Porazte jesenné depresie: S našimi tipmi úzkosť nemá šancu

smútok

thinkstockphotos.com

Sychravé jesenné počasie mnohým ľuďom spôsobuje smútok či depresívnu náladu. A to aj u tých, ktorí sa cítia vcelku šťastne. Letné dni plné slnka sú totiž už dávno preč a nedostatok slnečného žiarenia spôsobuje pocit vyčerpanosti, únavy i podráždenosti. Aby ste sa kvôli jesennej melanchólii nedostali do hlbšej depresie, mali by ste podniknúť preventívne kroky. Vyskúšajte niektoré z našich tipov a stavy úzkosti zmiznú ešte skôr, ako sa stihnú naplno prejaviť.

Doplňte chýbajúce svetlo

Vytiahnite žalúzie, odtiahnite závesy a pustite dnu aspoň to málo slnečných lúčov, čo môžete počas jesenných dní získať. Ak je vonku zamračené, pomôžte si rozsvietenými žiarovkami po celom byte. Účinky svetla sa využívajú v rámci fototerapie v boji proti depresii.  Počas nej sa používa veľmi silné svetlo. Pacienti strávia pod svetelným panelom hodinu až dve denne počas 14 dní za sebou, neskôr sa frekvencia zníži na 2 – 3 razy za týždeň dovtedy, kým sa prejavy depresie nestratia.

Pohybom k dobrej nálade

O fyzickej aktivite a cvičení je známe, že v nás vyvoláva dobrú náladu či pocit uvoľnenosti a šťastia. Pod jeho vplyvom sa v tele uvoľňujú endorfíny, ktoré sú priamo zodpovedné za zmyslový vnem šťastia aj zmiernenie bolesti. Výbornou voľbou je beh, rýchla chôdza alebo tanec, ktorý má podobný účinok ako ľahší tréning.


Mohlo by vás zaujímať: Recept proti depresii: Vypnutý televízor a cvičenie


Nezabúdajte na racionálnu výživu

Nie nadarmo sa hovorí, že v zdravom tele prebýva zdravý duch. Pohybové aktivity by ste preto v rámci prevencie pred depresiou mali doplniť aj o pestrú a vyváženú stravu. Vyberajte si predovšetkým kvalitné potraviny, ovocie, zeleninu, celozrnné pečivo či hydinu. Konzumujte zásadne ľahké jedlá, ktoré zbytočne nezaťažia organizmus a do jedálnička pridajte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Ich príjem totiž zmenšuje prejavy depresie a pozitívnym spôsobom vplýva na srdce, mozog i nervovú sústavu. Mimoriadne vhodné sú takzvané „tučné“ ryby – tuniak, losos, makrela či slede.

Usmievajte sa

Čo môže byť lepším liekom na zlú a smutnú náladu ako úsmev či smiech? Navyše sa nemusíte obávať žiadnych vedľajších účinkov. Pokúste sa teda čo najviac usmievať! Nejde vám to samo od seba? Vyskúšajte chvíľu dvíhať kútiky úst dohora, postupne by ste sa mali prepracovať k úsmevu a s ním spojenej dobrej nálade.


Mohlo by vás zaujímať: Depresia v menopauze si nájde mnoho žien: Nedajte jej šancu!


Buďte medzi ľuďmi

Sociálne siete či telefonáty rozhodne nestačia, preto sa neokúňajte a stretnite sa s priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi, na ktorých ste si dlhšie nevedeli nájsť čas. Dajte si spolu chutnú kávu či lahodný čaj, veď šálka horúceho nápoja v príjemnej spoločnosti padne naozaj dobre. Stretávajte sa ale s ľuďmi, ktorí z vás nevysajú energiu. Energetickí upíri by vám totiž veľmi nepomohli. Sústreďte sa nielen na pozitívny vzťah k druhým ľuďom, ale aj k sebe samému. Nič nepomôže viac ako pozitívne myslenie.

Spravte si radosť

Túžite po niečom dlhšiu dobu? Teraz je ten správny čas splniť si svoje prianie. Nemusí pritom vždy ísť len o veľké materiálne veci. Kúpte si na vylepšenie nálady nejakú maličkosť, úplne postačí akákoľvek drobnosť – zaujímavá knižka, obľúbená sladkosť či kvety. Náladu vám určite zlepší aj dobrý film, kino, divadlo alebo šálka horúcej čokolády.


Mohlo by vás zaujímať: Keď smútok neodchádza: Depresia sa nevyhýba nikomu, ohrozuje aj vás?


Nadýchajte sa tej správnej vône

Mnoho aromatických olejov má schopnosť pomáhať v boji proti smútku či depresii. K tým najvhodnejším patrí levanduľový olej, bergamotový olej, grapefruitová, pomarančová či citrónová vôňa, ale aj aróma vanilky a škorice. Na osvieženie pomôže mätový olej, ktorý môžete takisto vyskúšať pri bolestiach hlavy. Stačí si nájsť svoju obľúbenú esenciu a zažehnať tak pochmúrnu náladu.


Ako sa so smutnou náladou vyrovnávate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame