Potrebujete pomoc psychológa a desí vás návšteva ambulancie? Hitom sa stala videoterapia

Videoterapia

Videoterapia je dobrým riešením aj pre hanblivých ľudí, ktorí by psychológa inak nevyhľadali (Zdroj: GettyImages)

Mnohým ľuďom dala pandémia poriadne zabrať. Priniesla so sebou pocity strachu, smútku či úzkosti. Ani súčasná situácia však na psychickej pohode nepridáva, vojna kúsok od našich hraníc, riešenie existenčných otázok, zdražovania, rodinných či zdravotných ťažkostí výrazne ovplyvňuje aj našu duševnú rovnováhu. Na psychológa sa však obráti len minimum ľudí.

Prečo je to tak? Mnohí si myslia, že by si mali poradiť sami v akejkoľvek situácii. Návštevu odborníka považujú za vlastné zlyhanie. Ďalší ani netušia, kam by sa vlastne mali vybrať, kde by nejakého psychológa našli. A tí, ktorí na odborníka predsa len natrafia, často zistia, že je mimoriadne vyťažený a najbližší voľný termín im môže dať až o niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov.

Ľudí trpiacich úzkosťami pribúda

Úzkostnými stavmi či depresiami trpí každý piaty Slovák. Podľa prieskumu Ligy za duševné zdravie malo v roku 2021 až 20 % slovenskej populácie stredne závažné až závažné príznaky úzkosti, teda také, ktoré človeku prekážajú v bežnom fungovaní. V porovnaní so situáciou pred príchodom pandémie koronavírusu došlo k výraznému zvýšeniu tohto počtu, čo potvrdzujú údaje zo všetkých troch zdravotných poisťovní.

Už v roku 2020 zazmluvnení lekári najväčšej zdravotnej poisťovne predpísali o 31 500 viac psychiatrických liečiv ako v roku 2019. Boli to najmä lieky používané na krátkodobú liečbu úzkostných porúch a antidepresíva. Je zrejmé, že psychické problémy trápia nielen tých, čo s nimi už mali skúsenosť, ale aj tých, ktorí tieto problémy doposiaľ nemali.

Pomoc nájdete aj na diaľku

Jednou z možností, kde nájsť rady odborníkov, sú telefonické linky pomoci. Na Slovensku funguje napríklad Linka dôvery Nezábudka či Krízová linka pomoci. Ich výhodou je, že sú bezplatné a anonymné a fungujú spravidla 24 hodín denne. Pomoc tu nájde človek najmä vtedy, keď sa ocitne v psychicky náročnej životnej situácii, pociťuje úzkosť či depresiu, a prepadajú ho myšlienky na to najhoršie. Volajúci má možnosť vyrozprávať sa a odborník ho vypočuje a usmerní, podá mu záchranné lano napríklad v podobe kontaktov na psychológov alebo psychiatrov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Ungvölgyi (@bogyie)

Zavolanie na linku pomoci býva účinné najmä pri akútnom probléme. Ak však niekto trpí opakujúcimi sa úzkosťami či inými dlhšie trvajúcimi psychickými ťažkosťami, potrebuje viac, ako jeden telefonát. Riešením je predovšetkým psychoterapia. Dochádzať za psychoterapeutom bolo v čase pandémie takmer nemožné, našťastie sa však spojenie klienta s odborníkom začalo realizovať prostredníctvom videohovorov. A takzvaná videoterapia sa teší čoraz väčšej popularite.

Čo to je videoterapia a ako funguje?

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v októbri 2020 uviedli, že liečenie cez videohovor v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 vzrástlo o 50 percent. Videoterapia sa ukázala byť účinným a cenovo dostupným spôsobom, ako pomôcť ľuďom trpiacim psychickými problémami.

Čo to vlastne videoterapia je? Ide o formu online terapie, pri ktorej sa klient a terapeut stretáva pri videu z pohodlia domova. Hlavný rozdiel oproti tradičnej terapii spočíva v tom, že videoterapia používa online platformu videokonferencií a prepája terapeutov a klientov z rôznych miest. Stretnutia sa konajú v reálnom čase a môžu byť osobnejšie ako obyčajné telefonické hovory alebo textová komunikácia. Hoci videoterapia je veľmi podobná skypovaniu, využíva sa na ňu špecializovaná platforma, aby bola zabezpečená maximálna ochrana súkromia pacienta.

Aké sú výhody videoterapie?

K základným výhodám videoterapie patrí:

  • Časová efektívnosť: Klient aj terapeut šetria čas, pretože nemusia dochádzať na schôdzku a späť.
  • Väčší výber terapeutov: Odstránením geografických bariér má klient väčšiu šancu nájsť terapeuta, ktorý bude vyhovovať jeho potrebám.
  • Odstránenie sociálnej stigmy: Niektorí ľudia nevyhľadajú odborníka preto, lebo sa hanbia a nechcú, aby ich videli susedia či známi v čakárni u psychológa. Prostredníctvom videoterapie sa môžu s terapeutom porozprávať zo súkromia svojho domova.

Porovnanie účinnosti s klasickou terapiou

Podľa viacerých odborných štúdií má videoterapia rovnaký účinok ako terapia tvárou v tvár. Človek navyše nemusí vôbec nikam chodiť, stačí mať prístup k počítaču, spoľahlivý internet a tichý priestor doma, kde nebude rušený. Videoterapie už fungujú aj u nás. Spojiť sa s vyše šesťdesiatimi overenými psychoterapeutmi zo Slovenska a Česka možno napríklad prostredníctvom startupu Hedepy. Vznikol v dobe koronavírusovej pandémie a spúšťačom pre jeho vznik bola práve obmedzená možnosť pohybu a s tým súvisiaci rastúci počet ľudí s psychickými problémami.

Klient si psychoterapeuta môže vybrať podľa vlastných preferencií, alebo si môže nechať odporučiť toho najvhodnejšieho pre svoj problém. Výhodou je aj to, že každý psychoterapeut má zverejnený svoj stručný profil. V ňom vysvetľuje svoj prístup a metódy, čo klientom zjednodušený výber. Hovor tu prebieha na zabezpečenej platforme, takže všetko zvládnete z vášho prehliadača a nemusíte si lámať hlavu s inštaláciu nového programu.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Odporúčame