Ste senior a pijete pravidelne alkohol? Vedome sa oberáte o roky života, tvrdí odborníčka

Ste senior a konzumujete alkohol? Toto by ste mali vedieť! (Zdroj: Freepik/standret)

Pitím alkoholu si môžete navodiť nielen závislosť, ale aj zhoršiť priebeh základného ochorenia. Týka sa to najmä seniorov, na čo upozornila aj primárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Handlovej Miriam Kvostková. Závislých od alkoholu je stále viac ľudí v seniorskom veku.

Seniori patria do špecifickej skupiny

Vo vekovej skupine nad 65 rokov pritom zaznamenali nárast o viac ako 100%. „Niektorí pacienti majú návyk konzumácie alkoholu už z mladších čias, mnohých k závislosti dovedie strata partnera, ospravedlňujú ju samotou či nezáujmom o ďalší život,“ uviedla Kvostková. Odborníčka ďalej hovorí, že kým u mladších ľudí majú problém s alkoholom skôr muži, v skupine seniorov sú to zasa ženy.

Seniori patria k špecifickým prípadom, pretože mnohých okrem iného trápia viaceré diagnózy. „Alkohol u nich môže nielen povzbudiť závislosť, ale aj zhoršiť priebeh základného ochorenia. Rýchlo sa podpisuje pod chradnúce fyzické a duševné zdravie, telesné ťažkosti sú sprevádzané srdcovocievnymi ochoreniami, problémami s pečeňou, obličkami a poruchami imunitného systému,“ priblížila Kvostková.

Organizmus starších nedokáže spracovať alkohol tak rýchlo, ako telo mladšieho človeka, následkom čoho naň vzniká zvýšená citlivosť. Vplyv alkoholu súvisí aj s úbytkom svalov a celkovej telesnej hmotnosti.

Hrozia úrazy aj poškodenie duševného zdravia

„S pribúdajúcim vekom totiž dochádza k postupnej strate svaloviny a čím je menej svalov na absorbovanie alkoholu, tým rýchlejšie pociťujú seniori účinky alkoholu. Ich zdravie však ohrozuje aj sekundárne, pretože zvyšuje riziko pádov, zlomenín a iných nebezpečných poranení. Nemenej dôležitá je duševná stránka, ktorá na alkohol reaguje poruchami nálady, depresiami a úzkosťami,“ vymenovala lekárka.

Seniori by sa konzumácii alkoholu mali podľa nej vyhýbať aj z dôvodu množstva liekov, ktoré užívajú na svoje primárne diagnózy. „Stáva sa, že už na prvý pohľad zistíme, či niekto pije alkohol pravidelne, predpoklad nám potvrdia aj výsledky krvi poukazujúce na poškodenej pečene a tiež USG vyšetrenie. Žiaľ, často sa stáva, že práve konzumáciou alkoholu si seniori vedome skrátia život aj o niekoľko rokov,“ uzavrela primárka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Obľúbené potravinárske farbivá môžu poškodzovať časti čreva: Aká je pravda?

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame