Viete, čo je to plavecké ucho? Spozorujete ho veľmi rýchlo, stačí sa zamerať na tieto príznaky

Plavecké ucho

Plavecké ucho postihuje deti aj dospelých (Zdroj: GettyImages)

Počas leta trávime pomerne veľa času pri vode. Jedným z problémov, ktoré z toho môžu vyplývať, je takzvané plavecké ucho. Nejde o človeka, ktorý je plavec-začiatočník, ale o ochorenie, ktorým trpia počas letných mesiacov najmä deti, ale môže postihnúť všetky vekové kategórie.

Plavecké ucho nie je žiadnym novým fenoménom a je pravdepodobné, že ste ním v mladosti trpeli aj vy. Nejde síce o život ohrozujúce ochorenie, no popravde vie poriadne skomplikovať rodinnú dovolenku pri mori. Dnes si preto viac povieme o tom, čo to je, ako vzniká, ako ho včas diagnostikovať, aká liečba je najlepšia a ako sa pred ním preventívne chrániť.

Čo je plavecké ucho?

Prečo vzniká?

Ako ho diagnostikovať?

Odborná aj domáca liečba

Základná prevencia


Mohlo by vás zaujímať: Pacienti s vysokým tlakom si často nevyberajú lieky z lekárne: Prečo môže byť takéto rozhodnutie zlé?


Čo je plavecké ucho?

Plavecké ucho sa odbornejšie nazýva zápal vonkajšieho ucha alebo infekcia zvukovodu. Ide o pomerne časté letné ochorenie, ktorým trpia vo väčšine prípadov deti, ale môže postihnúť aj dospelých. Zápal vzniká ešte pred ušným bubienkom a neohrozuje žiadnu časť stredného či vnútorného ucha. Zápal vonkajšieho ucha je vlastne infekcia časti kože vo zvukovode. Táto jemná časť kože sa dokáže baktériami a vírusmi nakaziť pomerne ľahko. Uši si často pretierame uterákom, vatovými tyčinkami či prstami. Na každom z nich sa nachádzajú baktérie, ktoré niekto môže znášať lepšie a iní horšie. Mnohé závisí od imunity, alergií a génov.

Práve jedinci citlivejší na choroby majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa týmto ochorením môžu nakaziť. Najviac baktérii sa totiž nachádza vo vode, a áno, aj v tej chlórovanej. Tráviť menej času vo vode by mali preto najmä alergici, onkologickí pacienti, diabetici alebo ľudia s kožnými chorobami.

Prečo vzniká?

V prvom rade by ste mali vedieť, že plavecké ucho nemá nič spoločné s bežnou chrípkou. Môže ním trpieť aj inak zdravý človek. Najčastejším prenášačom tejto choroby sú v lete už sporadicky kúpaliská a jazerá. Nechceme vás však odradiť od schladenia pri vode, len upozorniť na to, čo táto choroba je a prečo vlastne vzniká. Plavecké ucho spôsobujú kvasinkové mikroorganizmy. Tie sa často nachádzajú aj v samotnej vode. Zdrojom však môžu byť aj príliš časté vyplachovanie ušného kanála, nadmerná tvorba ušného mazu či poranenie v tejto oblasti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aleksandr_Romanchugov (@aleksandr_romanchugov)

Dôležitá je kvalita vody

Ak máte deti alebo vnukov a plánujete ich vziať cez leto k vode, môžete u nich zmenšiť riziko vzniku plaveckého ucha. Najčastejšie miesta, na ktorých deti „chytia“ plavecké ucho, je kontaminovaná voda v prírodných alebo umelo vytvorených jazerách. Táto nie je chlórovaná a len niektoré vodné nádrže majú podľa ministerstva životného prostredia a ministerstva zdravotníctva vhodné podmienky na kúpanie. Vyhýbaním sa podobným vodným plochám viete riziko plaveckého ucha síce znížiť, no nie úplne vylúčiť. Ničoho sa však nebojte, ide o pomerne bežné ochorenie.


Mohlo by vás zaujímať: Predíďte pádom a úrazom: Počas letných prázdnin treba na deti striehnuť pri týchto aktivitách


Ako ho diagnostikovať?

Ak je naň ochorie dieťa, nie je to vždy jednoduché, pretože deti sú známe tým, že často taja veci. A to aj ohľadne vlastného zdravia. Dôležitá prvotná diagnóza je preto základom. Na svojom dieťati alebo na vnukoch viete toto ochorenie spozorovať pomerne rýchlo a jednoducho.

Prvé príznaky

Ak sa vám dieťa občas zverí o tom, že ho bolí zub alebo bruško, máte vyhrané. V prípade, že trpí infekciou zvukovodu, vám to dá určite vedieť – začne ho totiž bolieť ucho. Taktiež sa môže zmieniť, že slabšie počuje. Niekedy sa dokonca stane, že je ucho tak napadnuté, že bolesť začne vystreľovať až do zubov múdrosti (ak dieťaťu rastú). Preto nepodceňujte ani bolesť na zadných osmičkách.

Čo ak dieťa nechce komunikovať? Niektoré znaky viete spozorovať aj voľným okom. Jedným z najčastejších príznakov je svrbenie ucha. Dieťa si miesto bude zaručene škriabať. Ďalším príznakom môže byť žlto-šedý výtok, ktorý si s ušným mazom určite nepomýlite, nakoľko je oveľa redší. V neposlednom rade viete ochorenie spozorovať aj začervenaním ucha, v ktorom sa vírus nachádza. V krajných prípadoch, keď sa choroba rozšíri aj do iných oblastí, môže dieťa pociťovať bolesti hlavy či spomínaných zubov alebo nastane zväčšenie lymfatických uzlín.

Včasná diagnostika odborníka

Diagnostikovať plavecké ucho s presnosťou vie až odborník. Nebojte sa pri prvých príznakoch kontaktovať lekára a dohodnúť si s ním stretnutie na čo najbližší možný termín. Lekár vie diagnostikovať infekciu zvukovodu najmä vyšetrením otoskopom – teda počas štandardnej prehliadky ucha. Ak si nie je istý, vie poslať vzorku výteru do laboratória, ktoré určí, či pacient trpí plaveckým uchom alebo nie. Ak pociťujete bolesti nielen v uchu, ale aj v hlave či v zuboch, vtedy vás môže poslať lekár aj na röntgen.


Mohlo by vás zaujímať: Začíname behať po štyridsiatke: Poradíme vám, čomu venovať pozornosť aj akým chybám sa vyhnúť


Odborná aj domáca liečba

Bolesti môžu prepuknúť zo dňa na deň a to pokojne počas letnej dovolenky na Slovenku, ale aj v zahraničí. Preto vám poradíme, čo robiť ešte pred tým, ako zájdete k lekárovi.

Čo robiť doma?

Lekár nemôže byť vždy všade. Základnú liečbu viete vykonať aj doma. Prvým liekom, po ktorom siahnite, sú ušné kvapky na tlmenie bolesti. Síce nepomôžu so samotnou liečbou, no pacient aspoň vydrží čakať bez zbytočných bolestí, kým sa dostane k lekárovi.  Čo ak sa ale nachádzate na dovolenke? Na to treba, samozrejme, myslieť vopred. Lekárnička so základnými liekmi by nemala chýbať vo vašej cestovnej taške a to aj v prípade, že letíte za hranice.

Ako plavecké ucho lieči lekár?

Tak ako množstvo iných zápalov a ochorení, aj v prípade plaveckého ucha nasadí lekár antibiotiká. Zvyčajne sa užívajú 7 – 10 dní. Pri komplikovanejšom zápale zvukovodu, ktorý sa už stihol preniesť aj iné oblasti, môže nastať dokonca až hospitalizácia a vnútrožilové aplikovanie antibiotík. Aj keď tieto prípady sú veľmi ojedinelé, viete nimi predísť jednoduchou prevenciou.


Mohlo by vás zaujímať: Ďalší nebezpečný kozmetický prípravok na trhu: Tento sprej môže deťom spôsobiť problémy!


Základná prevencia

Aj keď sme vo väčšine prípadov spomínali deti, ktoré sa s týmto ochorením vyskytujú najčastejšie, musíme zdôrazniť, že nie sú jediné, ktoré ním často trpia. Medzi rizikové skupiny sa radia aj dôchodcovia a to najmä tí, ktorí majú pridružené choroby. Taktiež medzi ne patria aj ľudia s oslabenou imunitou či ochorením AIDS, prípadne s nádorom či kožným ochorením.

Prevencia je pritom veľmi jednoduchá a v drvivej väčšine prípadov aj účinná. Ak patríte do jednej zo skupín, ktoré najviac ohrozuje plavecké ucho, noste počas kúpania a najmä potápania zátky do uší, prípadne plavecké čapice. Viete tým zabezpečiť, že sa vám voda nedostane do kontaktu s vonkajším uchom. Po kúpaní si uši preventívne prečistite ušnými kvapkami, prípadne bórovou vodou. A poslednou radou od nás je vyhýbanie sa vodným plochám, ktoré nemajú dobré podmienky na plávanie. Zoznam vyhovujúcich každoročne aktualizuje Úrad verejného zdravotníctva na svojom webe.



Zdroj: plnielanu.sk, zdravie.sk, procare.sk
Odporúčame