Porazte kašeľ správnou liečbou: Ktoré lieky by ste nemali navzájom kombinovať a prečo?

porazte kašeľ správnymi liečivami, chorá žena na sedačke

Kašeľ môže trvať aj niekoľko týždňov, pozorne dbajte na výber liečiv (Zdroj: Freepik/stockking)

Nepodceňujte ho, ale porazte kašeľ správnou liečbou. Nie je jedno, ktorý typ kašľa máte, podľa toho by ste mali zvoliť vhodnú liečbu. Na suchý dráždivý kašeľ, ktorý nevedie k odstraňovaniu hlienu z priedušiek, sa používajú lieky na tlmenie kašľa, tzv. antitusiká. Nie je vhodné ich však súčasne kombinovať s expektoranciami, ktoré uľahčujú vykašliavanie, nakoľko pôsobia protichodne, ozrejmila farmaceutka Monika Zdechovan.

Porazte kašeľ liečivami, aj silou prírody

Farmaceutka vysvetlila, že expektoranciá sa používajú pri vlhkom produktívnom kašli a riedia hlien, ktorý je tak tlmený antitusikami. V dôsledku toho sa hromadí v dýchacích cestách, čo spôsobuje riziko tvorby hlienovej zátky. „Na trhu sú však dostupné bezpečné prípravky na liečbu oboch druhov kašľa,“ poznamenala odborníčka.

Farmaceutka odporúča nezabúdať aj na podpornú liečbu vo forme prípravkov z liečivých rastlín. Pri kašli môžu pomôcť napríklad eukalyptová silica, cineola, extrakty a nálevy z brečtanu, materinej dúšky alebo tymianu. Reflex pre kašeľ tlmia rastliny s obsahom slizov, ako sú skorocel kopijovitý, slez lesný, slez maurský, lišajník islandský a ibiš lekársky.

Pri terapii kašľa je podľa farmaceutky vhodná aj inhalácia minerálnej vody, slaných roztokov alebo eukalyptovej silice. Inhalácia zvýši produkciu vodnatého hlienu a podporí vykašliavanie. Upozornila, že eukalyptová a mentolová silica sa nesmie používať u detí do dvoch rokov pre riziko vzniku apnoe alebo laryngospazmu.

Nie je kašeľ ako kašeľ

Okrem toho, že rozoznávame dva druhy kašľa – suchý a vlhký, rozdeľujeme ich ja podľa dĺžky trvania. Akútny kašeľ trvá menej ako tri týždne a chronický kašeľ, ktorý trvá viac ako tri týždne. Najčastejšou príčinou kašľa je infekcia dýchacích ciest, ale aj alergie či zatekaniu hlienu do hrdla a pocit na odkašliavanie kvôli vyčisteniu hrdla.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zobudili ste sa s poriadnou opicou? Zachránia vás vajíčka, ale urobte si ich s týmto!

Farmaceutka Júlia Kollárová radí nepodceňovať ani liečbu nádchy. „Opuch nosovej sliznice môže pri akútnej infekčnej nádche sťažiť odtekanie nahromadeného sekrétu. Tým sa vytvárajú vhodné podmienky pre rast a množenie ďalších mikroorganizmov. Vzniká druhotná bakteriálna infekcia, pri ktorej je už vhodné vyhľadať lekára,“ upozornila odborníčka.

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame