Pákový alebo plnoautomatický kávovar? Pozrite si výhody jedného aj druhého a rozhodnite sa správne

kávovar De'Longhi

(Zdroj: De'Longhi)

Šálka kvalitnej kávy neraz sprevádza náš štart do nového dňa, pracovné stretnutie aj príjemné posedenie s priateľmi. Má lahodný čierny mok špeciálne miesto aj u vás a zvažujete kúpu kávovaru? Spolu s baristom sme porovnali pákový aj plnoautomatický kávovar. Spoznajte ich plusy aj mínusy a zistite, ktorý je pre vás ten pravý.

Pákový kávovar vo vás prebudí baristu

Dokážete si naplno vychutnať celý proces prípravy lahodného nápoja? Potom vám bude vyhovovať pákový kávovar. „Hlavnou výhodou je, že máte úplnú kontrolu nad prípravou kávy. Môžete si presne vybrať použité množstvo, hrubosť mletia aj finálne množstvo nápoja,“ vysvetľuje barista Tomáš Laca.

De'Longhi.
Zdroj: De’Longhi
  • Ako je to s mlynčekom?

Základné lacnejšie modely z radov pákových kávovarov dostanete už za niekoľko desiatok eur. Majú zvyčajne veľmi prijateľné rozmery a sú vhodné aj do malých kuchýň. Súčasťou týchto základných modelov zväčša nebýva mlynček, preto treba myslieť na to, že si ho budete musieť dokúpiť zvlášť. Premyslenejšie modely mlynček majú, pred kúpou si len zistite, z akého je materiálu – mal by byť oceľový.

  • Mlieko si našľaháte sami

Pri pákovom kávovare sa z vás s pribúdajúcimi skúsenosťami stane špecialista. Zvládnete nielen namlieť kávu potrebnej hrubosti, ale ju aj dobre odmerať, utlačiť a zatiahnuť páku. V prípade, že milujete mliečne kávové nápoje, prichádza na rad umenie v podobe kvalitne našľahaného mlieka.

Tip od baristu Tomáša Laca znie: „Na začiatku šľahania budete počuť zvuk trhania papiera – je to moment, kedy sa mlieko prevzdušňuje a vytvára sa pena. Pozor! Tento zvuk v momente, keď mlieko začína byť teplé, už nevytvárame, aby sa nám nerobili veľké bubliny a vznikla tak krásna krémová mliečna pena.“

Kávovar De'Longhi rady La Specialista v kuchyni
Kávovar De’Longhi rady La Specialista. (Zdroj: De’Longhi)
  • Ako na umývanie?

Starostlivosť o pákový kávovar je pomerne jednoduchá a spočíva najmä v poctivom umývaní. „Čistiť treba všetky súčasti. U pákového kávovaru je to hlavne portafilter a hlava kávovaru,“ vysvetľuje odborník.

Náš tip: Aby ste nemuseli mať v kuchyni priveľa pomocníkov, vyskúšajte pákový kávovar De’Longhi z radu La Specialista. Ten totiž v sebe ukrýva mlynček s až 8-imi nastaveniami mletia. Nechýba mu ani parná tryska MyLatteArt pre nadýchanú krémovú mikropenu.

Plnoautomatický kávovar pre oslnivý výsledok bez námahy

Potrpíte si na dokonalú kávu ako z kaviarne, no nechce sa vám tráviť čas zdĺhavou prípravou? V tom prípade siahnite po plnoautomatickom kávovare, ktorý sa považuje za neživého majstra v domácej príprave kávy. „Výhoda je jednoduchosť a bezstarostnosť. Automat dodá našľahané mlieko a človek sa nemusí učiť šľahať ručne,“ potvrdzuje barista.

Viac informácií o výbere plnoautomatických kávovarov nájdete na Svet Perfetto kávy

  • Skvelú kávu pripraví za vás

Milujete rannú vôňu kávy a najradšej by ste ju cítili hneď pri prebúdzaní? Potom je pre vás plnoautomatický kávovar správna voľba – stačí keď nastavíte čas prípravy a typ nápoja a poradí si celkom sám. Vyberať pritom môžete z viacerých prednastavených receptov, môžete však samozrejme vyskúšať aj vlastné spôsoby prípravy.

De'Longhi.
Kávovar De’Longhi rady Dinamica. (Zdroj: De’Longhi)
  • Vhodný domov aj do práce

Plnoautomatický kávovar svoje bohatšie služby zväčša ponúka za vyššiu obstarávaciu cenu, ktorá začína na niekoľkých stovkách eur. Kvôli svojim možnostiam má tiež väčšie rozmery. Skvele sa hodí do priestrannejších kuchýň či do domácností, kde nenáročnú prípravu kávových nápojov ocení viac osôb. Určite sa však nestratí ani v kanceláriách alebo v prostredí menších aj väčších kolektívov.

  • A čo údržba?

„V prípade plnoautomatického kávovaru treba čistiť parnú trysku a odkvapkávaciu misku so zásobníkom na vylúhovanú kávu,“  vysvetľuje Tomáš Laca. Niektoré modely svojho majiteľa samé upozornia, že nastal čas na pravidelnú údržbu, čím predchádzajú poruchám alebo pokazenej chuti kávy. Tie pokročilejšie dokonca disponujú systémom odvápňovania kvôli tvrdej vode.

Náš tip: O výnimočný zážitok z kávy vďaka jedinému stlačeniu sa postará napríklad plnoautomatický kávovar De’Longhi z radu Dinamica. Jeho prednosťou je LCD displej a možnosť vytvorenia nových receptov. Nechýba mu LatteCrema systém pre krémovú mliečnu penu – a to tak z klasického, ako aj z rastlinného mlieka. Dokáže pripraviť až 2 šálky súčasne a nádobku na mlieko vyčistí automaticky.

CHCEM ZISTIŤ VIAC O KÁVOVAROCH DE’LONGHI

De'Longhi.
Zdroj: De’Longhi

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou De’Longhi.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame