Peľová sezóna tráv prešla svojím prvým vrcholom, pokračovať bude naďalej: Ako môžete zmierniť vašu alergiu?

žena fúkajúca si nos pod stromom

Peľová sezóna tráv ešte zďaleka neskončila, čo s tým môžete urobiť? (Zdroj: Freepik/volody10)

Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia, tráv z čeľade lipnicovitých, prešla svojím prvým vrcholom. Pokračovať však bude aj v nasledujúcom období. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Najviac peľu zachytili v Žiline

V uplynulom týždni v ovzduší na území celého Slovenska dominoval peľ tráv z čeľade lipnicovitých spolu so slabšie alergizujúcim peľom pŕhľavovitých. „Najvyššie koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytila monitorovacia stanica v Žiline, a to 437 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu,“ priblížila Lafférsová s tým, že v Žiline boli namerané aj najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých.

Vzduchom sa šírili aj tieto alergény

Peľ drevín dosahoval v uplynulom období v ovzduší už len veľmi nízke hladiny, stredné koncentrácie dosahoval peľ bylín, a to najmä skorocelu. „Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ gaštanu, bazy, lipy, pajaseňa, štiavu, astrovitých, mrlíkovitých a mrkvovitých,“ doplnila Lafférsová. Vysoké hodnoty dosahovali aj spóry húb zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária.

Ešte nie je koniec

V nasledujúcom období bude naďalej pokračovať peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré sú najsilnejším alergénom tohto obdobia. Množstvo peľu v ovzduší môže byť lokálne ovplyvňované najmä zrážkovou činnosťou.

Ako môžete zmierniť peľovú alergiu?

Peľom vo vzduchu sa nedá vyhnúť vonku, ani v interiéri, no napriek tomu môžete vykonať niekoľko opatrení, ktoré vám pomôžu zmierniť vašu alergiu:

  • Vždy po návrate domov sa čím skôr vyzlečte z oblečenia, v ktorom ste boli vonku, umyte si okrem rúk aj tvár. Ak ste vonku strávili dlhší čas, umyte si tiež vlasy. Neroznesiete tak alergény na textílie v domácnosti.
  • Počas slnečných a veterných dní obmedzte pobyt vonku na minimum. Von sa skôr vyberte po daždi, ten utlmí poletujúce alergény.
  • Nemáte alergiu na psa, ale pri jeho hladkaní kýchate? Peľové alergény sa pri prechádzke nabrali do jeho srsti. Bytového psa preto pravidelne namokro kefujte alebo osprchujte. Ak to jeho srsť dovoľuje, urobte mu kratší zostrih.
  • Pozor na príliš dlhé vetranie v spálni. Alergény sa usadia na posteľnej bielizni a miesto úľavy a pokojného spánku si vás počká ďalšia dávka kýchania.
  • Nesušte bielizeň vonku.
  • Obmedzte vplyvy, ktoré môžu negatívne pôsobiť na dýchaciu sústavu – fajčenie, časté používanie chemických čistiacich prípravkov, ktoré dráždia dýchanie.
  • Pravidelne umývajte vodorovné plochy nábytku namokro, aj dlážky zotierajte namokro. V boji proti peľu v interiéri sa tiež osvedčili čističky vzduchu a vysávače s kvalitnými HEPA filtrami.
  • Ak máte možnosť, používajte účinnú čističku vzduchu s kvalitnou filtráciou.


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame