Obľúbené potravinárske farbivá môžu poškodzovať časti čreva: Aká je pravda?

Potravinárske farbivá zafarbili makrónky

Potravinárske farbivá sa uplatnia najmä pri sladkom pečení (Zdroj: Unsplash/Eaters Collective)

Potravinárske farbivá sú surovinou, ktorej úlohou je dodať pokrmu sýtu farbu. Nemajú žiadne nutričné hodnoty, no napriek tomu sa tešia veľkej obľube. Do potravín sa pridávajú už celé stáročia, hoci tie umelo vyrobené len niečo viac ako 150 rokov. Nový výskum odhalil znepokojujúce informácie, ktoré nepriaznivo vplývajú na časť našich čriev.

Potravinárske farbivá obsahujú nanočastice

V potravinárskych farbivách sa často používajú nanočastice oxidov kovov, ktoré dodávajú jedlám pútavé farby. Podľa nového výskumu, sú zodpovedné aj za menej príjemnú stránku veci. Vedci z univerzít Cornell a Binghampton zistili, že oxid titaničitý a oxid kremičitý (dve nanočastice, ktoré sa bežne používajú pri farbení potravín) „môžu negatívne ovplyvniť funkčnosť čriev“.

Hlavný autor Elad Tako, docent potravinárskej vedy na Cornell univerzite uviedol: „Majú negatívny vplyv na kľúčové tráviace a absorpčné bielkoviny.“ Výsledky tejto štúdie zverejnil Newfoodmagazine.

Ako prebiehal výskum?

Pre in vivo testovanie v laboratóriu použili vedci dávky oxidu titaničitého a oxidu kremičitého v relevantnom množstve pre ľudí. Očakávali, že pokus ponúkne zdravotnú reakciu podobnú tej, ktorá by prebiehala v ľudskom tele.

Tieto nanočastice potom vstrekli do slepačích vajec, a keď sa kuriatka vyliahli, vedci zistili zmeny vo funkčných, morfologických a mikrobiálnych biomarkeroch v krvi. Najmä v dvanástniku (časť tenkého čreva) a v slepom čreve (spája časť tenkého čreva s hrubým). Elad Tako vysvetlil: „Tieto nanočastice konzumujeme každý deň. Skutočne nevieme, koľko toho skonzumujeme a v skutočnosti nepoznáme ani dlhodobé účinky tejto konzumácie.“

Hoci vedci dokázali preukázať niektoré zo škodlivých účinkov na časti čreva, ktoré sú kľúčové k pochopeniu gastrointestinálneho zdravia a vývoja, zatiaľ nepožadujú zákaz používania týchto nanočastíc v potravinárskych farbivách. Spotrebiteľom jednoducho navrhujú, aby si boli vedomí nových informácií. Svojimi zisteniami otvorili dvere do ďalších diskusií: „Veda musí vykonať ďalšie pátranie na základe našich zistení.“

Potravinárske farbivá, ktoré môžeme považovať za bezpečné

Nie je prekvapením, že ich pôvod je v rastlinných surovinách. Napríklad mrkva, paprika a sladké zemiaky farbia oranžovo, šafrán a kurkuma farbia žlto, maliny a cvikla farbia červeno, matcha a špenát farbia zeleno, červená kapusta v spojení so sódou bikarbónou farbia modro a káva alebo kakao farbia hnedo. Jednou z možností je kúpiť hotové práškové farby z ovocia a zeleniny. Ďalšou možnosťou je, varením pripraviť koncentrovanú tekutinu alebo precedené pyré.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
ÚVZ odporúča: S očkovaním proti kliešťovej encefalitíde netreba čakať, absolvujte ho už vo februári

Používate potravinárske farbivá pre výraznejší vzhľad pokrmov?

Zdroj: plnielanu.sk, newfoodmagazine.com
Odporúčame