Pobyt v luxusnom hoteli: Na aké veci nezabudnúť, aby ste sa nestrápnili?

Hotel

freedigitalphotos.net

Dovolenka kdesi v luxusnom hoteli, kde splní personál všetky vaše priania – podobná predstava je snom mnohých. Takýto komfort a služby sú dnes dostupnejšie ako kedykoľvek predtým, nie je problémom naraziť na cenovo výhodné ponuky aj tých najlepších hotelov. Ak podobnú ponuku využijete, musíte sa pripraviť na niekoľko vecí, na ktoré treba dať pozor.

Hotel nie je len nocľaháreň

Luxusné hotely, teda tie, ktoré majú 4 a 5 hviezdičiek, ponúkajú mnoho služieb navyše oproti lacnejším hotelom. Nájdete v nich špičkové reštaurácie s profesionálnymi kuchármi, vybavené wellness centrá len pre klientov a mimoriadnu pozornosť personálu. To si musíte uvedomiť už po príchode. Prepychový hotel vyhľadáva málokto len kvôli tomu, aby sa v ňom vyspal, čím skôr ráno odišiel a čím neskôr sa do neho vrátil.

Na prvom dojme záleží

Kolotoč správania podľa etikety začína obvykle hneď po príchode. Alebo ešte pred ním. Pri príchode do hotela by ste mali byť oblečený tak, aby ste sa nehanbili. Iste, vy ste pánom a personál vás pravdepodobne nevyhodí, no predsa len prísť do 5 hviezdičkového hotela v roztrhaných bermudách, rozopnutou košeľou a žabkami na nohách, nie je práve najlepší začiatok. Hlavne v prípade, že všade navôkol sa budú pohybovať prevažne dámy v šatách a páni v oblekoch.


Tiež by vás mohlo zaujať: To najlepšie miesto na svadbu či rodinnú oslavu: Ktoré si vyberiete vy?


Parkovanie zvládnu za vás

Pokiaľ prídete autom, nemal by vás zaskočiť hotelový zamestnanec, ktorý má na starosti parkovanie. Nebojte sa, auto len odparkuje do podzemnej alebo inej garáže. Dobrým zvykom a prejavom slušnosti je drobné všimné. Najčastejšie sa za túto službu dávajú 2 eurá, papierové peniaze si môžete pokojne nechať. No ak dáte zamestnancovi do ruky len 20 centov, príliš vás v láske mať určite nebude.

Nezabudnite na rezerváciu

Po príchode na recepciu by ste mali potvrdiť svoju rezerváciu, ktorú ste urobili vopred. Do luxusných hotelov sa nezvykne chodiť len tak bez rezervácie, s tým by ste mali počítať. Vyhnete sa riziku obsadeného hotela.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tip pre všetkých dobrodruhov: Vyskúšajte noc v ľadovom hoteli!


Všimné zamestnancov poteší

V luxusných hoteloch si nemusíte odniesť na izbu ani svoju batožinu. Na to je ďalší hotelový zamestnanec, všetko potrebné odnesie priamo do vašej izby. Znova sa počíta s drobnými navyše, opäť 2 eurá. Ide o univerzálnu sumu pri podobných službách, napríklad aj pri donáške raňajok na izbu a podobne.

Po odchode z izby si dajte všetky peniaze na bezpečné miesto, nenechajte ich len tak položené. Väčšina takýchto hotelov má vlastné sejfy, ktoré ochránia vaše poklady. Okrem toho, voľne položené peniaze sa často považujú za prepitné. Pokiaľ budete spokojný s prácou chyžnej, vždy budete mať upravenú posteľ, čisté uteráky či doplnenú kozmetiku v kúpeľni, určite príde vhod nechať nejaké drobné na nočnom stolíku alebo posteli aj pre ňu.

Z bufetu si nič neberte so sebou

Samozrejmosťou je odovzdanie kľúča na recepcií pri odchode. Pozor si dajte aj pri raňajkách. Je vyslovene nevhodné si z bufetových stolov jedlo odnášať so sebou a pripravovať si desiatu na výlet v meste. Pri raňajkách formou bufetu môžete na mieste zjesť koľko len chcete, avšak nič si neberte so sebou.

To isté platí aj pri odchode. Mnoho nevychovaných turistov sa doma chváli županmi, uterákmi či dokonca nočnými lampičkami ukradnutými z hotelových izieb. Nič z toho nie je vaše, ak si to chcete vziať, ste obyčajný zlodej.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chystáte sa do reštaurácie na úrovni? Nezabudnite na pravidlá bontónu


Keď sa budete chcieť ísť najesť

Každý z tých lepších hotelov už ponúka reštaurácie, do ktorých veľa Slovákov bežne nechodí. Len tak do nich napochodovať nie je práve najsprávnejšie.

  • Pokiaľ do reštaurácie vstupuje muž so ženou, žena by mala ísť až po mužovi. Táto tradícia má korene v minulosti. Pri vstupe do podniku sa nikdy nevedelo, či sa v ňom ktosi nemláti. Preto vchádzal prvý muž, ktorý partnerku mohol chrániť. Situácia sa menila v prípade presklených dverí, kedy bolo dnu vidieť. Vtedy vstupuje klasicky prvá dáma.
  • Medzi klasické zdvorilostné úkony patrí to, že muž ide po schodoch za ženou, teda ak po nich kráčajú smerom nahor. Nie preto, aby jej nakúkal pod sukňu, ale aby jej bol v prípade pádu oporou. Pri ceste nadol ide muž prvý.
  • Muž by mal pomôcť partnerke aj s uskladnením a vyzlečením či oblečením kabátu. Ak bude šťastlivec v spoločnosti viacerých dám, pomáha len tej najstaršej.
  • V lepšej reštaurácii sa odporúča mať stôl rezervovaný vopred. Inak ho vyberá muž, prípadne sa dvojica prejde pomedzi stoly spoločne a výber je na partnerke. Muž potom galantne odsunie stoličku a počká, kým sa žena usadí. Ide o základné veci, ktoré sú minimálne v luxusnej reštaurácií mimoriadne vhodné a vítané. Navyše ak personál vidí, že ich hostia majú dobré spôsoby, bude ku vám pristupovať s osobitnou starostlivosťou.
  • Pri objednávaní jedál a nápojov by mali byť prítomní všetci zúčastnení. Objednáva väčšinou hostiteľ, stále však objednáva muž. V prípade objednávky vína naleje čašník najprv jemu. Zistíte, či nie je víno pokazené a na súhlas, aby ho nalial aj ostatným, stačí vyjadriť kývnutím hlavou.
  • Posledným bodom, na ktorý treba myslieť je platenie. Klasické stolovanie rozoberať nejdeme, to by malo byť samozrejmosťou. Pri platení je vhodné nechať prepitné vo výške 5-10% – ak ste spokojný, smerujte skôr k hornej hranici. Nie je to však pravidlom, ak nebudete s jedlom alebo obsluhou spokojný, nemusíte nechať ani cent. Všimnite si tiež, či prepitné nie je zarátané v účte, v niektorých krajinách to býva zvykom. 

Slušné správanie by malo byť samozrejmé bez ohľadu na to, kde sme. Niektoré situácie si však vyžadujú väčšiu pozornosť a luxusné hotely medzi ne patria. Neznamená to, že sa musíte správať umelo a strojovo, v prvom rade si užívajte. Ale s dostatočným ohľadom na slušné správanie.


Absolvovali ste už pobyt v nejakom luxusnom hoteli? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame