 typy:

1. Anémie z nedostatočnej tvorby červených krviniek: z deficitu železa, vitamínu B12, kyseliny listovej alebo iných dôležitých látok pre krvotvorbu, pri postihnutí kostnej drene, alkoholizme či otrave.
2. Anémie zo zvýšenej straty červených krviniek: pri akútnej alebo chronickej strate krvi.
3. Hemolytické anémie: v dôsledku nadmerného a predčasného zániku červených krviniek.
4. Anémie pri chronických chorobách: obličiek, pečene, zápalových, nádorových a endokrinných ochoreniach.


Mohlo by vás zaujať: Anémia straší každého štvrtého Slováka: Viete, ako sa jej vyhnúť?


Zaostrené na príznaky

Klinické príznaky málokrvnosti sú dané nedostatočným okysličením a prejavmi základného ochorenia. Ich intenzita závisí od rýchlosti vzniku anémie a schopnosti adaptácie organizmu na nižšie hodnoty hemoglobínu. Mladší pacienti ju väčšinou zvládajú ľahšie ako starší. Ak sa vyvíja postupne, všeobecné príznaky nemusia byť spočiatku zjavné.

K subjektívnym patria: únava, závraty, celková slabosť, bolesti hlavy, búšenie srdca, poruchy spánku a koncentrácie, hučanie v ušiach, zvýšená citlivosť na chlad a nechutenstvo.

Objektívnymi príznakmi sú: bledosť kože a slizníc. Podľa typu anémie sa môžu vyskytovať aj špecifické príznaky ako afty, popraskané kútiky úst, lámavé vlasy a nechty či suchá pokožka.

Ako prebieha diagnostika?

Anémia znižuje kvalitu života a môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia. Pri zistení a pretrvávaní niektorého z príznakov návštevu lekára neodkladajte. Vyšetrenie je zamerané na podrobné zisťovanie informácií:

– anamnézu rodinnú a osobnú,
– o ochoreniach a neurologických poruchách,
– o užívaní liekov,
– o stravovaní či zmene hmotnosti.

Lekár ďalej posúdi a zhodnotí vzhľad kože a slizníc, tep, tlak krvi a zväčšenie lymfatických uzlín. Základom laboratórneho vyšetrenia je kompletný krvný obraz: parametre červených a bielych krviniek, sedimentácia krvi, metabolizmus železa v organizme a iné dôležité ukazovatele. Zistenie príčiny anémie je nevyhnutné pred začatím liečby.


Mohlo by vás zaujať: 5 vecí, ktoré musíte vedieť o nedostatku železa! Poznáte hémové železo?


Liečba závisí od príčiny

Ak je príčinou anémie nedostatok železa, vitamínu B12 či kyseliny listovej, je potrebné doplnenie prípravkami s ich obsahom. Vstrebávanie železa podporuje vitamín C. Súčasne je dôležité konzumovať potraviny, ktoré prispievajú k správnej krvotvorbe: chudé tmavé mäso a vnútornosti, plody mora, zelená listová zelenina, sušené ovocie, celozrnné produkty, orechy či olejnaté semená. Pri anémii chronických chorôb je nutné čo najskôr riešiť základné ochorenie – zápalové, infekčné či nádorové a podávať hormón tvorby červených krviniek. Ťažšie prípady sa zvyčajne liečia transfúziami červených krviniek.


Máte skúsenosti s anémiou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa
Odporúčame