Povery pozná každý z nás: Toto sú tie najznámejšie povery, ktorým veria skoro všetci

Pozrite sa s nami na tie najznámejšie (Zdroj: Freepik/wirestock)

Povery sú s nami od nepamäti. Hoci veda a pokrok priniesli vysvetlenie rôznych fyzikálnych javov v prírode, na ktoré sa viažu, mnohým poverám veríme dodnes. Moderní ľudia sú poučenejší než generácie pred nimi, no napriek tomu, aj v čase internetu a lietania do vesmíru, veľa ľudí verí na povery, ktoré pochádzajú z dávnej minulosti. Pozrite sa s nami na tie najznámejšie!

Čierna mačka

Táto povera vznikla vraj podľa udalosti, ktorá súvisí s anglickým kráľom Karolom I. Stueartom, ktorému zomrela jeho mačka, a následne začal tvrdiť, že tým odišlo všetko jeho šťastie.

Idete si v pohode v aute, a zrazu vám prebehne cez cestu čierna mačka. Keď to v zdraví prežije, najmä vďaka vašej včasnej reakcii a pribrzdeniu, pomyslíte si niečo v tom zmysle, že mačka tejto farby, ktorá prebieha cez cestu, nosí smolu.

Pokiaľ tejto povere veríte, budete mať zvyšok dňa pokazený, a čiernu mačku z mysle nevypustíte, až kým deň neskončí. Vraví sa, že ak sa v takejto situácii pozriete vľavo a 3 krát si odpľujete, smola vás obíde. Asi to stojí za vyskúšanie, nie?

Klopanie na drevo

Ak niečo nechcete zakríknuť, zaklopete na drevo. Ak nemáte po ruke nič z dreva, zaťukáte si na čelo alebo zuby.

Ide o najrozšírenejšiu slovenskú poveru. Jej pôvod vychádza pravdepodobne z toho, že pri modlení sa  s ružencom sa človek dotýka krížu, ktorý bol práve z dreva a mal chrániť pred zlými duchmi. Starodávne pohanské kmene zasa verili, že v stromoch sídlia magické lesné bytosti, ktoré zaklopaním privolajú na svoju ochranu. 

Zajačie labky

Trochu morbídna povera, ale ľudia v ňu verili už v minulosti. Tradovalo sa, že zajačia labka z mŕtveho zvieraťa by mala nosiť šťastie a chrániť pred zlými silami.

Povera je stará, pochádza snáď ešte zo staroveku. Vtedy ľudia verili, že králik patrí k vzácnym, a radili ho k svojim obľúbeným talizmanom. Mať niečo z neho pri sebe ľuďom dodávalo pocit ochrannej sily, ktorá sa mala preniesť aj na nich.

Smola v podobe rozbitého zrkadla

Tiež vás premkne divný pocit, keď sa vám podarí rozbiť zrkadlo? Podľa povery by malo totiž priniesť až sedem rokov nešťastia. Ak sa vám ale podarí pozbierať všetky kúsky rozbitého zrkadla a zakopať ich niekde vonku (ideálne na vašej záhrade), malo by vám to prinavrátiť šťastie späť.

Obávaný  piatok trinásteho

Strasie vás hrôza, keď v kalendári uvidíte piatok 13.? Možno by ste v daný deň radšej nikam nechodili, a prečkali ho v útrobách svojho domova.

Povera, že piatok trinásteho nosí smolu, má reálny základ! 13.10.1307 začal francúzsky kráľ Filip IV. s prenasledovaním radu templárov, čo skončilo ich zatknutím, a následným upálením.

Roztvorený dáždnik v miestnosti

O dáždniku roztvorenom v miestnosti sa hovorí, že nosí smolu. Povera pravdepodobne vznikla už v Starom Egypte, kedy sa dáždnik využíval hlavne ako slnečník – ako ochrana pred ostrými slnečnými lúčmi. Ak bol však roztvorený vo vnútri budovy, urazili tým poddaní egyptského faraóna, boha Slnka.

Rozsypaná soľ

Prevrhnutie soľničky značilo odjakživa smolu. Aby ste ju však anulovali, stačilo vziať z rozsypanej soli štipku, a tú potom hodiť cez ľavé rameno.  Ako je vidieť, naši predkovia si vedeli poradiť aj v takýchto situáciách.

Vypadnutá mihalnica

Jedna z najznámejších slovenských povier – vypadnutá mihalnica. Pokiaľ si nájdete vypadnutú mihalnicu a sfúknete ju (kým si budete niečo priať), malo by sa vám to splniť.

Druhá alternatíva povery hovorí, že je potrebné ju hodiť za seba, aby sa vaše želanie splnilo. Zrejme je dobré otestovať obe možnosti, a používať tú, ktorá pre vás funguje lepšie.

Vtáky nosia šťastie

Ak vás pošpiní vták, nie je to príjemné. Podľa starých povier ale máte mať veľké šťastie. Hovorí sa, že vtáčí trus nosí šťastie, ktoré čaká za rohom – inými slovami, ide o „bohatstvo z neba“.

A čo vy, veríte na niektorú z povier, alebo ste skôr racionálny človek, ktorý v nich hľadá len zábavné pozostatky minulosti?

 

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame