ÚVZ odporúča: S očkovaním proti kliešťovej encefalitíde netreba čakať, absolvujte ho už vo februári

doktor očkuje pacienta

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde by ste nemali odkladať (Zdroj: Freepik/freepik)

Odborníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydali odporúčanie, podľa ktorého by sa mali ľudia začať očkovať proti kliešťovej encefalitíde už vo februári či marci. Kliešť obyčajný, napádajúci aj človeka, totiž svoje obete vyhľadáva už od apríla do mája. Pre TASR o tom poskytla informácie hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

„S prevenciou proti kliešťovej encefalitíde odporúčame začať už teraz, očkovaním aspoň dvoma dávkami, najvhodnejšie vo februári a marci, aby ste boli v apríli už chránení aspoň čiastočne. Tretiu dávku odporúčame v auguste, aby ste posilnili ochranu pred tzv. jesennou aktivitou kliešťov,“ ozrejmila epidemiologička Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Kliešť obyčajný sa obvykle prebúdza v marci. Svoje obete napáda najmä v čase rozmnožovania, čiže od apríla do mája. Ak by bolo počasie priaznivé aj vo februári, nepredstavuje pre ľudí také veľké riziko. „Človek v tomto období chodí do prírody dostatočne oblečený, riziko zaklieštenia je minimálne,“ dodala Avdičová.

Na južnom Slovensku sa v poslednom čase rozšíril kliešť pijak lužný, ktorý je nebezpečný pre psy. „Kliešť pijak sa prebúdza po roztopení snehu pri dennej teplote nad nulou. Za teplých zím bez snehu ho nachádzame aj v decembri a januári,“ vysvetlil vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Branislav Peťko.

Kliešťová encefalitída sa môže skončiť poruchami koncentrácie, pamäti a dokonca až úmrtím. ÚVZ vlani zaznamenal najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov. Tento trend nárastu počtu prípadov súvisí pravdepodobne s klimatickými zmenami.

Očkovanie sa odporúča vo veku od jedného roka, no hlavne tým, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo cestujú do rizikových oblastí.

„V minulosti dlhodobo vykazovali najvyššiu chorobnosť kliešťovej encefalitídy oblasť Považia a Trenčiansky kraj. Od roku 2015 je najvyššia chorobnosť kliešťovej encefalitídy hlásená v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. V roku 2022 oba kraje pokryli dve tretiny celkového počtu prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku,“ uviedol na sociálnej sieti ÚVZ.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Cievne ochorenia a nízke teploty: Čo treba robiť, aby ste telo udržali v teple?

Dávate sa aj vy zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame